اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
اسحاق جهانگیری، آیت‌الله ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی ثبت‌نام کردند

مثلث انتخاباتی

مثلث انتخاباتی
علی رضایی خبرنگار

گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 1400 پایان یافت و با پایان مهلت ثبت‌نام داوطلبان، نیمرخ فضای رقابت‌های آتی روشن شد.

امروز، در واپسین ساعات نام‌نویسی‌ها، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس ‌جمهوری، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه با ثبت‌نام خود، برای انتخابات پیش‌ رو اعلام حضور کردند؛ سه‌ چهره‌ای که سابقه حضور در این میدان را داشتند و به این ترتیب در میان گزینه‌های اصلی رقابت‌های 28 خرداد، از چهره جدیدی رونمایی نشد.
البته فعلاً از یک سو باید منتظر نتیجه بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان بود و از سوی دیگر نمی‌توان از گذاره «شگفتی‌ساز»‌هایی چشم پوشید که یک بار در انتخابات سال 84 محافل سیاسی را غافلگیر کرد، با این حال به اعتقاد ناظران، بر فرض تأیید صلاحیت نامبردگان، احتمالاً رقابت‌ اصلی بین این 3 نفر خواهد بود.
 جهانگیری: به دعوت اصلاح‌طلبان آمدم
اسحاق جهانگیری که پیشتر در انتخابات سال 96 شرکت کرده بود، 3 روز پیش از رأی‌گیری به درخواست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به نفع حسن روحانی انصراف داد. او که در 8 سال گذشته، معاونت اول رئیس جمهوری را عهده دار بود، امروز در بیانیه‌ای تأکید کرد: «قصد ورود به این انتخابات را نداشتم و امیدوار بودم نیازی به حضورم نشود. اما با توجه به نیامدن برادر عزیزم دکتر جواد ظریف و عدم امکان ثبت‌نام تعدادی دیگر از کسانی که می‌توانستند این مسئولیت را بپذیرند و اینکه جبهه ‌اصلاحات ایران، رهبران و شخصیت‌های دلسوز اصلاح‌طلب و بسیاری از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی ‌تشخیص داده‌اند که باید به صحنه بیایم، با‌وجود میل و مصلحت شخصی و با توکل به خدا از قبول مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم.» او با تأکید بر اینکه «آنچه به‌عنوان معاون اول اختیارش را نداشتم و برای بسط توسعه فراگیر و پایدار، دموکراتیک، متوازن و مشارکتی ضروری و ممکن می‌دانم را اجرایی خواهم کرد» گفت: «دولتِ ملت» را تشکیل خواهم داد. وی تصریح کرد:«من برای دفاع از صندوق و حق رأی مؤثر مردم نامزد شده‌ام و با اتکا به رأی ایرانیانی که از مشارکت در انتخابات ناامید شده‌اند امید پیروزی دارم.»
آیت‌الله رئیسی: این مسئولیت به گردن من افتاد
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی که زمزمه حضورش از ماه‌ها پیش شنیده می‌شد نیز امروز نام خود را در میان داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرد. هرچند اصولگرایان در 4 سال گذشته از او به‌عنوان گزینه تام و تمام این جریان فکری و سیاسی برای انتخابات یاد می‌کنند، اما رئیس قوه قضائیه امروز هنگام ثبت‌نام با بیان اینکه «هرچند گروه‌های بسیاری از من دعوت کردند اما حضور من نافی حضور هیچکس نیست» تأکید کرد که به‌صورت «مستقل» وارد گود می‌شود؛ او در انتخابات 4 سال پیش نیز با همین تابلو وارد رقابت‌ها شد و هر چند که توانست قریب 16 میلیون رأی به دست بیاورد، اما قافیه را به 24 میلیون رأی حسن روحانی واگذار کرد. آیت‌الله رئیسی امروز هنگام ثبت‌نام در پاسخ به سؤالی درمورد ورود به این عرصه گفت: «گفته بودم با توجه به مسئولیت در قوه قضائیه نمی‌خواهم بیایم اما وضعیت و عرصه به نحوی پیش رفت که این مسئولیت به گردن من افتاد تا جایی که احساس کردم اگر از زیر بار آن شانه خالی کنم فرار از مسئولیت و خدمتگزاری به مردم است.» رئیس‌ دستگاه قضایی کشور با بیان اینکه من بنای ایجاد ستاد انتخاباتی و امکان مالی برای هزینه کردن ندارم، تأکید کرد: «همه مردمی که دعوت کردند، خودشان هم ستادهای خودجوش تشکیل می‌دهند و با شعار «هر خانه یک ستاد» تلاش می‌کنند.»
علی لاریجانی: رایزنی نکردم
دیگر چهره‌ای که امروز اعلام حضور کرد، علی لاریجانی بود. رئیس سابق مجلس شورای اسلامی که دو سال پیش هنگامی که برای انتخابات پارلمان نام‌نویسی نکرد، نامش جزو لیست نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری 1400 مطرح شد و این پیش‌بینی امروز محقق شد. او در پاسخ به سؤال مشابه درباره حضور در انتخابات گفت:«من با کسی رایزنی نداشتم؛ آنچه که من را مصمم کرد به ثبت‌نام اقدام کنم این بود که احساس کردم شرایط ایران به نحوی است که کسانی در این مسائل داخلی نمی‌توانند مشکل اصلی را سامان دهند، بنابراین پس از سخنان رهبری مبنی بر اینکه کسانی که بین خود و خدای‌شان در خودشان این را می‌بینند که توانایی حل مشکلات را دارند پا به عرصه بگذارند و ثبت‌نام کنند، این اقدام را انجام دادم.» او تأکید کرد:«هر کسی وعده بهشت در این شرایط پیچیده کشور می‌دهد خلاف می‌گوید. باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با هوس‌های پوپولیستی و نردبان‌سازی از محرومیت ملت حل نمی‌شود»
 محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران، شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در دولت محمود احمدی‌نژاد، مسعود پزشکیان نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی، علیرضا زاکانی رئیس کنونی مرکز پژوهش‌های مجلس، عباس آخوندی وزیر مستعفی دولت روحانی، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، محمد شریعتمداری، (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، رسول منتجب نیا قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی، زهرا شجاعی دبیر کل مجمع زنان اصلاح‌طلب، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد جواد حق‌شناس عضو شورای شهر، مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردمسالاری، عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما، مسعود زریبافان رئیس پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمد خوش چهره و محسن رهامی دو فعال سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب نیز امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور نام‌نویسی کردند.
 
 
انصرافی‌‌ها
محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در انتخابات 1400 شرکت نمی‌کند؛ علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام انصراف خود از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠، گفت که تمام تلاش خود را برای پیروزی سید ابراهیم رئیسی به‌کار خواهد بست. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد:«در آستانه ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز دعوت و درخواست دوستان و بزرگواران تکرار شد و اینجانب نیز به منظور ادای احترام به پیشگاه همۀ عزیزان به جد در این باب اندیشیدم و اکنون با توجه به ثبت‌نام تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های عالم، وارسته و برخوردار از تجارب ارزنده در خدمت‌رسانی شایسته به ایران عزیز و نظام اسلامی به این نتیجه رسیدم که حضور در این عرصه برای بنده، مقبول و ممدوح نیست.»
 
 
کپی