اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سفیر ایران در تاجیکستان: فردوسی سزاوار احترام ابدی است

سفیر ایران در تاجیکستان: فردوسی سزاوار احترام ابدی است

سفیر ایران در تاجیکستان با گرامیداشت روز فردوسی گفت: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه‌اش «شاهنامه»، برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.

 محمدتقی صابری با بیان اینکه روز ۲۵ اردیبهشت ماه (برابر با ۱۵ ماه می) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نام گذاری شده، تصریح کرد: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه اش «شاهنامه» برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.

نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، شاهنامه را سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن‌های شناخته شده جهان دانست و اظهار کرد: شعر فاخر فردوسی پاسدار زبان پارسی و گنجینه ای ماندگار از آموزه‌های توحیدی و اخلاقی است که با نام خدا شروع می‌شود و سرشار از مفاهیمی همانند دانش اندوزی، عدالت، دادگری، نیکوکاری و خردورزی است.

وی ادامه داد: فردوسی در شاهنامه، فرهنگ و هنر ایران زمین و دین مداری، وطن دوستی و اخلاق مداری را به زیباترین وجه به تصویر کشید و از این منظر اثری بی نظیر خلق کرده است.

صابری افزود:‌ موجب افتخار است که پارسی زبانان، مفاخر ارزشمندی چون رودکی، سعدی، حافظ و مولوی و حکیمانی همچون فردوسی را طی قرن ها به جامعه بشریت عرضه داشته‌اند. در این روز فرخنده برای دو ملت شریف ایران و تاجیکستان و همه مردمانی که زبان پارسی را پاس می دارند، سربلندی، آرامش، پیشرفت و نیکو احوالی آرزو دارم./ایرنا

کپی