اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

گفت و گوی پوتین و پاشینیان درباره تنش مرزی قره باغ

گفت و گوی پوتین و پاشینیان درباره تنش مرزی قره باغ

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ارمنستان و نیکول پاشینیان در گفت و گویی تلفنی درخصوص حادثه مرزی در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان و حضور شماری از نیروهای آذری در خاک این کشور گفت و گو و تبادل نظر کردند.

 دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد: رئیس جمهوری روسیه دراین گفت و گوی تلفنی خواستار رعایت کامل آتش بس (از طرفین مناقشه قره باغ) شد. 

رسانه های ارمنستان به تازگی به نقل از منابع رسمی این کشور در باره پیشروی روز چهارشنبه نیروهای جمهوری آذربایجان  تا ۳.۵ کیلومتر به خاک ارمنستان در یکی از مناطق مرزی  خبر دادند

پوتین خاطرنشان کرد که بیانیه های ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ و ۱۱ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ سران روسیه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در وهله اول درخصوص رعایت آتش بس باید اجرا شود.

رئیس جمهوری روسیه همچنین بر عزم طرف روسی برای ادامه تلاش های میانجی گرانه در مورد وضعیت قره باغ و ادامه تماس ها با ایروان و باکو برای تامین ثبات منطقه تاکید کرد.

نخست وزیر ارمنستان نیز با قدردانی از رئیس جمهوری روسیه برای اقدامات روسیه (در مورد منطقه قره باغ) خواستار ادامه گفت و گوها و همکاری سازنده برای حل مسائل باقی مانده از راههای سیاسی و دیپلماتیک شد. 

دو طرف همچنین در خصوص مسائل مربوط به احیای روابط اقتصادی و حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی گفت و گو کردند.  

" جیهون بایرام اف " و " سرگئی لاوروف " وزیران امور خارجه  جمهوری آذربایجان و روسیه نیز روز پنجشنبه در گفت و گوی تلفنی تنش فعلی در مرز جمهوری آذربایجان  و ارمنستان را بررسی کردند.

  به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، وزیران امور خارجه دو کشور در این گفت و گوی تلفنی در باره تنش پیش آمده در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان تبادل نظر کردند.

  وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر ضرورت حل سیاسی و دیپلماتیک هر گونه تنش پیش امده تاکید کردند.

  جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه آغاز شده ششم مهر ماه سال گذشته توانست سرزمینهای خود از اشغال نیروهای ارمنستان در قره باغ آزاد کند.

  این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری اذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت.

ایرنا
 

کپی