اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

با پرحرف ترین دایناسور آشنا شوید +تصاویر

با پرحرف ترین دایناسور آشنا شوید +تصاویر
آرزوکیهان

باستان شناسان با بررسی فسیل یک دایناسور در مکزیک اعلام کردند که پرحرف ترین دایناسور جهان را یافته اند که برای ارتباط با جفت خود و ترساندن شکارچیان "صداهایی همچون صدای بلندقو " داشته است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، باستان شناسان فسیل این دایناسور را در شهر "سپدا " در مکزیک یافته اند که در نمونه پیدا شده منقاری شبیه به اردک داشته است.

---
---

قدمت این فسیل به 70 تا 75 میلیون سال پیش باز می گردد و به گفته محققان بسیار پر حرف و پر سر و صدا بوده است.
طول بدن این حیوان ماقبل تاریخی 8 متر، قد 2.5 متر و رژیم غذایی اش گیاه بوده است.این فسیل نخستین بار در سال 2013 میلادی کشف شد اما اکنون محققان اعلام کردند که با بررسی های انجام شده این حیوان پرحرف ترین دایناسور در زمان خود بوده است.تاج بلند روی سر حیوان 1.3 متر طول داشته و به عبارتی 80 درصد از جمجمه حیوان را در برمی گرفت.
"آنجل رامیرز" از دانشگاه مکزیک در این باره گفت: با حفاری بیشتر منطقه ای که فسیل پیدا شده بود توانستیم بدن حیوان را کامل کرده و به نحوه زندگی و رفتارش پی ببریم. تاج روی سر همچون شیپور برای ایجاد حرف زدن و سر وصدا ارتباطی با بینی و نای داشته تا بتواند صداهایی با فرکانس پایین و وبالا را تنظیم کند. تحقیقات ما روشن کرد که این دایناسور مدام در حال حرکت دهان خود و تولید صداهایی برای ارتباط  با دوستان یا ترساندن شکارچیانش داشته است.

کپی