اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

۴ دریانورد در بندر امام به کرونا مبتلا شدند

۴ دریانورد در بندر امام به کرونا مبتلا شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از ابتلای دو خدمه یک کشتی برزیلی ورودی به بندر امام به کرونا خبرداد.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در خصوص ابتلای دو سرنشین یک کشتی برزیلی به کرونا که وارد بندر امام بندر امام شده است، اظهار کرد: تاکنون تنها ابتلای دو خدمه یک کشتی برزیلی بندر امام(ره) به کرونا تایید شده اما مشخص نیست که کرونای این افراد از نوع موتاسیون‌یافته بوده است یا خیر.

وی افزود: تست NGS این بیماران به تهران ارسال شده و هنوز نتیجه آن مشخص نیست.

ابول‌نژادیان بیان کرد: در حال حاضر تمامی خدمه این کشتی در همان مکان در قرنطینه به سر می‌برند. 

وی افزود: از همه خدمه کشتی‌های ورودی به بندر امام، در خور موسی نمونه‌گیری می‌شود و تا زمانی که کشتی به لنگرگاه برسد جواب تست مشخص می‌شود و در صورت مثبت بودن نتیجه تست یک نفر، همه اعضای کشتی قرنطینه می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تاکنون موردی از کرونای هندی، برزیلی یا آفریقایی در خوزستان شناسایی نشده است.

تایید ابتلای ۴ دریانورد به کرونا در بندر امام

عادل دریس اظهار کرد: تمام الزمات مربوط به شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اقدامات احتیاطی به منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق دریا در مبادی ورودی بنادر خوزستان در دست انجام است.

وی افزود: همه کشتی‌های ورودی از مبدأ بنادر کشورهای هند و برزیل و یا کشتی‌هایی که دارای خدمه هندی یا برزیلی هستند، در بدو ورود به آب‌های خوزستان متوقف و توسط تیم‌های قرنطینه‌ شبکه بهداشت و درمان شهرستان از طریق انجام تست‌های دقیق کنترل می‌شوند تا از ورود هر نوع بیماری مسری به ویژه گونه جهش یافته ویروس کرونا جلوگیری شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان بیان کرد: روز گذشته یک فروند کشتی از مبدأ اروپا و دارای خدمه هندی مورد کنترل قرار گرفت و چهار نفر از خدمه آن با تست مثبت به ویروس کرونا شناسایی شدند.

دریس افزود: این کشتی در فاصله ۷۰ کیلومتری از مجتمع بندری‌ امام‌ خمینی به طور کامل قرنطینه شده است و پس از اجرای کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اطمینان از سلامتی بیماران و دیگر خدمه کشتی توسط تیم قرنطینه شبکه بهداشت و درمان، مجوز ورود به بندر برای آن صادر خواهد شد.

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) با تأکید بر اجرای اصول شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برخورد با موارد مشکوک تصریح کرد: تردد خدمه کشتی به اسکله و همچنین تردد عوامل تخلیه و بارگیری به کشتی مطلقا ممنوع بوده و هر گونه تماس کارکنان و خدمه کشتی حسب الزمات شیوه‌نامه‌های بهداشتی خودداری می‌شود.

وی افزود: همزمان با شیوع گونه‌ جهش‌یافته‌ ویروس کرونا و احتمال ورود آن از مبادی دریایی، اداره‌کل بنادر و دریانوردی خوزستان با همکاری ناظران و مراجع بهداشتی، تمام مراحل و اقدامات احتیاطی برای کنترل و مقابله با ورود آلودگی‌های ویروسی را در مبادی دریایی استان خوزستان به کار بسته است

/ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی