اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
وزیر بهداشت با اشاره به ورود دو محموله واکسن خبر داد

واکسیناسیون بالای 60 سال تا پایان خرداد

واکسیناسیون بالای 60 سال تا پایان خرداد

جعفرصادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره نحوه فراخوان واکسیناسیون برای سالمندان ۷۵ سال به بالا توضیح داد و گفت: «تا آخر هفته افراد دارای پرونده الکترونیک سلامت واکسینه می‌شوند و احتمالاً پایان هفته برای جاماندگان، سامانه ثبت‌نام بازگشایی خواهد شد.»

 او در گفت‌و‌گو با ایسنا ضمن اشاره به آغاز واکسیناسیون سالمندان ۷۵ سال به بالا از دیروز، درباره نحوه ثبت‌نام سالمندان در سامانه salamat.gov.ir گفت: «تنها کافی است سالمندان وارد سامانه شده و کد ملی و شماره تماس خود را ثبت کنند. شماره تلفن اعلام شده باید به گونه‌ای باشد که ما بتوانیم با آن تماس برقرار کنیم (تلفن یا پیامک) و الزاماَََ نیازی نیست خط تلفن به‌نام خود سالمند باشد.»
وی درخصوص زمان به‌روز‌رسانی سامانه برای ثبت‌نام افراد ۷۵ سال به بالا، تصریح کرد:«پس از اینکه پیامک برای کسانی که لیست آنها را داریم ارسال شد و برای واکسن فراخوان شدند و آمدند، آن وقت سامانه برای ثبت‌نام مابقی کسانی که در لیست نبودند آغاز می‌شود. یعنی فعلاً تنها افراد بالای ۸۰ سال می‌توانند ثبت‌نام کنند و احتمالاً از آخر این هفته ۷۵ سال به بالا هم بتوانند در سامانه ثبت‌نام کنند.» تبریزی ادامه داد: «تا دیشب ۶۷ هزارنفر از طریق سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کردند که تزریق واکسن برای حدود ۲۷ هزار نفر از آنها انجام شد، حدود ۱۴۹۰۰ نفر نوبت دهی شدند و پیامک برایشان ارسال شده است. بالای ۵۰ درصد (۳۴ هزار نفر) کسانی که در سامانه ثبت‌نام کردند از تهران بزرگ هستند. جمعیت سالمندان بالای ۸۰ سال کشور حدود یک میلیون و ۱۶۰ نفر است و از این تعداد تا دیروز حدود ۷۵۰ هزار نفر یا ۶۵ درصد واجدین شرایط را واکسینه کردیم که درصد و پوشش خوبی است و امیدواریم این میزان پوشش به بالاتر از ۷۰ یا ۷۵ درصد برسد.»
وی با اشاره به آغاز واکسیناسیون افراد ۷۵ سال به بالا از دیروز، اظهار کرد: «جمعیت این گروه سنی (۷۵ تا ۷۹ سال) در کشور حدوداً ۹۳۰ هزار نفر هستند و امروز صبح اول وقت آمار را بررسی کردم و حدود ۱۳۰ هزارنفر فرد ۷۵ سال به بالا واکسن دریافت کردند. ان‌شاءلله تا آخر هفته افراد دارای پرونده الکترونیک واکسینه می‌شوند و احتمالاً آخر هفته برای جامانده‌ها سامانه بازگشایی خواهد شد.» وی در ادامه تأکید کرد: «مراکز ما محدودیت تعداد تزریق روزانه ندارند؛ البته چون هنوز واکسن به تعداد کافی به دستمان نرسیده بود مقداری با احتیاط حرکت می‌کردیم ولی امروز صبح حدود یک میلیون واکسن و امشب هم ۱.۵ واکسن دریافت می‌کنیم و به این طریق واکسیناسیون را انجام می‌دهیم. مجدداً چهارشنبه این هفته و هفته آینده هم حدود ۲ میلیون واکسن به دستمان می‌رسد که گروه‌های سنی بعد را هم پوشش می‌دهد.»
 
 رکورد جدید در واکسیناسیون
وزیر بهداشت از مردم خواست از تجمع در مراکز درمانی برای دریافت واکسن کرونا خودداری کنند. به گزارش ایسنا سعید نمکی با اشاره به واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: «من از مردم خواهش می‌کنم که هرگز در زمینه واکسن بدون اطلاعیه‌های ما که رسماً اعلام می‌شود، به مرکزی مراجعه نکنند. گروه‌های سنی را از طریق اطلاعیه اعلام می‌کنیم و با یک پیامک عزیزان را به مراکز فراخوان می‌دهیم و افرادی که پرونده سلامت ندارند، راهنمایی می‌کنیم که چگونه در سامانه ما ثبت‌نام کنند.» وی تأکید کرد: «برخی از جوسازی‌ها برای تشویش اذهان مردم عزیز مطرح می‌شود، مانند اینکه واکسن وارد می‌شود، اما بموقع تزریق نشده و در بازار آزاد فروخته می‌شود. این یک کذب ۱۰۰ درصد محض است. ما از طریق سامانه وزارت بهداشت می‌توانیم حتی در سطح یک روستا از یک شهرستان در یک خانه بهداشت برویم و مشخص کنیم که امروز در آنجا چند واکسن تزریق کردند، چه کسانی واکسن زدند و توسط چه کسانی تزریق شده و کد ملی فرد دریافت کننده و کد واکسنی که تلقیح شده را داریم و امکان چنین سوءاستفاده‌ای مطلقاً وجود ندارد.» وزیر بهداشت گفت: «ما به‌عنوان یک رکورد جدید ۱۶۲ هزار واکسن در ۲۴ ساعت گذشته تزریق کردیم و ان‌شاءالله رکوردهای بالای ۳۰۰ هزار تا را در روزهای آینده انجام خواهیم داد.» گفتنی است در بین ۳۹ کشوری که تا تاریخ چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه بیشترین میزان تزریق واکسن کرونا را داشته‌اند، ایران در جایگاه ۳۲ قرار گرفته است.

 

کپی