اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

۴۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

۴۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

رییس سازمان چای کشور با اشاره به آغاز برداشت برگ سبز چای در گیلان گفت: خرید تضمینی برگ سبز چای از چایکاران آغاز و تاکنون حدود ۴۳ هزار و ۲۱۰ تن برگ سبز چای خریداری شده است.

«حبیب جهانساز» در لاهیجان با بیان اینکه خرید تضمینی برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است، افزود: تاکنون ۴۳ هزار و ۲۱۰ تن برگ سبز چای به ارزش بیش از ۲۸۴ میلیارد تومان از چایکاران توسط ۱۶۲ کارخانه فعال خریداری شده که از این مقدار ۹۳ درصد برگ سبز درجه یک و ۷ درصد برگ سبز درجه دو است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران از خرید تضمینی سال جاری پرداخته شده است، اظهار داشت: پرداخت ۷۵ درصد از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای بر عهده صاحبان کارخانجات چای و ۲۵ درصد بر عهده دولت است.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو، ۴ هزار و ۷۸۱ تومان، تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال در مقایسه با سال گذشته، به صورت میانگین ۴۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد، گفت: چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور شروع و تا پایان مهرماه انجام می شود.

استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد. باغهای چای در استان های گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار است که میزان زیرکشت هر سال متفاوت است. ۹۰ درصد باغهای چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.

شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار گرفته است.

/ایرنا 

کپی