اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
روحانی در جلسه هیأت دولت:

می خواهیم تحریم را برداریم اما عده‌ای عزاداری می‌کنند

می خواهیم تحریم را برداریم اما عده‌ای عزاداری می‌کنند

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «واقعا عجیب است زمانی که می‌خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می‌خوانند و ناراحت می‌شوند» عنوان کرد: «نمی شود عده‌ای بگویند ما به فکر مردم هستیم، اما وقتی می‌خواهد تحریم برداشته شود ناراحت باشند و روضه خوانی کنند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم با روضه خوانی برای برداشته شدن تحریم قابل جمع نیست.»

 به‌ گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با اشاره به کسانی که از مذاکرات وین ناراحت هستند اظهار کرد:«چرا از مذاکرات وین ناراحتید؟ اینها فکر می‌کنند وین همین بغل هاست در حالی که وین یک شهر دیگر است. مدام می‌گویند چرا مذاکره می‌کنید؛ در حالی که این دولت در 8 سال خود مذاکره‌ای نکرد مگر اینکه از آن موفق بیرون بیاید.»
وی ادامه داد: «دوران قبل تمام شده، بعضی‌ها هم در آن زمان به مذاکره‌ای نرفتند مگر اینکه یک قطعنامه علیه ایران گرفتند و آمدند، اما من امروز به مردم قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و ما همین امروز هم قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته‌ایم.»
روحانی با تأکید بر اینکه معیار برای ما زندگی مردم است یادآور شد: «به‌خاطر همین تحریم ما ۲۰۰۰ قلم جنس را ممنوع کرده‌ایم که این باید برداشته شود تا کالاها بیاید؛ برای راحتی مردم و برای صادرات و واردات نباید مشکلی پیش پای مردم باشد. ما می‌خواهیم مشکل صادرات و واردات را برداریم، اما شما چرا ناراحت می‌شوید؟»
وی اضافه کرد: «والله بالله اگر کسی منافع ملی را کنار گذاشت و به‌ دنبال منافع حزبی، جناحی و قبیله‌ای رفت به مردم خیانت کرده است. منافع و مصالح ملی و زندگی مردم برای ما اصل است، چرا که مردم باید براحتی زندگی کنند.»
رئیس‌جمهوری همچنین بیان کرد: «هدف ما این بود که دشمن را وادار کنیم یک روزی بگوید غلط کردم و این کار را هم کردیم، اما باز مدام عده‌ای می‌گویند چه کار کرده اید؟ مگر امریکا چند بار باید بگوید فشار حداکثری و جنگ اقتصادی علیه ایران غلط بوده و این چیزی است که مسئولان امریکایی در این مدت بارها اعلام کرده اند. پیروزی از این بالاتر، دشمن ما مصر بوده پای میز بیاید و ما هم رفته‌ایم.» وی با اشاره به اینکه مسیر ما در این مدت درست بوده است، تأکید کرد: «البته ممکن است کسی بگوید که این مسیر درست که به اهدافتان رسیدید به خاطر صبر مردم بوده که این حرف کاملاً درست است و ما به خاطر مقاومت مردم به اینجا رسیده ایم، دولت که چیزی نیست و تنها نماینده مردم است. آنهایی هم که به دولت توهین می‌کنند در واقع به ملت توهین می‌کنند، چرا که ما هیچ چیزی جز رأی و اعتماد مردم نداریم.»
رئیس‌جمهوری در ادامه اظهار کرد: «از طرفی ممکن است کسی بگوید که در این موفقیت‌ها رهبر معظم انقلاب حمایت و کمک کرده‌اند که این هم درست است، چرا که همیشه اینگونه بوده که رهبری هدایت و کمک کرده و اصلاً مگر می‌شود بدون کمک رهبری به موفقیت رسید؛ در برجام هم اگر ما موفق شدیم همین گونه بوده و قدم به قدم خدمت آقا رفتیم که رؤسای قوا هم بودند و ایشان در مراحل مختلف چه به‌صورت کتبی و چه شفاهی به ما کمک کردند. تمام دستورات کتبی و شفاهی رهبری مرحله به مرحله هست و الان هم راجع به وین هست ،مثلاً همین چند هفته پیش دستوری درباره وین دادند که من همان را ابلاغ کردم تا انجام شود. به هر حال ما بدون وحدت پیش نمی‌رویم.»
کاندیدا‌ها به جای فحش دادن، برنامه بدهند
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: ما در همه جا باید شاهد راستگویی و گزارش درست باشیم و به مردم برنامه‌های خود را ارائه بدهیم؛ فحش دادن که برنامه نمی‌شود. آدم وقتی برخی موارد را مشاهده می‌کند می‌بیند که اگر فحش را از طرف بگیری خلع سلاح می‌شود و همه چیزش فحش دادن است؛ در حالی‌که امروز مردم از کاندیداها برنامه می‌خواهند. وی اضافه کرد: از اینها مهمتر این است که کاندیداها استراتژی خودشان را برای مردم بگویند، مردم باید بفهمند که این شخص تعاملی است یا تقابلی، مردم باید بفهمند که این آقا دنبال تعامل با جهان است یا دنبال دعوا با جهان است. رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: من مدت‌ها بود که می‌خواستم یک چیزی را بگویم اما آن را فاکتور می‌گرفتم و از آن رد می‌شدم. قبل از این دولت یک سال، یک سال و نیم نفت ما دچار تحریم شد که البته تحریم به معنای امروز نبود و مثلاً یک میلیون بشکه استثنا بود و بقیه آن تحریم بود و ناچار بودند آن مقدار اضافه را به روش‌های دیگری بفروشند. شما ببینید در همان مدت کوتاه چه فسادی اتفاق افتاد که فقط یک نمونه، آن نمونه معروف بود که از آن خبر دارید و میلیاردها دلار پول ملت را بردند و هنوز هم معلوم نیست آن پول چه شد و کجا بردند؟ که ما حتی اصرار کردیم و من نامه نوشتم که این آقا را در اختیار وزارت اطلاعات بگذاریم و بگذاریم در بیاید «که »بوده، کجا برده ،ولی گفتند نه دیگر ما می‌بریم به یک گوشه‌ای و ما هم گفتیم دیگر خودتان می‌دانید.
کپی