اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کشته شدن 2 نفر دیگر در یک کنیسه
دست‌کم دو نفر بر اثر آوار شدن کنیسه‌ای نیمه‌ساز در شمال بیت‌المقدس کشته شده و گروهی هم مجروح شدند. پلیس می‌گوید که حدود ۶۵۰ نفر از یهودیان حریدی برای عبادت به این کنیسه رفته بودند. حریدی‌ها گروهی از یهودیان هستند که به اجرای سفت و سخت قوانین دین یهود اعتقاد دارند. گروه عمده‌ای از آنها زندگی‌شان را وقف تحصیلات دینی می‌کنند. تصاویری از این واقعه به‌دست آمده که نشان می‌دهد بر اثر فروریختن جایگاه نشستن، افراد به ردیف‌های پایین‌تر و بر سر افرادی دیگر سقوط می‌کنند. چند هفته پیش از این هم 45 نفر از یهودیان حریدی بر اثر فشار جمعیت در یک جشن مذهبی جان خود را از دست دادند.  تمام قربانیان این حادثه مرد و پسر بودند. یهودیان حریدی به تفکیک جنسیتی اعتقادی سفت و سخت دارند.
 
---
 
 
ترکیه زباله دان اروپا؟
نتایج یک گزارش جدید نشان می‌دهد زباله‌های پلاستیکی انگلیس به ترکیه صادر می‌شود و سپس به طور غیرقانونی دور انداخته شده و سوزانده می‌شود.   این بررسی نشان می‌دهد: حدود ۴۰ درصد یا ۲۱۰ هزار تن زباله پلاستیکی در انگلیس طی سال گذشته به ترکیه ارسال شده است. اما مشاهده شده که به جای بازیافت، مقداری از آنها در جاده‌ها، مزارع و آبراه‌ها رها شده‌اند. در گزارش سازمان صلح سبز هشدار داده شده که ترکیه در حال تبدیل شدن به «بزرگترین زباله دان پلاستیکی» اروپاست. این مؤسسه خیریه اعلام کرد: در ۱۰ سایت در جنوب ترکیه کیسه‌های پلاستیکی و بسته ‌بندی‌های متعلق به سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌های انگلیس پیدا شده است. همچنین بسته ‌بندی‌های مربوط به تست‌های آنتی ژن کرونا ویروس در این ۱۰ سایت در ترکیه یافت شده که نشان می‌دهد ضایعات کمتر از یک سال گذشته است. در این گزارش آمده است: انگلیس به غیر از ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری زباله پلاستیکی به ازای هر شخص تولید می‌کند. ترکیه، مالزی و لهستان بیشترین میزان تحویل زباله‌های پلاستیکی صادر شده از انگلیس را در سال ۲۰۲۰ داشته‌اند.
 
 
---
 
«بغل» در بریتانیا آزاد شد
در پی کاهش محدودیت‌های مرتبط با کرونا در بریتانیا، میلیون‌ها نفر در این کشور از امروز دوشنبه می‌توانند عزیزان خود را بغل کنند؛ با کم شدن  محدودیت های از پیش اعلام شده که( از امروز) در انگلستان، ولز و بیشتر مناطق اسکاتلند اجرایی شده، تعداد محدودی از افراد هم می‌توانند به خانه یکدیگر بروند و همچنین کافه‌ها و رستوران‌ها مجاز به پذیرش مشتریان در داخل محل کسب هستند. همچنین قوانین جدیدی جایگزین ممنوعیت قبلی سفرهای خارجی شده است،البته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته مردم هنوز باید هوشیار باشند و دو بار در هفته آزمایش کرونا بدهند. گفته می شود از امروز  شهروندان کشورهای انگلستان، ولز و اسکاتلند می‌توانند به تعداد محدودی از کشورها به قصد تفریح سفر کنند، بدون آنکه زمان برگشت به کشورشان،  به قرنطینه بروند.
 
 
 
---
ترس ژاپنی‌ها از المپیک
نتایج یک نظرسنجی جدید که امروز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد ژاپنی‌ها به‌دلیل ترس از شیوع بیشتر ویروس کرونا، مخالف برگزاری المپیک توکیو هستند که پیشتر یک سال به تعویق افتاده بود. طبق این نظرسنجی که از یک هزار و ۵۲۷ نفر و به‌صورت تلفنی انجام شده است فقط ۱۴ درصد پاسخ دهندگان از برگزاری بازی‌ها طبق برنامه از پیش تعیین شده حمایت می‌کنند، در حالی که ۲۸ درصد کمتر از نظرسنجی پیشین است.
 
 
---
 
سکتهِ کاری!
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ساعات کار طولانی باعث مرگ صدها هزار نفر در سال می‌شود.
نخستین پژوهش جهانی در این نوع نشان داده است که ۷۴۵ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ میلادی بر اثر سکته مغزی و بیماری قلبی ناشی از ساعات کار طولانی فوت کرده‌اند. گزارش این سازمان نشان می‌دهد ، بیشتر کسانی که آسیب دیده‌اند ساکنان جنوب شرقی آسیا و غرب اقیانوس آرام هستند. سازمان جهانی بهداشت همچنین گفته است ، احتمالا همه‌گیری کرونا این رویه را بدتر هم کرده باشد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که ۵۵ ساعت کار یا بیشتراز آن در هفته، خطر سکته مغزی را ۳۵ درصد بیشتر و خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را ۱۷ درصد بیشتر می‌کند؛ این رقم با میزان کار ۳۵ تا ۴۰ ساعت در هفته مقایسه شده است.  ‌این پژوهش که با همکاری سازمان بین‌المللی کار انجام شده است، همچنین نشان می‌دهد، تقریبا سه چهارم افرادی که در اثر ساعات کار طولانی فوت کرده‌اند، مردان میانسال یا مسن‌تر بوده‌اند.
 
 
 
 
 
 
کپی