اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

رتبه چهارم بستری های کرونایی به استان مرکزی رسید

رتبه چهارم بستری های کرونایی به استان مرکزی رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت سیار استان مرکزی است که صبح ها وارد و شب ها از استان خارج می شوند که این امر میزان گردش ویروس را بالا می برد.

دکتر سید محمد جمالیان ۲۵ اردیبهشت ماه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان مرکزی با اشاره به مصوبات جلسه قبل ستاد، اظهار کرد: هفته قبل مقرر شد که دلیل کسب رتبه نخست موارد بستری توسط استان مرکزی در کشور مورد ارزیابی قرار گیرد که براساس پرسش نامه تکمیل شده در مراکز درمانی و بیمارستان های استان، بیشترین علت بستری بیماران، سفرهای نوروز و مراسم تجمعی مانند مراسم ختم اعلام شد.

وی افزود: حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت سیار استان مرکزی است که صبح ها وارد و شب ها از استان خارج می شوند که این امر میزان گردش ویروس را بالا می برد.

جمالیان با اشاره به اینکه در هفته گذشته شاهد افزایش ترددهای جاده ای بودیم، گفت: استان مرکزی دومین استان پرتردد جاده ای در کشور اعلام شد و این آمار هشدار می دهد که با افزایش موارد بستری روبرو می شویم و در هفته آینده نیز موارد بستری بالا می رود.

وی تصریح کرد: با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی و ترددهای بسیار به استان باید مراقب مسافرت ها و افزایش موارد سرپایی و سپس بستری بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص واکسیناسیون در شهر اراک گفت: خوشبختانه مراسم شب هایی قدر در اکثریت مساجد به بهترین نحو برگزار شد و مردم رعایت خوبی داشتند، اما از هفته آینده تزریق نوبت دوم برای بخشی از افراد واکسینه شده در مرحله اول آغاز می شود و عملا یکی از سالن های ورزشی اختصاص می یابد و لازم است که برای انجام واکسیناسیون نوبت اول برای گروه های سنی مشخص شده، یک سالن دیگر اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: از دوشنبه هفته جاری، واکسیناسیون خودرویی در محل دانشگاه امیرکبیر آغاز می شود و تمامی امکانات و الزامات در نظر گرفته شده است، البته در روند تامین زیرساخت ها مانند تامین رایانه و نیروهای حراست قدری تعلل و کندی وجود دارد که باید در این راستا تسریع صورت گیرد.

جمالیان با بیان اینکه واکسیناسیون بالای ۷۵ سال از هفته گذشته آغاز شده است، ۶۷ درصد افراد بالای ۸۰ سال واکسینه شده اند و ۴۸ ساعت نیز فرصت تزریق واکسن برای افراد واکسینه نشده بالای ۸۰ سال اعلام شد که حدود ۲ هزار نفر مراجعه داشتند و در کنار واکسیناسیون بالای ۷۵ سال در صورت مراجعه افراد بالای ۸۰ سال همچنان واکسن تزریق می شود و نگرانی خاصی وجود ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با تاکید بر اینکه خوشبختانه در روند واکسناسیون با ازدحام و شلوغی خاصی روبرو نیستیم و شرایط تحت کنترل است، گفت: تاکید می شود که افراد در ساعت مشخص اعلام شده مراجعه داشته باشند و با راه اندازی واکسیناسیون خودرویی قطعا با کاهش ازدحام همراه خواهد بود.

روند کرونا در استان مرکزی نزولی شده است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در این جلسه به ارائه وضعیت آمار شیوع ویروس کرونا در هفته سوم اردیبهشت ماه در مقایسه با هفته دوم پرداخت و گفت: ۳۲۳۶ مورد مثبت ابتلا به کرونا در هفته دوم به ۳۱۲۱ مورد در هفته سوم رسیده است که حاکی از کاهش هفت درصدی آمار موارد مثبت کووید ۱۹ در استان است.

دکتر علی علیمحمدی با اشاره به اینکه موارد بستری در بازه زمانی مذکور از ۴۱۳ مورد به ۳۳۷ کاهش داشته و کاهش ۱۸ درصدی رقم خورده است، گفت: موارد سرپایی با یک درصد کاهش از ۲۷۲۳ مورد به ۲۷۸۴ مورد رسیده است و ۹۸ مورد فوتی در هفته دوم اردیبهشت ماه نیز به ۷۴ مورد تنزل یافته است که افتی ۲۴ درصدی را نشان می دهد.

وی بیان کرد: تاکنون ۱۰۵ هزار و ۴۴۲ مورد تست رپید در استان مرکزی انجام شده است که از این تعداد ۱۷ درصد موارد مثبت اعلام شده است.

/ایسنا 

بیشتر بخوانید: درگذشت پرستار باردار بیمارستان لقمان بر اثر کرونا

جرئیات جدید تست رایگان کرونا در ایستگاه مترو

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی