اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

ایستگاه فضایی چین تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا شد

ایستگاه فضایی چین تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا شد

گزارش سازمان اداره کننده اطلاعات ملی آمریکا گسترش فعالیت های فضایی چین و ساخت ایستگاه فضایی توسط آن را تهدیدی برای امنیت ملی این کشور قلمداد می کند.

سازمان اداره کننده اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی اشاره کرده ایستگاه فضایی چین تهدیدی برای امنیت ملی کشور است.

طبق گزارش «ارزیابی سالانه تهدید توسط جامعه اطلاعاتی آمریکا» که ماه گذشته منتشر شده، هدف چین از ساخت ایستگاه فضایی دستیابی به مزایای نظامی و اقتصادی است که آمریکا با رهبری صنعت فضایی جهان به دست آورده است. همچنین این اقدام بخشی از تلاش وسیع‌تر چین برای به خطر انداختن امنیت آمریکا است.

در بخشی از آن آمده است: ارتش آزادی بخش خلق چین همچنان به یکپارچه سازی ماهواره‌های شناسایی، مکان یابی، ناوبری و PNT و ماهواره‌های ارتباطاتی با تسلیحات و سیستم‌های دستور و کنترل، ادامه می‌دهد تا مزیت اطلاعاتی ارتش آمریکا را کاهش دهد.

همچنین چین آماده است تا با به کارگیری اسلحه‌های فضایی، ماهواره‌های آمریکا را هدف بگیرد. در بخش دیگری از گزارش در این باره نوشته شده است: پکن همچنان به آموزش عناصر ارتش فضایی خود ادامه می‌دهد و سلاح‌های ضد ماهواره‌ای مستقر در زمین و فضا (ASAT) می‌سازد.

در این گزارش هشدار داده شده چین در حال حاضر موشک‌های ASAT ساخته که هدف آن نابود کردن ماهواره‌ها در مدار زمین است. همچنین این کشور لیزرهای زمینیASAT ساخته که هدف احتمالی آنها کور کردن یا خسارت زدن به حسگرها در ماهواره‌های مستقر در مدار زمین است.

در همین راستا کارشناسان از دولت آمریکا خواسته‌اند یک سیستم دفاع فضایی مهیا کند. در حقیقت بسیاری از آنها معتقدند زیربنای ماهواره آمریکا در حال حاضر در مقابل حمله کشورهای متخاصم ضعف دارد./مهر

کپی