اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

فرانسوی‌ها به رغم منع تظاهرات به حمایت از فلسطین ادامه می‌دهند

فرانسوی‌ها به رغم منع تظاهرات به حمایت از فلسطین ادامه می‌دهند

شبکه فرانس۲۴ با بیان اینکه فرانسه تنها کشور دموکراتیکی است که برگزاری تظاهرات اعتراضی به خشونت های رژیم صهیونیستی در غزه را ممنوع کرده، نوشت: وکلای معترضان و تظاهرکنندگان تقاضای تجدیدنظر کرده و شکایت خود را به دیوان عالی فرانسه می برند.

به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، پس از آنکه دادگاهی در فرانسه از اعلام ممنوعیت برای برگزاری تظاهرات در حمایت از فلسطین حمایت کرد، وکلای برنامه ریزان این تظاهرات گفتند که تقاضای تجدیدنظر می کنند. سازمان دهندگان تظاهرات هم اعلام کردند قصد ندارند تظاهرات روز شنبه را لغو کنند.

انجمن فلسطینیان منطقه ایل دوفرانس (منطقه ای در شمال فرانسه) هم اندکی پس از اعلام ممنوعیت دادگاه گفتند: «ما از همبستگی خود با فلسطینیان دست نمی کشیم و از برگزاری تظاهرات هم خودداری نمی کنیم».

پیش از این نمایندگان این انجمن به خبرگزاری فرانسه گفتند که فرانسه تنها کشور دموکراتیکی است که این تظاهرات را ممنوع می کند.

پلیس روز پنجشنبه از بیم تکرار درگیری ها در اعتراضات مشابه سال ۲۰۱۴، تظاهرات روز شنبه معترضان حملات اسرائیل به غزه را ممنوع کرد. (در نبرد سال ۲۰۱۴ میان اسرائیل و غزه، نیروی هوایی اسرائیل آغازگر حمله بود و نوار غزه را هدف حمله‌های خود قرار داد).

وکلای معترضان در پی عدم موفقیت در دادخواست اولیه، اکنون می گویند که به دیوان عالی شکایت خواهند برد. یکی از این وکلا ممنوعیت پلیس را "نامتناسب" و "با انگیزه سیاسی" خوانده بود.

همزمان «دیدیه لالمنت»  رئیس پلیس پاریس گفت: «اجازه تظاهرات "به هم زدن جدی نظم عمومی" را در پی دارد». وی افزود: «او از اقدام علیه کنیسه ها و منافع اسرائیل می ترسد».

از سوی دیگر دفتر «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در تماس با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به قربانیان شلیک موشک های حماس و سایر گروه های درگیر با اسرائیل تسلیت گفت.

مکرون در این تماس تلفنی خواستار بازگشت به صلح شد و همچنین نگرانی خود را در مورد جمعیت غیرنظامی غزه به نخست وزیر اسرائیل ابلاغ کرد.

این در حالی است که اختلاف میان موافقان و مخالفان برگزاری تظاهرات اعتراضی در پاریس سبب دو دستگی میان سیاستمداران فرانسوی شده است. در حالیکه حزب میانه روی مکرون و اپوزیسیون جناح راست از این اقدام پلیس و دادگاه حمایت می کردند، چپ گرایان آن را حمله ای غیرقابل قبول به آزادی بیان خواندند.

در سراسر جهان، تنها اسرائیل و آمریکا جمعیت یهودی بیشتری نسبت به فرانسه دارند.

اما ممنوعیت برگزاری تظامهرات تنها محدود به پاریس نمی شود و پلیس شهر بندری مارسی هم اعلام کرده است که که راهپیمایی باید به یک اعتراض ثابت باشد و پلیس استراسبورگ (در شرق فرانسه) هرگونه تظاهرات را منع کرده است. در پی آخرین حملات روز جمعه اسرائیل به غزه با حملات توپخانه ای و هوایی تاکنون دستکم ۱۴۱ فلسطینی جان خود را از دست داده اند./ ایرنا


 

کپی