اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

کدخدایی: احراز صلاحیت منوط به رای ۷ عضو شورای نگهبان است

کدخدایی: احراز صلاحیت منوط به رای ۷ عضو شورای نگهبان است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ما در احراز صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری رای نهایی است که اعضای شورا می‌دهند و با توجه به ۱۲ نفر اعضای شورای نگهبان ۷ رای مثبت لازم است که بتوانیم بگوئیم یک فرد احراز صلاحیت شد.

عباسعلی کدخدایی در این باره گفت:  مبنای ما در شورای نگهبان در حوزه ریاست جمهوری، قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری است. پیرو آن مصوبه ای در شورای نگهبان داشتیم  که شرایطی را اعلام کردیم و به دوستان وزارت کشور اعلام کردیم و از فردا شورا کار خودش را آغاز می کند. 

وی افزود: اداره کل انتخابات شورای نگهبان مسئولیت بررسی اولیه  و تهیه اسناد و مدارک لازم را برعهده  دارد که این کار امروز  شروع شده است و ان‌شاءالله تا فردا سعی می کنند تعداد پرونده ای که اسناد و مدارکش آماده شده را در اختیار شورای نگهبان قرار دهند و ما از فردا کار  رسیدگی پرونده‌ها را در شورا داریم. 

کدخدایی درباره ملاک احراز صلاحیت داوطلبان گفت: ملاک ما رأی نهایی اعضای شورای نگهبان است و با توجه به ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، ۷ رأی مثبت برای احراز صلاحیت لازم است. 

سخنگوی شورای نگهبان درباره  تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری گفت: بحث تبلیغات  در ریاست جمهوری فرصت ۲۰ روزه است که از هفتم  شروع می شود و تا  یک روز قبل از  رای گیری.  یعنی  ۲۷ خرداد ماه ممنوعیت تبلیغات را داریم و ۲۸ هم رای گیری است.

وی افزود: کسانی که برای پست ریاست جمهوری نامزد شدند و  می خواهند کشور را از طریق قانون اداره کنند، در گام اول که تبلیغات هست باید تبلیغات منطقی با الزامات قانونی  داشته باشند و  از ساختار شکنی پرهیز کنند و مطالبی که خلاف منافع ملی هست را بیان نکنند.

کدخدایی یادآور شد: مقام معظم رهبری تعبیر خوبی داشتند و  در وعده های انتخاباتی فرمودند صحبت های فریبنده و وعده های غیر قابل اجرا داده نشود و واقعیت‌ها گفته شود و هر کسی که  برنامه ای دارد و این برنامه می تواند مشکلات کشور را حل کند، آن برنامه‌ها را به خوبی معرفی کند./ایسنا

بیشتر بخوانید: آخرین اخبار از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

کپی