اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کدخدایی: تعداد ثبت‌نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری،کمتر از ۳۰۰نفر /امکان تمدید زمان ثبت‌نام به هیچ وجه وجود ندارد​

کدخدایی: تعداد ثبت‌نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری،کمتر از ۳۰۰نفر /امکان تمدید زمان ثبت‌نام به هیچ وجه وجود ندارد​

سخنگوی شورای نگهبان: بر اساس گزارش وزارت کشور، از آغاز فرایند ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تاکنون تعداد ثبت نام کنندگان کمتر از ۳۰۰ نفر است.

آقای عباسعلی کدخدایی پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: پیش بینی می‌کنیم تا فردا، تعداد ثبت نام داوطلبان سیزدهم در انتخابات ریاست جمهوری از ۵۰۰ نفر فراتر نرود، این در حالی است که در دوره قبل، ۱۶۰۰ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرده بودند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ثبت نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده، یعنی ما پرونده کسانی را بررسی می‌کنیم که مدارک را ارائه کرده باشند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر اینکه آیا تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش شده است یا خیر؟ گفت: هنوز هیچ تخلفی اعلام نشده، زیرا هم اکنون فرایند کار در اختیار نیروی انتظامی و دوستان اجرایی است، اگر گزارشی هم باشد مربوط به تبلیغات زودهنگام است که اگر به ما گزارش شود در بررسی صلاحیت مد نظر قرار می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بازدید خود از ستاد انتخابات کشور افزود: اقدامات خوبی در ستاد انتخابات کشور انجام شده است که از بعد نظارتی وظیفه داشتیم بازدید کنیم و هم به دوستان ما در ستاد خدا قوت بگوییم، الحمدللّه تدابیر خوبی در ستاد اندیشیده شده است.

آقای کدخدایی افزود: امسال با توجه به مصوبه شورای نگهبان دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است و افرادی که شرایط اولیه را نداشتند تعدادشان خیلی کم شده است.
وی گفت: مصر هستیم که واجدان شرایط حتماً برای ثبت نام در انتخابات شرکت کنند تا مردم تنوع بیشتری برای انتخاب گزینه‌ها در اختیار داشته باشند.
آقای کدخدایی با بیان اینکه کسانی که شرایط اولیه را دارا نیستند هر چه کمتر مراجعه کنند و یا اصلا مراجعه نکنند بهتر است گفت: املاک در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی درباره فرآیند آغاز بررسی صلاحیت‌ها هم گفت: طبق قانون، ۵ بعد از پایان ثبت نام یعنی از روز (یکشنبه)، به مدت ۵ روز اگر بتوانیم اعلام نظر کنیم در این صورت فرصت تمام شود، اما اگر فرصت مان کم بود شاید تمدید مهلتی صورت گیرد که طبق قانون ۵ روز دیگر هم می‌توانیم تمدید کنیم، یعنی شورای نگهبان بر اساس قانون حداکثر ۱۰ روز بعد از پایان مهلت ثبت نام، فرصت دارد که اسامی تایید صلاحیت شدگان را اعلام کند.


مصوبه شورای نگهبان ملاک بررسی صلاحیت‌ها

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه جدید شورای نگهبان ملاک بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است.
آقای عباسعلی کدخدایی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با تبریک عید فطر و تشکر از وزارت کشور افزود: امسال با تدابیری که در مصوبه شورای نگهبان اندیشیده شد، روند ثبت نام‌ها روند متعادلی را طی کرد و در بحث ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جهموری مقداری رو به جلو بودیم و مشکلات گذشته را نداریم.

وی درباره اینکه آیا صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه جدید شورای نگهبان بررسی می‌شود گفت: بله، شورای نگهبان این بار از بین افرادی که دارای شرایط اعلامی شورای نگهبان هستند و ثبت نام کرده اند، بررسی صلاحیت‌ها را انجام خواهد داد و در واقع ملاک مصوبه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها، مصوبه شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای نگهبان درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود صدا و سیما تعداد صندلی‌های داوطلبان را مشخص کرده است، آیا شورای نگهبان به صدا و سیما اعلام کرده است که چه تعداد داوطلب تایید صلاحیت می‌شود افزود: بیشتر به شوخی شبیه بود مانند این است که بگوییم وزارت کشور می‌داند چند نفر ثبت نام می‌کنند، قطعاً هیچ کس نمی‌تواند تعیین کند و تشخیص دهد، چون ملاک و معیار قانون است، اعضای شورای نگهبان بر اساس معیار‌های قانونی بررسی صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند.

ملاک ما در بررسی صلاحیت‌ها قانون است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: درباره هزینه تبلیغات داوطلبان قانون حداقلی وجود دارد که اگر هزینه‌ها خلاف آن قانون باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.
عباسعلی کدخدایی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران درباره اینکه قبلا اعلام کرده بودید که چهره‌هایی که قبلا رد صلاحیت شدند در انتخابات حضور نیابند (داوطلب نشوند)، اما شاهد بودیم در این چند روز افرادی برای ثبت نام آمدند که شرایط را نداشتند، آیا ملاک شورای نگهبان رد صلاحیت قبلی است یا پرونده این افراد را دوباره بررسی می‌کنید؟ افزود: من بار‌ها توضیح دادم که ملاک ما قانون است و قانون منعی برای ثبت نام ندارد.
وی گفت: بنده به جهت توصیه شخصی نه در بحث انتخابات ریاست جمهوری، بلکه درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز معمولا این توصیه‌ها را به افرادی که وضعیت گذشته شان تغییری نکرده است، داریم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از نامزد‌ها بعد از ثبت نام بیانیه سیاسی می‌خوانند و ساختار شکنی می‌کنند آیا شورای نگهبان برای تایید صلاحیت این رفتار‌ها را رصد می‌کند یا خیر؟ و در کل در تبلیغات انتخاباتی مباحث مالی و سیاسی نامزد‌ها رصد می‌شود افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از این تریبون‌های مجانی بسیار دارد که در اختیار افراد قرار داده است و افراد هم هر چه دلشان می‌خواهد مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان نسبت به این اظهارات هیچ اظهار نظری ندارد، اما در مسیر تبلیغات قطعا اگر مطالبی خلاف مقررات باشد، مد نظر قرار خواهد داد.

