اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

مقام آمریکایی: رویکرد ما در قبال کره شمالی بر مبنای توافق سنگاپور خواهد بود

مقام آمریکایی: رویکرد ما در قبال کره شمالی بر مبنای توافق سنگاپور خواهد بود

هماهنگ‌کننده سیاسی امور آسیا و اقیانوسیه در کاخ سفید به دنبال تکمیل بازبینی سیاست در قبال کره شمالی که یک ماه به طول انجامید، گفت دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بر مبنای توافق اجلاس ۲۰۱۸ با کره شمالی حرکت خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، "کرت کمپبل"، در مصاحبه کتبی با خبرگزاری یونهاپ اظهار کرد: بازبینی سیاسی ما نگاه دقیقی به همه آنچه قبلاً امتحان شده بود، داشت. تلاش‌های ما بر توافق‌نامه سنگاپور و دیگر توافقاتی که توسط دولت‌های قبلی حاصل شده، بنا خواهد شد.

این نخستین باری است که یک مقام برجسته آمریکا به طور رسمی گفته است که دولت بایدن توافق خلع سلاح که توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور حاصل شده بود را به ارث می‌برد.

تحت این توافق برجسته، کیم متعهد شده بود در راستای خلع سلاح کامل شبه‌جزیره کره قدم بردارد و دو طرف توافق کردند تا روابط جدید و رژیم پایدار و باثبات صلح را در شبه‌جزیره ایجاد کنند.

کمپبل گفت سیاست جدید دولت در قبال کره شمالی، با هدف دشمنی نیست.

وی خاطرنشان کرد: آنچه اهمیت دارد، سیاست ما در قبال کره شمالی دشمنی را هدف نگرفته بلکه هدفش راه‌حل است. این سیاست دستیابی نهایی به خلع سلاح کامل شبه‌جزیره کره را هدف گرفته است.

وی افزود: و ما آماده مشارکت در دیپلماسی به سمت آن هدف نهایی هستیم، اما در جهت اقدامات عملی که می‌تواند به پیشرفت ما در راستای آن هدف کمک کند، هم گام برمی‌داریم.

وی از برچسب زدن به رویکرد جدید آمریکا در قبال کره شمالی خودداری کرد اما گفت از هر آنچه کشورش دارد برای حل مسئله‌ای که دولت قبلی در حل آن ناکام بوده، استفاده می‌کند.

کمپل گفت: دلیل آنکه یک رویکرد نو و متفاوت احتیاج داریم این است که رویکردهای قبلی شکست خورده‌اند. این یکی از دشوارترین مشکلات امنیت ملی است که جهان با آن مواجه شده است. به همین خاطر است که باید هر آنچه داریم را امتحان کنیم و در عین حال انتظارات واقع‌بینانه داشته باشیم.

وی افزود: هنوز بسیار زود است که در مورد کاهش تحریم‌ها برای کشور منزوی کره شمالی صحبت کنیم.

وی یادآور شد: تحریم‌های سازمان ملل برای کره شمالی به قوت خود باقی می‌ماند و به اجرای آن‌ها، چه از طریق دیپلماسی در سازمان ملل و چه با همسایه‌های کره شمالی، ادامه خواهیم داد. نابهنگام است که بخواهیم به گمانه‌زنی فراتری بپردازیم چرا که کارهای زیادی پیش رو داریم./ ایسنا

کپی