اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
بالگرد دائمی کجاست که به داد دشت لار برسد؟

آتش دوباره به جان زاگرس افتاد

آتش دوباره به جان زاگرس افتاد
زهرا کشوری خبرنگار

آتش در ارتفاع ۱۴۰۰ متری به جان بلوط‌های بلند و کهنسال دشت باشت بر بلندای کوه لار کهگیلویه و بویراحمد افتاد. صعب‌العبور بودن منطقه اجازه نمی‌دهد تا نیرو‌ها به داد بلوط‌ها برسند و آتش بی‌محابا در حال خاکستر کردن بلوط‌زارها در ارتفاع ۱۸۵۰ متری است. براساس تازه‌ترین تفاهم وزارت دفاع و سازمان جنگل‌ها قرار بود اولین بالگرد دائمی برای اطفای حریق در این استان استقرار یابد.

«علی عباس نژاد»، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: «با‌وجود هماهنگی‌ها، بالگرد وعده داده شده در جنگل‌های زاگرسی‌ کهگیلویه و بویراحمد استقرار نیافت.» سازمان جنگل‌ها برای نجات بلوط‌های باشت ابتدا دست یاری به سمت فارس برداشت اما بالگرد فارس به‌دلیل نقص فنی نتوانست از زمین بلند شود. آن‌طور که عباس‌نژاد می‌گوید: «حالا بلوط‌های دشت باشت‌ چشم انتظار رسیدن بالگردها از اصفهان و تهران هستند.» او می‌گوید: «قرار است یک بالگرد از اصفهان و دو بالگرد از تهران بیاید.» کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه لار اجازه نمی‌دهد جنگلبان‌ها به محل آتش برسند و حریق را خاموش کنند. عباس‌نژاد می‌گوید: «به محض رسیدن بالگردها هم نیرو‌ها هلی‌برد‌ می‌شوند و آبرسانی می‌شود.»
کوه لار تا سه دهه پیش زیستگاه قوچ، میش، کل و بز بود. به‌دلیل شکار بی‌رویه نسل آنها از بین رفت. در حال حاضر زیستگاه خرس، پلنگ و... است. سال گذشته جنگل‌های زاگرس بی‌سابقه‌ترین آتش‌سوزی را تجربه کردند. کمبود تجهیزات و نیروهای آموزش دیده، هم به جنگل‌های زاگرس زخم زد و هم زاگرس را به سوگ هفت جوان خود نشاند. جنگل‌های زاگرس منبع تأمین ۴۰ درصد از نیاز آبی کشور است. امسال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به‌دنبال دستور رئیس جمهوری ستاد راهبردی و حمایت منطقه رویشی زاگرس را تشکیل داد. این ستاد در اولین کار خود استقرار چهار بالگرد دائمی را در ۴ استان زاگرس تصویب کرد. منطقه حفاظت شده خاییز در سال گذشته طولانی‌ترین آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را تجربه کرد. همین مسأله باعث شد تا سازمان جنگل‌ها اعلام کند‌ نخستین بالگرد دائمی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر می‌شود. پیش از این «سیدامیرمسعود جلالی» رئیس دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها در گفت‌و‌گو با «ایران» با توجه به خشکسالی شدید و عدم ایجاد پوشش گیاهی، وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را کمتر از سال ۹۹ دانسته بود. سال گذشته جنگل‌های زاگرس بحرانی‌ترین سال خود را در میان شعله‌های آتش تجربه کرد. آتش امسال هم با‌وجود پیش‌بینی امیدوارانه سازمان جنگل‌ها، در هفته جاری به سه استان ایلام، فارس و کهگیلویه و بویراحمد شبیخون زد. آتش در ایلام و کهگیلویه و بویراحمد به حدی وسعت یافته که آسمان آنها در شب‌های گذشته با شعله‌های آتش روشن شد.
بنابراین نه آتش بی‌خیال بلوط‌های کهنسال زاگرس شده است و نه بالگردهای دائمی استقرار یافته‌اند.

کپی