اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

حمایت ستاره‌های ورزش جهان از مردم مظلوم فلسطین

حمایت ستاره‌های ورزش جهان از مردم مظلوم فلسطین

تعرض نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی باعث جریحه‌دار شدن احساسات مسلمان و چهره‌های مطرح ورزش جهان شد.

 در پی تعارض آشکار نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالقصی بسیاری از چهره‌های مطرح ورزش جهان در فضای مجازی و رسانه‌ها علیه این جنایت موضع‌گیری کردند. نظامیان رژیم صهیونیستی در آخرین جمعه ماه رمضان درهای مسجدالاقصی را بستند و به نمازگزاران فلسطینی حمله کردند. در این یورش دستکم ۱۴ فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست در داخل صحن مسجد الاقصی زخمی شدند.

این جنایت صهیونیست‌ها با محکومیت شدید جهانیان روبرو شد و برخی از چهره‌های ورزشی نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.

محمد صلاح بازیکن مصری تیم فوتبال لیورپول انگلیس در پیامی خطاب به بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نوشت:‌ من از تمام رهبران جهان از جمله نخست وزیر انگلیس، کشوری که به مدت چهار سال خانه من بوده است میخواهم با تمام توان هر کاری که می‌توانند برای پایان دادن به خشونت و کشتار مردم بی گناه انجام دهند. دیگر بس است!

«عبدالرشید سعدالله‌یف» یکی از نامدارترین ورزشکاران جهان بود که با محکوم کردم حمله به نمازگزاران در مسجدالاقصی نوشت: یا الله رنج برادران فلسطینی ما را آسان بگردان، تمام قاتلان را مجازات کن و آرامش را در این سرزمین مقدس حکم‌فرما کن.

قهرمان جهان و المپیک در رشته کشتی که به تانک روس‌ها در جهان معروف است به آیه 24 سوره ابراهیم استناد و نوشته است: گمان مبر که خداوند از آنچه ستمکاران انجام می دهند غافل است، بلکه تا روز تعیین شده به تاخیر می اندازد.

سادیو مانه بازیکن سنگالی با انتشار تصویری از بیت‌المقدس در صفحه اینستاگرامش، حملات اخیر رژیم صهیونیست را محکوم و از مردم فلسطین حمایت کرد.

همچنین مامه تیام بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال با انتشار آیه ای از قران با این مضمون نوشت: ای مردم! وعده‏ خداوندی حق است؛ پس زندگی دنیا شما را فریب ندهد و مبادا (شیطان) فریبکار شما را فریب دهد و به (کَرَم) خدا مغرور سازد.

حبیب نورماگمدوف دیگر چهره شناخته شده ورزش جهان است که برابر جنایات رژیم صهیونیست سکوت نکرد و نسبت به آن واکنش نشان داد.

مسعوت اوزیل ستاره تیم ملی فوتبال آلمان و بازیکن سابق تیم‌های فوتبال رئال مادرید و آرسنال نیز نسبت به جنایت علیه فلسطینی ها واکنش نشان داد. اوزیل که اکنون در استخدام تیم فنرباغچه ترکیه است شب گذشته به همراه سایر بازیکنان این تیم و پیش از شروع مسابقه با پوشیدن پیراهنی که روی آن پرچم ترکیه و فلسطین نقش بسته بود؛ با جمله «فلسطین را آزاد کنید» به استقبال مسابقه رفت.

پل پوگبا ستاره مسلمان منچستر یونایتد نیز در حمایت از مردم فلسطین نوشت: دنیا نیاز به صلح و محبت دارد و در آستانه عید فطر قرار داریم، شما را دعوت می‌کنم که یکدیگر را دوست داشته باشید و برای فلسطین دعا کنید.

علیرضا جهانبخش بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه برایتون نیز با انتشار پیامی در فضای مجازی نسبت به تعرض نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی هشدار داد. همچنین روزبه چشمی ملی‌پوش فوتبال ایران که در لیگ قطر شاغل است این حملات را محکوم کرد.

پیش از آغاز یکی از دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی امیرکاپ قطر، بازیکنان دو تیم العربی و السد با در دست داشتن پارچه نوشتی بزرگی با عنوان «فلسطین در قلب ماست» و همچنین با به گردن آویختن چفیه، حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام داشتند./ایرنا

کپی