اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مقام روس از افزایش حملات سایبری به این کشور خبر داد

مقام روس از افزایش حملات سایبری به این کشور خبر داد

اولگ سیرومولوتف معاون وزیر امور خارجه روسیه، از افزایش حملات سایبری به مراکز این کشور خبر داد.

 سیرومولوتف روز چهارشنبه با استناد به اطلاعات مرکز هماهنگی ملی حوادث رایانه ای روسیه، خاطرنشان کرد که بخش عمده منشاء این حملات به روسیه در سال ۲۰۲۰میلادی از کشورهای آمریکا، آلمان و هلند بوده است. 

وی گفت: این حملات به مراکز تولید واکسن روسیه، مراکز دولتی مدیریت مالی، صنایع دفاعی روسیه و مراکز علمی، آموزشی، بهداشتی و حمل و نقل بوده است.

معاون وزیر خارجه روسیه به عنوان نمونه به چهار مورد حمله سایبری به مرکز ویروس شناسی وکتور نووسیبیرسک روسیه تولیدکننده واکسن دوم کرونای این کشور در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد. 

تکذیب ادعای حمله سایبری روسیه به خطوط نفت آمریکا

سیرومولوتف همچنین ادعای مطرح شده از سوی آمریکا مبنی بر حمله سایبری روسیه به شبکه خطوط لوله نفت و گاز آمریکا را بی اساس خواند. =

وی افزود: ادعاهای مبنی بر تهدید سایبری روسیه که در عرصه رسانه ای غرب منتشر می شود، بی اساس است و هیچ گونه اطلاعات فنی در مورد این حملات از کانال های کارشناسی ارائه نمی شود. 

مقام روس یادآوری کرد که روسیه از مدتها پیش به آمریکا پیشنهاد کرده است که در مورد عدم حمله با استفاده از فناوری های سایبری به توافق برسند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سال ۲۰۲۰ پیشنهاد کرد تا در عرصه مبارزه با جرایم سایبری همکاری شود اما آمریکا این پیشنهاد را نادیده گرفت. 

وی ادامه داد: برعکس رسانه ها و سیاستمداران آمریکایی دائما روسیه را به سازماندهی حملات سایبری متهم می کنند. 

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: آخرین مورد از این دست ادعاها، در مورد حادثه رخ داده درباره سیستم اطلاعاتی شرکت آمریکایی «کلونیال پایپ لاین» (Colonial Pipeline) اتفاق افتاد و روسیه هیچ ارتباطی با این مساله ندارد. 

براساس اطلاعات رسانه های روسی، در جریان حمله سایبری به شرکت «کلونیال پایپ لاین»، حدود ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات این شرکت به سرقت رفته و فعالیت این سیستم مختل و متوقف شد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان به استناد منابع آگاه مدعی شد که هکرهایی که در پشت سر این حادثه قرار دارند، ممکن است با روسیه ارتباط داشته باشند. 

حمله سایبری به بزرگترین خط لوله انتقال فرآورده های نفتی و سوخت در آمریکا نگرانی‌هایی را برای مقامات این کشور به دنبال داشته و باعث شده تا واشنگتن وضعیت اضطراری منطقه ای در چند ایالت اعلام کند.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد در حال همکاری نزدیک با شرکت «کلونیال پایپ لاین» بزرگترین شرکت توزیع مواد پالایشی نفت در آمریکاست تا فعالیت این خط لوله انتقال به طور کامل از سرگرفته شود.

حمله سایبری چهار روز پیش به این تاسیسات زیربنایی مهم در امریکا منجر به بسته شدن بزرگترین خط انتقال فرآورده های نفتی، گاز و سوخت در این کشور شد.

همزمان با اینکه بیشتر فعالیت این خط لوله به دنبال حمله سایبری همچنان متوقف است،  واشنگتن روز گذشته اعلام وضعیت اضطراری در چند ایالت اعلام کرد.

خط لوله کلونیال پایپ لاین به طول پنج هزار و ۵۰۰ مایل  بیش از هشت هزار و ۸۰۰ کیلومتر است./ ایرنا

کپی