اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

جهش ۷۸ درصدی تولید لوازم‌خانگی در سال ۹۹

جهش ۷۸ درصدی تولید لوازم‌خانگی در سال ۹۹

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولید بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال گذشته خبرداد و گفت: این میزان تولید در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشته است.

«مهدی صادقی نیارکی» در جریان نشست مشترک وزیر صنعت،معدن و تجارت با انجمن های تخصصی صنایع لوازم خانگی، افزود: این صنعت با توجه به نقشی که در رفاه اجتماعی جامعه دارد از صنایع پر اهمیت تلقی می‌شود و طی سال های اخیر با تکیه بر پتانسیل های داخلی اکثر محصولات و فناوری ساخت، بومی شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت اظهار داشت: این صنعت در سال گذشته با وجود محدودیت‌های پیش روی بخش تولید، توانست رشد ۷۸ درصدی را محقق کند، این درحالی است که برندهای خارجی از ایران رفته وتولید کنندگان با تکیه بر ظرفیت های داخلی توانستند این جهش را محقق کنند.

صادقی نیارکی در ادامه از رشد ۸۸ درصدی تولید یخچال و فریزر خبرداد و گفت: محصولات پر مصرف در این صنعت نظیر ماشین لباسشویی وتلویزیون بیش از ۷۰ درصد رشد تولید داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات مناسبی در راستای توسعه این صنعت ساخت محور انجام شده و برای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفراشتغال‌زایی به همراه داشته است.

همچنین در این نشست «کیوان گردان» مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت نیز با تشریح سیاست‌های آتی برای توسعه صنایع لوازم خانگی، از رشد ۱۰۰ درصدی انواع لوازم گاز سوز خانگی خبر داد.

وی گفت: با توجه اقدامات انجام شده دراین صنعت، میزان تولید در سال ۹۹ فراتر از برنامه محقق شده و شاهد توسعه عمق ساخت داخل در این صنعت راهبردی هستیم.

 به گفته مسوولان، برای سال ۱۴۰۰ نیز افزایش تولید در مقایسه با سال ۹۹ و همچنین صادرات محصولات لوازم‌خانگی برنامه‌ریزی شده است.

مطابق آمار سال‌های گذشته ارزش صادرات محصولات لوازم‌خانگی به‌طور متوسط سالیانه ۱۷۰ میلیون دلار است، اما در برخی سال‌ها تا ۲۴۰ میلیون دلار نیز به ثبت رسیده است.

/ایسنا

 

کپی