اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات «طاق کسری»

دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات «طاق کسری»

دولت عراق سرانجام از ایران برای نجات و مرمت «طاق کسری» رسماً دعوت کرد. به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طاق کسری اثری بزرگ از دوره‌ای تاریخی در ایران فرهنگی است.

 متأسف بودیم که نمی‌توانستیم برای نجات و مرمت آن اقدامی انجام دهیم، اما گاهی مناسبات کشورها را ملاحظه نمی‌کنیم. چندبار به عراق نامه نوشتیم و آنها هربار می‌گفتند تشریف بیاورید. ما دولت هستیم و عراق باید رسماً از ایران دعوت می‌کرد. او افزود: به تازگی نامه‌ای از وزارت امور خارجه کشورمان رسیده که حالا می‌توانیم تفاهمنامه‌ اولیه مدیریتی با عراق ببندیم، چارچوب‌ها را تعیین و پیش‌نویس تفاهمنامه مرمت طاق کسری را آماده کنیم.
طالبیان درباره هزینه مرمت طاق کسری و اینکه آیا ایران قرار است هزینه‌ای پرداخت کند، اظهار کرد: موضوع هزینه مطرح نیست؛ مهم دانش این کار است. ریزش پی در پی بنای تاریخی طاق کسری از زمستان سال گذشته خبرساز شد و واکنش‌هایی از ایران و عراق را به دنبال داشت. تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی در نامه‌ای سرگشاده از دولت‌های ایران و عراق درخواست کرده بودند با مرمت و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو طاق کسری را نجات دهند.
با وجود همه پیگیری‌ها و درخواست‌ها از سوی ایران، وزارت فرهنگ عراق در اکتبر ۲۰۲۰ از «بنیاد الف» برای نجات طاق کسری درخواست کمک کرد. بنیاد «الف» در ژنو راه را برای مرمت طاق کسری باز کرد و در نخستین قدم اعلام کرد که ۷۰۰ هزار دلار برای مطالعه و نجات این بنای تاریخی هزینه می‌کند. این بنیاد سال ۲۰۱۷ و در پاسخ به تخریب عظیمی که در سال‌های اخیر به میراث فرهنگی وارد شده، با هدف حمایت از میراث ملموس و ناملموس تأسیس شد.
درحالی که ایران منتظر دعوت رسمی دولت عراق برای ورود به مرمت طاق کسری بود، بنیاد الف در نوامبر ۲۰۲۰ مأموریت ارزیابی حفظ طاق کسری را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد تا اقدامات فوری برای این بنای تاریخی را تعریف کند و در نهایت با کمک مستندنگاری سه‌بعدی، اسکن‌های با رزولوشن بالا از بنا انجام و سنسورهایی برای بررسی ترک‌های ایجادشده روی بنا نصب شود.
کپی