اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

برای نخستین بار یک نظامی فعال آمریکایی در یورش به کنگره متهم شد

برای نخستین بار یک نظامی فعال آمریکایی در یورش به کنگره متهم شد

یک سرگرد تفنگدار دریایی ایالات متحده به نخستین نظامی فعالی تبدیل شد که در یورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره متهم شده است.

 وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، سرگرد "کریستوفر وارناگیریس" به حمله، مقاومت یا درگیری با افسران، اخلال در اجرای قانون، اخلال در برقراری عدالت و سایر اتهامات برای نقش داشتن در تلاش برای ایجاد بی‌نظمی و اختلال در روند تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در کنگره آمریکا متهم شده است.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: وارناگیریس به صورت خشونت آمیزی ششم ژانویه سال جاری میلادی و پس از گذشتن به زور از میان افسران نگهبان وارد گنگره شد. او وقتی در داخل ساختمان بود،‌ طوری جلوی در قرار گرفت تا در باز بماند و دیگران بتوانند وارد ساختمان کنگره شوند.

تفنگداران نیروی دریایی آمریکا تایید کردند که این فرد یک نیروی فعال است و در بیانیه‌ای نیز به صورت ضمنی اشاره شده که وی یک افراط گرای رادیکال است که در این یورش شرکت داشت.

سخنگوی نیروهای تفنگدار آمریکا اعلام کرد: در اینجا جایی برای انزجار رادیکالی یا افراط گرایی وجود ندارد. قدرت ما از تعالی فردی هر تفنگدار دریایی صرف نظر از سوابق آنهاست. تعصب و افراط گرایی نژادی برخلاف ارزش‌های اصلی ما هستند.

سوابق این تفنگدار نشان می‌دهد که او در سال ۲۰۰۴ وارد نیروهای تفنگدار ویژه شده و در عراق و افغانستان نیز خدمت کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که تاکنون ۴۴۰ تن از جمله بیش از ۴۰ سرباز ارتش، گارد ملی و نیروهای ذخیره را بابت یورش ششم ژانویه به کنگره متهم کرده است.ایسنا 

کپی