اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

توسط سامانه سروا انجام می‌شود؛

دسترسی مردم و کسب‌وکارها به اطلاعات دولتی

دسترسی مردم و کسب‌وکارها به اطلاعات دولتی

بازارچه API سامانه سروا، شرایطی را فراهم می‌کند تا دیتایی که مردم تولید کرده‌اند و توسط دولت جمع‌آوری شده، دوباره به مردم و کسب‌وکارها ارائه شود.

 «پیام مصور» مدیر پرژه سروا در آیین رونمایی از بازارچه API که روی این سامانه توسعه داده شده است، گفت: API رابط نرم افزاری است که به برنامه‌نویس‌ها دسترسی می‌دهد تا با بهره‌برداری از آن خدمات جدیدی را تولید کنند.

در گذشته هر سرویس‌دهنده ‌خدمت الکترونیک باید برای ارائه API تولید شده خودش به توسعه‌دهندگان، محیطی را فراهم می‌کرد. این سرویس تک منظوره روی یک سایت قرار می‌گرفت و با جستجو در اینترنت ممکن بود بتوان آن را پیدا کرد. اکنون با راه‌اندازی بازارچه خدمات الکترونیک، شرایطی فراهم شده تا تمام خدمات روی بستری یکپارچه، بارگزاری و به عنوان ویترین در اختیار توسعه‌دهندگان و سازندگان اپلیکیشن‌های مختلف قرار بگیرد.

به گفته مصور، صاحبان کسب‌وکارها و شهروندان عادی می‌توانند جرئیات خدمت‌های ارائه شده را ببینند و از آن برای تولید خدمت جدید استفاده کنند. تفاوت اصلی بازارچه API با نمونه‌های قبلی آن این است که تمام سرویس‌ها در یک کانال و پنجره واحد تجمیع شده و زمانی که یک توسعه‌دهنده نرم افزار به آن مراجعه می‌کند با چندین API مواجه می‌شود که می‌تواند با خلاقیتی که دارد، سرویس‌های ارزش افزوده جدیدی تولید کنند.

وی با بیان این‌که یک برنامه‌نویس می‌تواند با ترکیب داده‌های ثبت احوال و شرکت پست، یک خدمت جدید خلق کند، افزود: برنامه‌نویس‌ها پس از تولید برنامه خود باید دنبال مشتری و متقاضی برگردند تا آن را ارائه بدهند اما در این بازارچه با بارگزاری سرویس، تمامی توسعه‌دهندگان می‌توانند در لحظه سرویس جدید را ببیند. این قابلیت وجود دارد که کاربران به این سرویس‌ها امتیاز بدهند تا توسعه دهنده این سرویس با بررسی امتیازها و نظرات کاربران، سرویس خود را ارتقا بدهد و مشکلات آن را حل کند.

مسئول پروژه سروا تاکید کرد: باید بگویم حتما مشابه این سرویس قبلا تولید شده اما نقطه تمایز این سرویس این است که توسط وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات ارائه می‌شود و سندیت و استنادپذیری آن به دلیل احراز هویت شدن دیتایی که تبادل می‌شود کاملا قابل استناد کشوری است.

این سامانه شرایطی را فراهم می‌کند تا دیتایی که مردم تولید کرده‌اند و توسط دولت جمع‌آوری شده، دوباره به مردم و کسب‌وکارها ارائه شود. هیچکدام از بازارچه‌های مشابه این بازارچه به دیتای دولت دسترسی ندارند.

به گزارش ایرنا،  دو سال قبل و در روز جهانی ارتباطات، سامانه «سروا» رونمایی شد. این سامانه در فاز نخست به صورت پایلوت با اعتبار ۲۶ میلیارد ریال راه اندازی شد.  این سامانه سکویی میان شبکه‌های دولتی و شبکه اینترنت کشور است. درگاهی که شبکه ملی اطلاعات را هم از نظر زیرساختی رشد می‌دهد هم امکان توسعه خدمات را برای کسب و کارهای ایرانی فراهم می‌آورد.
از طریق داده‌هایی که از طریق اتصال به این سامانه در اختیار کسب و کارها قرار می‌گیرد، شهروندان این امکان را پیدا می‌کنند که خدمات دولتی را روی اپلیکیشن‌های امن دریافت کنند. از طریق این درگاه عرضه خدمات دولت الکترونیکی بر روی اپ‌های غیر دولتی نیز امکان پذیر می‌شود./ایرنا 

کپی