اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی در پیام البرز جذب شد

۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی در  پیام البرز جذب شد

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام استان البرز اعلام کرد که ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی طی چهار سال گذشته در این منطقه جذب شده است.

نادر ثناگو مطلق روز پنجشنبه در حاشیه آئین بهره برداری از چهار واحد تولیدی و صنعتی منطقه ویژه اقتصادی پیام که با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد، افزود: در همین مدت حدود سه هزار فرصت شغلی در منطقه ایجاد و بیش از ۱۰۰ هکتار توسعه ناحیه های صنعتی را داشته ایم.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته بیش از ۲ برابر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی پیام در مقایسه با ۲۰ سال قبل آن بوده است، اظهار داشت: همچنین در بخش فرودگاهی  با صدور مجوز افزوده شدن فعالیت مسافری به فرودگاه توسط هیات دولت در سال ۹۸  مطالبه ۲۰ ساله جمعیت سه میلیون نفری استان به تحقق پیوست و  هم اکنون بخش فرودگاهی در هر سه زمینه مسافری،باری و آموزش فعالیت مناسبی وجود دارد.

ثناگو مطلق افزود: هم اکنون فرودگاه پیام با توجه به زیرساخت های ایجاد شده به عنوان پشتوانه  پدافند غیرعامل و مدیریت بحران فرودگاه های  کشور  از جمله فرودگاه امام(ره) و مهرآباد می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به صادرات صورت گرفته از گمرکات مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پیام اشاره کرد و گفت: صادرات از این منطقه در سال ۹۹ نسبت به مشابه سال قبل جهش بیش از ۲ برابری داشته و صادرات به مرز یک میلیارد دلار  رسیده است .

ثناگو مطلق در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پیام  تبدیل به منطقه ویژه تخصصی اقتصاد دیجیتال شده است،  گفت: امروز اکو سیستم مناسبی برای شرکت های حوزه تولید و خدمات بخش آی.تی، آی.سی.تی،  الکترونیک و همچنین شرکت های دانش بنیان و با دانش بالا در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام ایجاد شده، به نحوی که طی ۲ سال گذشته با وجود محدودیت های ناشی از تحریم و همچنین شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۵۰ شرکت در این منطقه مستقر شده اند.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۱۰۰ شرکت متقاضی استقرار در منطقه هستند که با توجه به مصوبه اخیر کمیسیون تخصصی شورای عالی اقتصاد مبنی بر اختصاص هشت هزار میلیارد ریال برای توسعه زیر ساخت ها در این منطقه امیدواریم امکان تحقق استقرار شرکت ها میسر شود.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در ادامه با بیان اینکه پیام تبدیل به قطب دیتا سنتر کشور شده است،گفت: به همین منظور تمام مراکز داده بزرگ کشور در این منطقه ایجاد و یا در حال تکمیل هستند.

ثناگو مطلق افزود: همچنین شرکتهای بزرگ و توانمند داخلی در حوزه های تولید لوازم خانگی ، تولید تجهیزات هایتک پزشکی و مخابراتی در منطقه در حال فعالیت هستند .

وی در ادامه با اشاره به انجام فاز نخست مطالعات اتصال منطقه ویژه اقتصادی پیام به ریل راه آهن و همچنین درخواست اتصال بزرگراه جنوبی تهران- البرز خاطر نشان کرد: امیدواریم که با عنایت دولت این مهم تحقق یافته و شاهد شکوفایی این منطقه به کانون توسعه صنایع در جوار پایتخت و قلب استان البرز باشیم.

با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری چهار شرکت در  حوزه های تولید تجهیزات پزشکی ، مواد بهداشتی ، قطعات لوازم خانگی و تولید انرژی  به ارزش حدود چهار هزار میلیارد ریال و اشتغال مستقیم ۱۲۵ نفر در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام افتتاح شد.

منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ظرفیت های مهم اقتصادی و پروازی کشور محسوب می شود.

فرودگاه پیام البرز در ۲ بخش باری و مسافری خدمات ارائه می کند ضمن اینکه تاکنون حدود ۷۰ واحد تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر شده است./ایرنا

کپی