کدخدایی گفت: درباره هزینه تبلیغات نیز قانون حداقلی وجود دارد که اگر هزینه‌ها خلاف آن قانون باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی درباره اظهارنظر طحان نظیف پیرامون تعداد داوطلبان انتخابات نیز افزود: ملاک و معیار قانون است و اعضای شورای نگهبان بر اساس معیار‌های قانونی اعلام نظر خواهند کرد و طبیعتا رویه‌ای هم که در گذشته بوده و تنوع تعدادی که ما در گذشته داشتیم، سبب بیان این مطلب شده است.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما از آن تعبیر گذشته یعنی جشنواره ثبت نام عبور کردیم و مشکلات گذشته را دیگر شاهد نیستیم.
وی افزود: امیدوارم ۲۸ خرداد حضور پرشور مردم را پای صندوق رای شاهد باشیم و دوستان اخبار خوبی منعکس کنند.

امکان تمدید زمان ثبت‌نام به هیچ وجه وجود ندارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به قانون، امکان تمدید زمان ثبت‌نام به هیچ وجه وجود ندارد و ثبت کنندگان باید مدارک مندرج در مصوبه شورای نگهبان را ارائه کنند و الا بعد از آن دیگر شانسی برای بررسی صلاحیت‌شان وجود نخواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آقای عباسعلی کدخدایی در گفتگوی تلفنی با بخش خبری ساعت ۱۴ رادیو ایران افزود: با توجه به مصوبه اخیر شورای نگهبان، ملاک شورای نگهبان برای ثبت‌نام همان شرایطی است که به وزارت کشور ابلاغ شده است و طبیعتاً شورای نگهبان صلاحیت کسانی را بررسی خواهد کرد که این مدارک را به فرم ثبت‌نامشان ضمیمه کرده باشند و کسانی‌که این مدارک را نداشته باشند در مرحله بررسی صلاحیت‌ها قرار نخواهند گرفت.
آقای کدخدایی در پاسخ به این سوال که اگر نامزدی شرایطی را که شورای نگهبان اعلام کرده، داشته باشد، اما مدارکش مبتنی بر مدارک وزارت کشور باشد و زمان نام‌نویسی هم بگذرد آیا مشکلی برای نام‌نویسی این افراد پیش نمی‌آید؟ تأکید کرد: طبیعتاً با توجه به قانون، امکان تمدید زمان ثبت‌نام به هیچ وجه وجود ندارد و به دلیل ابلاغیه و اطلاعیه شورای نگهبان که بار‌ها به این مسأله تأکید شده، افرادی که ثبت‌نام می‌کنند حتماً باید مدارک درخواست‌شده از سوی شورای نگهبان را ضمیمه کرده باشند و بعد از آن دیگر شانسی برای بررسی صلاحیت‌شان وجود نخواهد داشت.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با ثبت‌نام چهره‌های خاص در انتخابات علیرغم مصوبه شورای نگهبان گفت: متأسفانه برخی از افراد همچنان توجه نکردند، ولی مطمئن باشند که پرونده این افراد در روند بررسی صلاحیت‌ها رسیدگی نخواهند شد البته، چون سال اول بود و چنین تصمیمی ابلاغ شد شاید یک مقدار، زمان، زمان کوتاهی بود و شاید برخی به مصوبه شورای نگهبان توجه نداشتند و برخی‌ها هم به هر دلیلی ثبت‌نام کردند؛ ولی به‌هرحال با توجه به آماری که از سوی دوستانمان در وزارت کشور دارم تعداد ثبت‌نام‌ها نسبت به سال‌های گذشته بسیار کمتر شده و این موضوع نشان می‌دهد مصوبه شورای نگهبان در جهت ساماندهی ثبت‌نام‌های انتخابات ریاست جمهوری یک گامی به جلو بوده است که امیداوریم ان‌شاءالله در ادوار آینده این موضوع تکمیل‌تر شود.
آقای کدخدایی در پایان درباره وضعیت ثبت‌نام افرادی که در گذشته ردصلاحیت شده‌اند، گفت: در رابطه با ردصلاحیت‌ها، من عرض کردم به‌هرحال هرکسی که ثبت‌نام کرده و در ادوار گذشته ردصلاحیت شده است، طبق قانون دوباره هم می‌تواند ثبت‌نام کند، ولی آن‌هایی که مطمئناً هیچ تغییری در شرایط آن‌ها ایجاد نشده باشد طبیعتاً پاسخ شورای نگهبان مثل پاسخ دوره قبل خواهد بود. در مورد مجلس هم اگر ردصلاحیت شده باشند طبیعاً اینجا هم به طریق اولی نمی‌توانند وارد بشوند و نظر شورای نگهبان در واقع همان نظر قبلی خواهد بود، مگر اینکه تغییر مهمی ایجاد شده باشد یا اینکه آن موانعی که موجب ردصلاحیت شده بوده، رفع شده باشد./صداوسیما

کپی