اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

وزیرخارجه چین: عقب‌نشینی شتاب‌زده آمریکا از افغانستان، روند صلح را منحرف می‌کند

وزیرخارجه چین: عقب‌نشینی شتاب‌زده آمریکا از افغانستان، روند صلح را منحرف می‌کند

وزیر امور خارجه چین در تماسی با "شاه محمود قریشی"، همتای پاکستانی خود گفت: خروج شتاب‌زده سربازان آمریکایی از افغانستان، به طور منفی بر روند صلح درون‌افغانی و ثبات منطقه‌ای تأثیر گذاشته است.

 به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه چین در بیانیه رسمی به نقل از وانگ یی، وزیر امور خارجه این کشور نوشت: وانگ یی یادآور شد عقب‌نشینی شتاب‌زده نیروهای آمریکایی از افغانستان، در حال حاضر ضربه جدی به روند صلح در افغانستان زده، ضمن آنکه بر ثبات منطقه‌ای هم تأثیر منفی گذاشته است. تحت این شرایط، چین انتظار دارد سازمان ملل نقش خود را ایفا کند و "سازمان همکاری شانگهای" (SCO) نیز باید از نزدیک بر شرایط نظارت کند. کشورهای همسایه افغانستان باید روابط خود را تقویت کنند، به تلاش‌ها ملحق شوند و اقدام هماهنگ‌شده انجام دهند.

دیپلمات ارشد چین همچنین از تلاش‌های پاکستان و "نقش تأثیرگذار" این کشور در روند صلح افغانستان قدردانی کرد و خواستار تقویت همکاری دوجانبه در این مسئله شد.

تماس تلفنی بین وزاری خارجه چین و پاکستان، اواخر روز شنبه و قبل از هفتادمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین چین و پاکستان اتفاق افتاد.

درگیری نظامی بین دولت افغانستان و طالبان با وجود مذاکرات جاری صلح، ادامه پیدا کرده است. این درگیری در بحبوحه عقب‌نشینی سربازان خارجی به رهبری آمریکا اتفاق می‌افتد که انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتامبر تکمیل شود./ ایسنا

کپی