اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است

آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است

نماینده ارشد آمریکا در کابل گفت، گروه داعش همچنان یک نیروی "پرتوان" در افغانستان و مسوول حمله مرگبار اخیر است که ده‌ها دختر محصل را به کام مرگ کشید.

 اما راس ویلسون، کاردار آمریکا در افغانستان عمدتا طالبان را مقصر افزایش خشونت در این کشور جنگ زده دانست و آنها را به نقض توافق ها در مذاکرات صلح متهم کرد و این در حالیست که نیروهای آمریکایی به خروج از این کشور ادامه میدهند.

ویلسون در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: داعش همچنان یک نیروی پرتوان در اینجاست. این یکی از دلایل متعددی است که ما به تامین کمک امنیتی و مبارزه با تروریسم به مقام های افغان ادامه می‌دهیم.

او این گروه را مسسول بمبگذاری هشتم مه مقابل یک مدرسه دخترانه در کابل دانست که جان بیش از ۵۰ تن را گرفت و همچنین این گروه را بابت انفجار در مسجدی در حومه کابل که جان ۱۲ نمازگزار را گرفت، سرزنش کرد. هیچ گروهی تاکنون مسوولیت حمله به آن مدرسه را بر عهده نگرفته اما داعش مسوولیت بمبگذاری در مسجد را پذیرفت.

راس ویلسون همچنین گفت: بمبگذاری در مدرسه و آن مسجد که چند روز پس از آن رخ داد، خیلی واضح است که کار به اصطلاح داعش است. بقایای القاعده هم هنوز در این کشور فعالیت دارند. قرار نیست به هیچکس به ویژه به طالبان مجوز خشونت‌ بدهیم، به خصوص اینکه به طالبان در خشونتی که مستقیما در آن مشارکت دارد، یا نوعی اکوسیستم تروریسم و خشونتی که عمیقا در آن همدست است، چراغ سبز نشان دهیم.

به گفته ویلسون، طالبان حملات "قابل توجهی" در ماه‌های اخیر علیه نیروهای دولتی و غیرنظامیان افغان داشته و آنها را در "بازارها و در خیلی از شهرها و مناطق سراسر این کشور هدف قرار داده است." او گفت: کسی باید در این رابطه شفاف و صادق باشد.

ویلسون که سابقا در کشورهای بسیاری نظیر روسیه و ترکیه دیپلمات بوده است، گفت با توجه به مشارکت طالبان در مذاکرات صلح با کابل، با وجود اینکه این رایزنی‌ها ماه‌هاست مسکوت مانده است، این خشونت "غیر قابل توجیه" است. او افزود: ما عمیقا از رفتار طالبان و تداوم سطح بالا و واقعا غیر قابل توجیه خشونت علیه افغان ها ناامید شده‌ایم. هیچ علتی برای آن وجود ندارد، به ویژه اگر شما در یک فرایند سیاسی سهیم باشید.

کاردار آمریکا تاکید کرد: انگیزه‌ای که ما اکنون داریم، این است که حل و فصل سیاسی صورت بگیرد که منجر به یک آتش بس و توقف دائمی درگیری‌ها در اینجا شود. با وجود تداوم خروج آمریکا، مشارکت واشنگتن در افغانستان ادامه خواهد یافت.

طبیعتا این کشور در ماه‌ها و سال‌های آتی با یک سری مسائل دشوار روبرو میشود اما ما درباره تعهدمان به ادامه کمک امنیتی صریح بوده ایم. ما هیچ جا نمی رویم، ما اینجا هستیم./ ایسنا

کپی