اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

معمار برگزیت نسبت به دوام آن هشدار داد

معمار برگزیت نسبت به دوام آن هشدار داد

مذاکره‌کننده ارشد برگزیت پس از سفری دو روزه به ایرلند شمالی هشدار داد که این توافق به کسب‌وکارهای این منطقه آسیب زده و ممکن است دوامی نداشته باشد.

روزنامه ایندیپندنت امروز(چهارشنبه) نوشت: لرد فراست که به‌تازگی به ایرلند شمالی سفر کرده و با کسب‌وکارها و صاحبان حرف و مشاغل این منطقه دیدار کرده است هشدار داد که باید هر چه زودتر راه حلی برای این مسئله پیدا شود وگرنه صلح میان جمهوری‌خواهان و سلطنت‌طلبان ایرلند شمالی نیز به خطر خواهد افتاد.

از ژانویه گذشته(دی1399) که انگلیس به عضویت در اتحادیه اروپا پایان داد گروه‌های وفادار به این کشور در ایرلند شمالی بارها به موانع وارد کردن کالا از انگلیس اعتراض کرده و این توافق را در تناقض با پیمان جمعه نیک دانستند.

در هفته‌های گذشته معترضان از هر دو گروه حامی استقلال ایرلند و طرفدار انگلیس، بلفاست را صحنه تظاهرات اعتراضی کرده و با یکدیگر درگیر شده‌اند.

در این درگیری‌ها چندین پلیس زخمی شده و برخی اموال عمومی مانند اتوبوس و خودروهای شخصی سرقت و آتش زده‌شده است. گزارش‌ها حاکی است که بیشتر معترضان را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند.

با تداوم ناآرامی‌ها در ایرلند شمالی و افزایش نگرانی‌ها درباره ظهور دوباره درگیری‌های فرقه‌ای و خشونت میان ملی‌گرایان کاتولیک حامی استقلال ایرلند و پروتستان‌های حامی انگلیس، سروزیر ایرلند شمالی نیز اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

آرلین فاستر گفته که ۲۸ مه (۷ خرداد) از رهبری حزب و یک ماه بعد کرسی دولت محلی را واگذار می‌کند.

وی در این بیانیه ابراز امیدواری کرد که رهبر جدید دولت بتواند از پس چالش‌های پیش رو از جمله ناآرامی‌های فرقه‌ای و همه‌گیری کرونا برآید.

انگلیس پس از ۴۷ سال عضویت، ۱۲ دیماه ۱۳۹۹ به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد. / ایرنا

کپی