اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

 اعتصاب عمومی در فلسطین

مردم فلسطین در قدس، کرانه باختری و سایر مناطق اشغالی در پاسخ به دعوت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و در حمایت از مردم مظلوم غزه که زیر بمباران شدید رژیم صهیونیستی قرار دارند، ‌امروز (سه‌شنبه) دست به اعتصاب عمومی زدند. جنبش مقاومت اسلامی (حماس) طی بیانیه‌ای عموم فلسطینیان در قدس، کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی را به اعتصاب سراسری امروز (سه‌شنبه) و برپایی راهپیمایی‌های گسترده به سمت نقاط درگیری با اشغالگران اسرائیلی و مسدود کردن تمامی جاده‌ها و مسیرها به روی شهرک‌نشینان اشغالگر صهیونیست دعوت کرد.
 
 
---
 
5هزار پناهجو با شنا به اسپانیا رسیدند
پنجشنبه گذشته دست‌کم پنج هزار پناهجو شناکنان خود را از مراکش به منطقه سئوتای اسپانیا رسانده‌اند. منطقه خودمختار سئوتا در شمال آفریقا، هم مرز با مراکش و تحت حاکمیت اسپانیا است. ورود این تعداد پناهجو رکوردی تازه به‌شمار می‌آید. آنها می‌گویند دست‌کم صدها کودک در میان این مهاجران حضور دارند. این پناهجویان یا خود را با شنا از کنار نرده‌های مرزی به منطقه سئوتا می‌رسانند یا هنگام جزر و مد قدم به دریا می‌گذارند. گفته می‌شود بیشتر این پناهجویان اهل مراکش هستند.
رسانه‌های اسپانیایی می‌گویند مرزبانان مراکشی جلوی آنها را نگرفتند. منطقه خودمختار تحت کنترل اسپانیا در شمال آفریقا تبدیل به کانون توجه پناهجویان آفریقایی شده است. بنابر گزارش‌ها اغلب مهاجران مردان جوان هستند، اما کودکان و چندین خانواده نیز در میان این دسته از پناهجویان حضور داشتند. مقامات محلی مهاجران را به یک مرکز پذیرش مهاجران منتقل کردند.
 
---
 
گم شدن 127 نفر در طوفان بمبئی
طوفانی شدید با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت ایالت گجرات هند را درهم کوبید. بنابر آخرین خبرها، نیروی دریایی هند اعلام کرد به‌دنبال غرق یک کشتی باربری ۱۲۷ نفر هم در ساحل بمبئی مفقود شده‌اند. این گردباد که در مسیر سواحل غربی هند حرکت می‌کند تاکنون ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان نیز خانه‌های خود را تخلیه کردند. نیروی دریایی ارتش سه ناو جنگی برای نجات صدها نفر اعزام کرده است. این افراد در بندرگاه‌ها گیرافتاده‌اند.
 
 
---
خبر خوب فایزری
سازمان دارویی اروپا، نهاد مرجع اتحادیه اروپا در زمینه دارو، می‌گوید واکسن کرونای فایزر را اکنون می‌توان پس از بیرون آوردن از انجماد، مدت بیشتری در یخچال نگهداری کرد. به گفته این نهاد، اکنون واکسن فایزر را می‌توان تا یک ماه در یخچال نگه داشت درحالی که این مهلت قبلاً پنج روز بود. انتظار می‌رود طولانی‌تر شدن این مهلت، تأثیر مهمی بر مصرف این واکسن در اتحادیه اروپا داشته باشد.
 
 
---
 
جنجال سیلی همسر سفیر
همسر سفیر بلژیک در کره ‌جنوبی که یک ماه پیش انتشار فیلم سیلی زدن او به فروشنده یک بوتیک در سئول جنجالی شده بود، با استفاده از مصونیت دیپلماتیک، از همکاری با پلیس ممانعت کرد. سه هفته پیش، تصاویر دوربین مداربسته یک بوتیک در سئول لحظه مجادله و سیلی زدن «سیانگ سیشو» همسر سفیر بلژیک به یکی از دو فروشنده بوتیک لباس را نشان داد. ماجرا از آنجا آغاز شده بود که کارمند این بوتیک در هنگامی که خانم سیانگ قصد ترک فروشگاه را داشت (به اشتباه) مشکوک شد که او یکی از لباس‌ها را بدون پرداخت بهایش در اتاق پرو به تن کرده و در حال خروج از فروشگاه است. همین موضوع باعث خشم همسر سفیر شد و او برای اعتراض به این رفتار به داخل فروشگاه بازگشت و در حالی که با همان فروشنده جدل لفظی داشت، به فروشنده دیگری که به نظر می‌رسید قصد میانجیگری دارد، یک سیلی می‌زند. پس از انتشار این ویدئو و بالا گرفتن خشم عمومی از این واقعه «پیتر لیسکوهیر» سفیر بلژیک در کره جنوبی رفتار همسرش را غیرقابل قبول خواند و بابت آن عذرخواهی کرد. در آن زمان سفارت بلژیک هم گفت همسر سفیر که ۶۳ سال سن دارد به علت سکته در بیمارستان بستری است و به محض بهبودی با پلیس همکاری خواهد کرد. اما در همان موقع هم رسانه‌های کره‌ جنوبی ابراز نگرانی کردند که احتمالاً همسر سفیر با استفاده از مصونیت دیپلماتیک خود از همکاری با پلیس سر باز خواهد زد.
 
 
 
 
کپی