اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شیب کند نزولی کرونا در فارس خبرداد.

دکتر سید روح‌الله حسینی سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت به خبرنگاران گفت: از ابتدای شیوع همه‌گیری کووید۱۹ در فارس تا امروز ۸۸۰ هزار و ۶ مورد تست تشخیصی مولکولی در فارس تهیه و با بررسی نمونه‌ها ۲۵۵ هزار و ۵۴۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

او با بیان اینکه از ابتدای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، قریب به ۱۰۰ هزار و ۸۱۲ مورد تست سریع انجام و  ۱۴ هزار و ۸۰۳ بیمار مثبت شناسایی شده است، گفت: مجموع موارد شناسایی شده مثبت در فارس از ابتدا تاکنون، بیش از ۲۷۰ هزار و ۳۴۶ بیمار مثبت بوده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را ۱۶۳۷ نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد، ۲۵۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

حسینی با ابراز تاسف از اینکه ۱۵ بیمار مبتلا به کرونا در فارس طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند، گفت: کروناویروس از ابتدای شیوع تاکنون در فارس ۴۴۲۰ قربانی گرفته است. خوشبختانه ۲۴۶ هزار و ۳۱۰ بیمار هم بهبود یافته‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از هفته گذشته تاکنون شاهد سیر نزولی تعداد مبتلایان و موارد بستری در استان فارس هستیم، خاطرنشان کرد: هرچه آمارها جزئی تر می‌شود، این سیر نزولی کاهش پیدا می‌کند و شیب آن کندتر می‌شود.

حسینی افزود: طی روزهای اخیر از تعداد حدود ۳ هزار بیمار بستری به حدود ۱۶۰۰ بیمار رسیده‌ایم اما علی‌رغم این کاهش، تعداد بیماران با وضعیت وخیم جسمی که نیازمند دریافت مراقبت‌های ویژه هستند، همچنان عدد بالایی را نشان می‌دهد.

او با اشاره به اینکه متاسفانه افراد وقتی بیمار می‌شوند یا علائم بیماری در خود مشاهده می‌کنند، به موقع به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند، گفت: تاکید می‌شود افرادی که دچار علائم بیماری هستند هرچه سریعتر به پزشک خانواده مراجعه کنند که در صورت نیاز به شروع درمان ضد ویروسی یا بستری هرچه سریعتر اقدام شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه با بیان اینکه یافته‌های علمی ثابت کرده است که درمان زودهنگام در مواقعی که لازم باشد و به درستی انجام شود میزان عوارض بیماری و بستری و مرگ و میر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، از مردم خواست که کسانی که دچار علائم بیماری می‌شوند، در مراجعه به پزشک سهل انگاری نکنند تا دچار عوارض شدید بیماری نشوند.

/ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی