اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

چین به مریخ رسید
سیاره‌پیمای «ژرانگ» چین  توسط فضاپیمای «تیان‌ون۱» بر سطح سیاره سرخ فرود آمد. بدین‌ترتیب چین پس از امریکا دومین کشوری است که پایش به مریخ رسیده است. انتظار می‌رود که ژرانگ به مدت سه ماه  روی مریخ به اکتشاف و تحقیق مشغول باشد. این سیاره‌پیمای شش چرخه ۲۴۰ کیلوگرم وزن دارد و مجهز به چهار پنل خورشیدی است. سرعت حرکت ژرانگ ۲۰۰ متر در ساعت است. فرود بر سطح مریخ بسیار مشکل است و تاکنون غیر از امریکا، تنها شوروی سابق در دهه ۷۰ میلادی توانسته بود از عهده انجام این کار برآید اما بلافاصله پس از فرود، ارتباط سیاره‌پیمایش با زمین قطع شد. امارات متحده عربی نیز سیاره‌پیمایی به‌سمت مریخ پرتاب کرده اما هنوز نتوانسته بر سطح سیاره سرخ فرود آید.
 
 
---
غرامت نجومی برای یک سیاهپوست
خانواده «آندره هیل» سیاهپوستی که توسط شلیک پلیس در شهر کلمبوس ایالت اوهایوی امریکا به قتل رسید، ۱۰ میلیون دلار غرامت دریافت می‌کنند. دادستان ایالت اوهایو گفته است: «هیچ پولی نمی‌تواند آندره هیل را دوباره به خانواده‌اش بازگرداند اما ما فکر می‌کنیم که این یک قدم مهم و ضروری در مسیری درست است.» سال گذشته یک پلیس سفیدپوست آندره هیل را با شلیک چهار گلوله از پای درآورد. این پلیس به محل حادثه فراخوانده شده بود تا دلیل روشن و خاموش شدن موتور یک خودرو در یک پارکینگ روباز را بررسی کند. وقتی که آندره هیل با گوشی همراه در دست از خودرو خارج می‌شود، مأمور پلیس که هم اکنون از کارش برکنار شده چهاربار به طرف او شلیک می‌کند. این مأمور پلیس بعداً گفت که موبایلی را که در دست هیل بوده، با اسلحه اشتباه گرفته است. اسلحه‌ای اما در محل حادثه پیدا نشد.
 
---
 
اورست ممنوع شد
چین صعود به قله اورست را از سمت تبت به‌دلیل نگرانی از اینکه ممکن است کوهنوردان به ویروس کرونا مبتلا باشند، ممنوع کرده است؛ زیرا چندین کوهنورد در نپال پس از بازگشت از کمپ‌های مستقر در اورست تست کرونایشان مثبت اعلام شد. در هفته جاری شمار زیادی از کوهنوردان به قله اورست رسیدند و انتظار می‌رود که تلاش‌های بیشتری در ماه جاری برای فتح بلندترین کوه جهان انجام شود. ماه مه (اردیبهشت-خرداد) معمولاً بهترین آب‌وهوا را برای صعود اورست دارد.
 
 
 
---
شهادت 22 کودک فلسطینی در 6 روز
در پی ادامه تجاوزات و حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و بویژه مناطق مسکونی این باریکه، شمار شهدای نوار غزه به ۱۳۹ شهید شامل ۳۹ کودک و ۲۲ زن افزایش یافته است؛ در مقابل نیروهای مقاومت فلسطین نیز از عصر روز جمعه بالغ بر ۲۰۰ موشک به اراضی اشغالی شلیک کردند.
 
 
---
 
قاچاق انسان برای واکسن!
شمار سفرهای جهانی به کشورهایی که به توریست‌ها واکسن می‌زنند، افزایش یافته است و آژانس‌های مسافرتی با راه انداختن تورهای چندهفته‌ای «سلامت» مسافران را به سمت کشورهایی می‌برند که علاوه بر گشت و گذار، دنبال رهایی از کووید19 هستند. روسیه اولین کشور عرضه‌کننده واکسن کووید به گردشگران است. در امریکا هم با سرعت گرفتن تزریق واکسن به افراد بالغ، برخی ایالت‌ها که واکسن بیشتری دارند، برنامه تزریق به مسافران را آغاز کرده‌اند. روزنامه مکزیکی «ریفورما» هم گزارش داده که آدم‌برها (Coyotes) ـ قاچاقچیانی که افراد را از مرز مکزیک و امریکا رد می‌کنند - این بار به افرادی که قصد دارند برای تزریق واکسن کووید به امریکا بروند، کمک می‌کنند. مالدیو ـ جزیره‌ای در اقیانوس هند- هم گردشگران را برای سفر به این کشور همراه با تزریق واکسن کووید تشویق می‌کند. صربستان نیز تجربه تزریق واکسن به مسافران بین‌المللی را دارد، این کشور حدود سه میلیون واکسن فایزر، آسترازنکا، اسپوتنیک- وی و سینوفارم برای شهروندانش خریده که بیشتر از حد مورد نیاز بوده، بنابراین واکسن اضافه را به ملیت‌های دیگری که به صربستان سفر کنند، تزریق می‌کند.
 
 
 
 
 
 
کپی