اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

پرتاب راکت الکترون با شکست مواجه شد

پرتاب راکت الکترون با شکست مواجه شد

شرکت «راکت لب» دیروز (شنبه ۲۶ اردیبهشت) بیستمین ماموریت راکت «الکترون» خود را انجام داد اما این راکت چند ثانیه پس از احتراق موتور مرحله دوم، دچار مشکل شد. موتور این موشک سپس در اتفاقی غیرمنتظره خاموش و باعث از دست رفتن فضاپیما و محموله آن شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی theverge، این شرکت آخرین بار در ماه ژوئیه ۲۰۲۰ در سیزدهمین ماموریت الکترون دچار همین مشکل شده بود. در آن زمان گفته شد که پس از احتراق موتور مرحله دوم، یک خطای سیستمی باعث خاموشی اضطراری فضاپیما شده است. بدان معنی که اگرچه انفجاری رخ نداده، ولی خاموشی سیستم‌ ها باعث شده فضاپیما نتواند به مدار برسد و بار خود را پیاده‌ کند.

این ماموریت سومین ماموریت «راکت لب» در سال ۲۰۲۱ بود که می‌خواست به سفارش «BlackSky»، ماهواره‌هایی را برای گسترش پلتفرم اطلاعات این شرکت در مدار مستقر کند. قرار بود در این ماموریت، سیستم استفاده مجدد از موشک راکت لب نیز آزمایش شود و بوستر مرحله اول این شرکت به زمین بازگردانده شود.

الکترون، یک موشک بلند تقریباً شش طبقه و دارای دو مرحله تقویت کننده است، که در ساعت ۷:۱۱ بامداد شنبه به وقت محلی از مجموعه پرتاب راکت لب در شبه جزیره «ماهیا» در نیوزیلند پرتاب شد و هدف آن ارسال یک جفت ماهواره رصد زمین برای شرکت «بلک اسکای» (BlackSky) به مدار زمین بود.

با گذشت دو و نیم دقیقه از پرواز، تقویت کننده مرحله دوم موشک با موفقیت از مرحله اول آن جدا شد و قبل از خاموش شدن برای چند ثانیه روشن شد. ماموران کنترل اندکی بعد، دور سنجی این تقویت کننده را از دست دادند.

این پرتاب که از نیوزلند انجام شد، بیستمین ماموری الکترون بو و دومین شکست ماموریت شرکت راکت لب در کمتر از یک سال محسوب می شود.

راکت لب یکی از شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه هوافضا است که با سرعت بالایی در مسیر پیشرفت قرار دارد. این شرکت هم می‌خواهد مثل اسپیس ایکس روی فضاپیماهای ارزان قیمت تمرکز کند و با استفاده از مواد کم‌هزینه‌تر و چند بار مصرف به رقیب جدی‌تری برای این شرکت تبدیل شود./ایرنا

کپی