اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

سازمان حقوق بشری بتسلیم: اسرائیل مرتکب جنایات جنگی در غزه شده است

سازمان حقوق بشری بتسلیم: اسرائیل مرتکب جنایات جنگی در غزه شده است

یک سازمان حقوق بشر اسرائیلی اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی مرتکب جنایت‌های جنگی در غزه شده است.

 به نقل از صدی البلد، سازمان حقوق بشر "بتسلیم" در اراضی اشغالی در گزارشی اعلام کرد: تعداد کشته شدگان در غزه از آغاز حمله اسرائیل در دهم مه و تا ۱۵ مه به ۱۷۴ فلسطینی رسیده که از جمله آن‌ها ۴۷ تن کودک و ۹ تن۲ زن هستند. همچنین ۱۲۰۰ فلسطینی زخمی شدند.

در این گزارش آمده است: در برخی موارد طی حملات اسرائیل به منازل فلسطینی‌ها تمام اعضای یک خانواده کشته شده‌اند. گرچه ادعاهایی درباره اینکه بخشی از کشته شدگان قربانیان حملات موشکی از نوار غزه هستند، وجود دارد. از ۲۰۱۴ غزه چنین کشتار و ویرانی به خود ندیده است. در کرانه باختری نیروهای امنیتی ۱۴ فلسطینی از جمله یک کودک را طی دوره ۱۱ مه تا ۱۴ مه به قتل رساندند. علاوه بر آن یک فلسطینی کشته شده که هنوز معلوم نیست نیروهای امنیتی او را کشته‌اند یا شهرک‌نشینان.

در این گزارش آمده است: از سال ۲۰۰۲ کرانه باختری شاهد کشتاری مثل کشتار روز جمعه نبوده است. نیروهای امنیتی دستکم ۱۰ فلسطینی را به قتل رساندند که بیشترشان طی تظاهرات یا درگیری‌ها بود. همچنین ۲۵۱ فلسطینی زخمی شدند. این میزان از خشونت و قتل در غزه، قدس و کرانه باختری و در خط سبز از نظر میزان قتل و رعب و گسترده بودن دامنه آن بی سابقه است چراکه شاخه‌های نظام آپارتاید اسرائیل فلسطینی‌ها را در هر مکانی هدف قرار داده‌اند. تجاوز اسرائیل به غزه جنایت جنگی است. اسرائیل از آغاز حمله خود مراکز مسکونی شلوغ را هدف قرار داده است. به گفته سازمان ملل بیش از ۱۰ هزار فلسطینی از منازلشان مهاجرت کرده و به پناهگاه‌ها در مدارس آنروا پناه برده‌اند. همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد که اسرائیل خسارت‌های جدی به فروشگاه‌های تجاری و ساختمان‌های حیاتی مثل شبکه‌های برق، آب، خیابان‌ها و زمین‌های کشاورزی زده است. همچنین سه بیمارستان را هدف قرار داده است./ ایسنا

کپی