اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

زاینده رود بازگشایی می شود؟

زاینده رود بازگشایی می شود؟

مدیره صنف کشاورزان اصفهان از بازگشایی قطعی زاینده رود خبر داد.

حسین محمدرضایی اظهار کرد: رودخانه زاینده رود طبق توافقات انجام شده برای مصارف کشاورزی قطعا بازگشایی می شود اما هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست و نیاز است که کشاورزان شرق و غرب به کمک کارشناسان جهاد کشاورزی به اجماع لازم برسند.

وی افزود: احتمال بازگشایی زاینده رود در اواخر خرداد و یا اوایل تیرماه  وجود دارد.

عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان با بیان اینکه فعلا میزان آبی که قرار است به کشاورزان اختصاص یابد مشخص شده است، گفت: برای کشت علوفه‌هایی چون ذرت و آبیاری باغات ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای بخش کشاورزی شرق و غرب اصفهان اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: طی جلساتی که با رئیس جدید مدیریت حوضه زاینده رود داشته ایم، قرار شد ۲۵ درصد صرفه جویی در بخش های مختلف مصرف کننده آب  زاینده رود از جمله آب انتقالی به استان یزد اعمال شود.

محمدرضایی گفت: قرار شده است وزارت نیرو کنترل شدیدی بر برداشتهای غیر مجاز و برداشت های بیشتر از مجوزات داده شده از حوضه زاینده رود داشته باشد تا اینکه کشاورزان شرق و غرب اصفهان بتوانند مقدار محدودی از زمین های خود را به زیر کشت ببرند و یا محصولات ریشه ای خود را از خشک شدن نجات دهند.

وی تاکید کرد: دو شرکت آب منطقه ای اصفهان و چهارمحال بختیاری باید از تمام توان خود جهت کنترل بر برداشت های غیر مجاز و غیر متعارف داشته باشد که در غیر این صورت خود کشاورزان مانند پدرانشان مجبور خواهند شد خودشان اقدام به کنترل رودخانه از سرآب تا پایاب کنند و اقدام به حذف پمپ های برداشت آب و آب بند ها بنمایند که در این صورت ایجاد هر مشکلی و حادثه ای به عهدی وزارت نیرو خواهد بود.

گفتنی است دادستان  اصفهان در جلسه مشترک معتمدین و شورای میراّبها  و هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی در روز سوم  اردیبهشت قول یک ماهه برای کمک به رسیدن کشاورزان به حق وحقوقشان داده اند که نزدیک به ۲۰ روز آن گذشته است و ان شاء الله که در این زمان باقی مانده مشکل کشاورزان مرتفع شود تا اینکه کشاورزان به تحصن خود خاتمه داده و تراکتور های خود را برای آماده کردن زمین های خود ببرند.

/خبرآنلاین 

کپی