اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
معاون وزیر ارتباطات:

کرونا هم آشتی میان بخش آموزش و فناوری را بهبود نبخشید

کرونا هم آشتی میان بخش آموزش و فناوری را بهبود نبخشید

معاون وزیر ارتباطات گفت: چیزی که در سال‌های گذشته آغاز شد، آشتی آموزش و پرورش با حوزه فناوری اطلاعات بود که البته آشتی آسانی نبود. شیوع پاندومی کرونا نیز این آشتی را بهبود نبخشید و سخت‌تر کرد چون ما در حوزه آموزش مجازی آن‌طور که نیاز بود آماده نبودیم.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در رویداد «تربیت مربیان کارآفرینی هنرستان‌ها با رویکرد کسب و کارهای فناورانه» که با حضور علیرضا کمره ای، معاون وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: اکنون دیوایس‌های هوشمند که یک زمانی به عنوان مانع آموزش به حساب می‌آمد، به ابزار آموزش تبدیل شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: در کنار تغییر ابزار آموزشی، محتوا نیز با تغییر بسیاری رو به رو شده است. مطالعات نشان می‌دهد ما همواره کودکانی را آموزش می‌دهیم که نه در امروز بلکه در فردا زندگی می کنند. با تغییراتی که آینده نسبت به امروز داره محتوا نیز باید دچار تغییر شود.

وی افزود: یکی از محور مهم آموزشی مورد نیاز برای نسل آینده و کودکان امروز کارآفرینی است، چرا که کارآفرینی به محتوای آموزشی تبدل می‌شود. آموزشی که می‌گوید اگر می‌خواهید زندگی بهتری در آینده داشته باشید، آموزش ببینید. این نظام آموزشی اندازه تمام نظام‌های دیگر آموزشی در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

ناظمی با بیان این که غیر از نظام آموزشی مبتنی برکارآفرینی، در آینده به تفکر نقادانه نیز نیاز است، افزود: تفکر نقادانه باعث می‌شود دانش‌آموز استفاده بهتری از ابزار فناوری کنند و بدانند چگونه یاد بگیرد. کارآفرینی و تفکر نقادانه دو محتوای اصلی آموزشی برای کودکانی است که دهه‌های آینده وارد بازار کار خواهند شد و دیگر مانند گذشته ریاضی و علوم دروس اصلی نیستند، بلکه کارآفرینی و تفکر نقادانه نیز باید در کنار آن‌ها تدریس شوند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد: استفاده از ابزار جدید و آموزش کارآفرینی صرفا تغییر در ابزار آموزش نیست تغییر کل نظام آموزشی در حوزه محتوا و ساختار حکمرانی است. با پذیرفتن تغییرات خودمان را برای آینده آماده می‌کنیم.

هر چقدر انعطاف‌پذیری ما برای آینده بیشتر باشد، برای تغییرات شکل گرفته در حوزه تکنولوژی آماده‌تر خواهیم بود. تغییرات نیازمند این است که در استراتژی‌ها و سیاستگذاری آموزشی نیز آن را لحاظ کنیم و بر بال تغییرات سوار شویم تا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

ناظمی تصریح کرد: بهترین عملکرد ما، توسعه نسلی توانمند برای آینده کشور است، نسلی که یاد گرفته است چگونه از ابزاری که در دست دارد استفاده کند و خود به عنصری تسخیر شده تبدیل نشده باشد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: چیزی که در سال‌های گذشته آغاز شد، آشتی آموزش و پرورش با حوزه فناوری اطلاعات بود که البته آشتی آسانی نبود. شیوع پاندومی کرونا نیز این آشتی را بهبود نبخشید و سخت‌تر کرد چون ما در حوزه آموزش مجازی آن‌طور که نیاز بود آماده نبودیم.

وی ادامه داد: در زمان شیوع کرونا، کل نظام آموزشی ما همچنان درگیر مواجهه با فناوری اطلاعات بود و کرونا جبری را برای شکستن سدها به‌وجود آورد. سدها همیشه به مفید نیستند و اتفاقا زمانی باید شکسته شوند که آمادگی لازم را داشته باشیم.

ناظمی افزود: امیدوارم مجموعه اتفاقاتی که در این سال‌ها رخ داده، سالها بتواند راه را برای آموزش مبتنی بر ابزار هوشمند و تفکر نقادانه باز کند و بتوانیم خوشامدگوی تغییراتی باشیم که امروز در حوزه فناوری رخ دهد./ایرنا

کپی