اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ادامه محکومیت جهانی تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه

ادامه محکومیت جهانی تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه

در پی ادامه تجاوزات و حملات رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین در نوار غزه و قدس، کشورهای متعددی با مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند.

 به نقل از روسیا الیوم، مریم الصادق المهدی، وزیر خارجه سودان طی مشارکت در کنفرانس وزارتی فوق العاده شورای اتحادیه عرب اعلام کرد که موضع سودان در قبال حقوق غیرقابل تصرف مردم فلسطین به ویژه حق آنها در تعیین سرنوشت و داشتن کشور مستقل در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ با پایتختی قدس شرقی ثابت است.

وزیر خارجه سودان بر پایندی کشورش برای ادامه همکاری با تمامی طرف‌ها جهت تصویب حقوق مشروع مردم فلسطین تاکید کرد، چراکه مساله آنها مساله مرکزی در منطقه است و جایگاه ویژه‌ای برای سودان دارد.

وی عنوان داشت که سودان ادامه سرکوب و تعدی نیروهای پلیس اسرائیل به شهروندان فلسطینی و ساکنان بیت المقدس و ادامه یورش‌ها به مسجد الاقصی را شدیداً محکوم می‌کند.

او از دولت اسرائیل خواست تا کاملاً به مسئولیت‌های خود بر اساس قانون بین المللی انسانی در حفاظت از غیرنظامیان فلسطین و توقف کمپین انزجارطلبی و نژادپرستی و خشونت علیه آنها عمل کند.

در همین حال، قیس سعید، رئیس جمهوری تونس به پایداری مردم فلسطین در مقابل تعدی‌های اسرائیل درود فرستاد.

وی تماس تلفنی با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس برقرار ساخت. سعید در این تماس تاکید کرد که موضع تونس در قبال تجاوز به قدس، فراتر از محکومیت‌های معمول و عبارت‌هایی است که آزادگان امت اسلامی و تمامی آزادگان در جهان از آن خسته شده‌اند، بلکه موضع تونس درود به پایداری مردم فلسطین است.

قیس سعید عنوان داشت که تونس از هیچ تلاشی در ایستادگی در کنار برادران فلسطینی برای بازپس‌گیری حق سلب‌ شده‌شان دریغ نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: این حق نمی‌تواند مورد معامله قرار بگیرد یا با گذر زمان از بین رود، حال ظلم و تجاوز هرچقدر هم شدت یابد. بزرگترین خطری که حق فلسطینی‌ها را تهدید می‌کند، فرهنگ شکست و تسلیم شدن است.

قیس سعید خواهان یکپارچگی فلسطینی‌ها به نفع آرمان عادلانه فلسطین شد.

هنیه نیز رئیس جمهوری تونس را در جریان اوضاع در قدس و نوار غزه قرار داد.

همزمان، وزیر خارجه کوبا حملات بی هدف اسرائیل به مردم فلسطین را محکوم کرد و همچنین حمایت دائمی آمریکا از این جنایت‌ها را تقبیح نمود.

وی به شدت حملات بی هدف اسرائیل به مردم فلسطین در نوار غزه را محکوم کرد.

وزیر خارجه کوبا نیز در توئیتی اعلام کرد: ما حمایت همیشگی آمریکا از این جنایت‌ها را محکوم می‌کنیم.

در همین حال، دادستان کل دیوان کیفری بین الملل امروز (چهارشنبه) نگرانی خود را نسبت به تشدید خشونت‌ها میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ابراز و تاکید کرد که احتمال وقوع جنایت‌های جنگی وجود دارد.

فاتو بنسودا، دادستان کل دیوان کیفری بین المللی در توئیتی نوشت: من با نگرانی بسیار تشدید خشونت در کرانه باختری از جمله قدس شرقی و همچنین غزه و اطراف آن و احتمال ارتکاب جنایت‌هایی را ملاحظه می‌کنم.

از سوی دیگر، وزارت خارجه پاکستان حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدامی محکوم شده دیگری در ماه رمضان در پی افزایش محدودیت‌های آزادی‌های اساسی فلسطینیان و حملات در داخل و خارج مسجد الاقصی است. استفاده بی هدف از زور علیه فلسطینی‌های بی دفاع تمامی عرف‌های انسانی و قوانین حقوق بشری را به چالش می‌کشد.

اسلام آباد از جامعه بین الملل نیز خواست تا به استفاده آشکار از زور و نقض فاحش حقوق مردم فلسطین پایان دهد.

در همین حال، نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواهان دست یابی به راه حلی مسالمت آمیز میان اسرائیل و فلسطین شد.

بارزانی در توئیتی نوشت: ما در قبال اقدامات خشونت آمیز اخیر میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها که جان غیرنظامیان از جمله کودکان را گرفته و مکان‌های مقدس را هدف قرار داده است، احساس نگرانی شدیدی می‌کنیم.

وی خواهان خویشتن داری و دست یابی به راهکاری مسالمت آمیز برای تنش‌های کنونی شد.

وزارت امور خارجه مکزیک نیز نسبت به درگیری سریع بین اسرائیل و فلسطین ابراز نگرانی کرده و از همه طرف‌ها خواست که حملات به غیرنظامیان را متوقف کنند و جنگ را پایان دهند و مذاکرات را آغاز کنند.

دولت مکزیک، از طریق وزارت امور خارجه، نگرانی خود را از وخیم شدن سریع اوضاع در اسرائیل و فلسطین ابراز کرده و از همه طرف‌ها خواست فوراً تمام اقدامات را که تهدیدی برای زندگی و امنیت مردم غیرنظامی است، متوقف کنند.

در بیانیه این وزارت خانه آمده است، مکزیک همچنین خواستار اتخاذ تدابیری است که خشونت را کاهش دهد و طرفین را به گفتگو دعوت می‌کند./ ایسنا

کپی