اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

جزئیات ابتکارعمل مصر برای آتش‌بس در غزه

جزئیات ابتکارعمل مصر برای آتش‌بس در غزه

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک مصر جزئیات ابتکارعمل کشورش با همکاری آمریکا و برخی کشورهای دیگر برای برقراری آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و فلسطین را فاش کرد.

 به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، خالد عکاشه، مدیر مرکز اندیشه و مطالعات استراتژیک مصر در سخنانی درباره جزئیات میانجیگری مصر و آمریکا برای برقراری آتش‌بس میان فلسطین و رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: بندهای ابتکارعمل مصر در وهله اول بر آتش‌بس از سوی دو طرف و سپس کاهش شدت درگیری‌های نظامی در تمامی سطوح و در نهایت توقف تمامی اشکال خشونت در شهر قدس خلاصه می‌شود.

وی افزود: مصر این چشم‌انداز را دارد که موفقیت‌آمیز بودن این چند هدف؛ راه را برای صحبت درباره آتش‌بس بلند مدت و مطرح شدن راه حل سیاسی در مذاکرات هموار می‌کند.

این کارشناس مصری ادامه داد: این ابتکارعمل از حمایت بین‌المللی شامل مصر، اردن، فرانسه و آلمان برخوردار است و چهار نشست طی سال گذشته میلادی در پایتخت این کشورها با هدف پیش برد سیاسی این پرونده برگزار شد.

عکاشه همچنین گفت: پیشنهادات دیگری نیز در رابطه با احیای" نقش مؤثر" آمریکا پس از سر کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا وجود دارد که همه بر حل و فصل سیاسی این پرونده تاکید دارند.

وی تصریح کرد: پس از آنکه آمریکا متوجه اهمیت تلاش‌های مصر در این زمینه شد؛ اکنون تماس‌های خوبی میان قاهره و واشنگتن برقرار شده است.

نوار غزه از چند روز قبل شاهد تنشی نظامی است به این شکل که ارتش رژیم صهیونیستی حملات هوایی و توپخانه‌ای شدیدی را علیه اهداف متعددی در این منطقه آغاز کرده و در مقابل گروه‌های فلسطینی در غزه نیز موشک‌های خود را به سمت شهرها و شهرک‌های اسرائیلی شلیک کردند./ ایسنا

کپی