اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

وزیر ارشاد: نام خیام مترادف نام ایران، ایرانی و زبان فارسی است

وزیر ارشاد: نام خیام مترادف نام ایران، ایرانی و زبان فارسی است

گروه فرهنگی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت خیام نیشابوری گفت: حکیم عمر خیام نیشابوری از نام‌آورترین و پرآوازه‌ترین شاعران پارسی زبان در جهان است، به‌گونه‌ای که نام او مترادف نام ایران و ایرانی و زبان فارسی است.

 در بخشی از متن پیام سیدعباس صالحی آمده: «حکیم عمر خیام نیشابوری از نام‌آورترین و پرآوازه‌ترین شاعران پارسی زبان در جهان است، به‌گونه‌ای که نام او مترادف نام ایران و ایرانی و زبان فارسی است. از این گذشته، در حوزه علوم معقول از جمله فلسفه و ریاضیات و هندسه و نجوم و طب نیز نام و مقامی برجسته و درخشان دارد. امروزه حکیم پرآوازه نیشابور با ترجمه و انتشار گسترده رباعیاتش به اکثر زبان‌های زنده دنیا، زبانزد بسیاری از اهل معنا و معرفت در سراسر جهان است، چنان‌که دستاوردهای علمی او در زمینه‌های ریاضیات و نجوم، همچون حل معادلات چند مجهولی و تقویم جلالی پس از گذشت چندین قرن از حیات او، مورد توجه مراکز علمی و پژوهشی مهم و صاحب نام دنیاست. بررسی همه‌جانبه احوال و آثار خیام و شناخت دقیق شخصیت وی در ابعاد و وجوه مختلف آن کاری اساسی و امری ضروری است تا از رهگذر چنین تحقیقات دقیق و عمیقی ما را به رمز و راز شخصیت جامع‌الاطراف خیام و شرایط و زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی پرورش وی در دامن فرهنگ پربار ایرانی اسلامی و چگونگی بازآفرینی آن رهنمون سازد.
خلاقیت عنصر جوهری و ماهوی انسان، اجتماع و تمدن است
صالحی همچنین درمراسم اولین «جایزه ملی جوان نوآور ماندگار نشان عالی شهید موسوی» که روز گذشته در تالار وحدت برگزار شد، ضمن تجلیل از خانواده شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و سلامت، خلاقیت اجتماعی را یکی از حوزه‌های پراثر و نیاز امروز جوامع عنوان کرد و در ادامه افزود: اهمیت این جایزه از چندمنظر مهم است، مفهوم نخست که در این‌ جایزه وجود دارد «نوآوری و خلاقیت اجتماعی» است، خلاقیت در دو بخش فردی و اجتماعی و از گذشته مدنظر بوده است، خلاقیت عنصر جوهری و ماهوی انسان، اجتماع و تمدن است، لذا خلاقیت دارای جایگاه خود و نیازمند تعریف نیست و در تاریخ همه جوامع بوده است. مفهوم دوم در این جایزه موضوع «جوان» است، فرد خلاق اگر مورد تفسیر ما است کلید واژه آن هوش، انگیزه، ریسک‌پذیری، فکر سیار، اعتماد به نفس و پرسشگری است و اینها در حوزه جو‌انان کانون است. ادبیاتی که در بیانیه گام دوم انقلاب هم رهبر معظم انقلاب به آن خیلی توجه دارند و مفهوم سوم این جایزه مزین شدن آن به نام «شهید موسوی» است، صالحی ادامه داد: داشتن اکسیری که وجود انسان را طلا می‌کرد که در هر تمدن متفاوت است، تمدن اسلامی اکسیر آن ایثار و شهادت است به این معنا که انسان‌ها با هدف الهی جان خود را در کف اخلاص هدیه می‌دهند، اگر به دنبال تمدن اسلامی ایرانی هستیم این اکسیر هرمقدار دیده، شنیده و عرضه شود مسیر روشن‌تر خواهد بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی نام یک شهید می‌آید صرفاً تعظیم شعائر نیست بلکه یک نگاه جامعه‌پرداز و تمدن‌سازی دارد که از این طریق می‌توان به سمت پیشران بودن حرکت کرد و جامعه از ایستایی بیرون بیاید.


 

کپی