اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

رئیس ارتش فرانسه: هر کس می خواهد کار سیاسی کند از ارتش برود

رئیس ارتش فرانسه: هر کس می خواهد کار سیاسی کند از ارتش برود

رئیس ستاد کل ارتش فرانسه با فرستادن نامه‌ای به همه سربازان از آنها دعوت کرده در صورت تمایل به فعالیت سیاسی نیروهای مسلح این کشور را ترک کنند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این پیام که از سوی رادیوی فرانس بلو و چند رسانه دیگر مشاهده شده، پاسخی به دو نامه سرگشاده منتشر شده در عرض چند هفته در یک مجله راستگرا بوده است. در این نامه‌ها چند ژنرال بازنشسته ارتش فرانسه و چند سرباز مشغول به خدمت در این ارتش نسبت به دورنمای شکل گیری یک جنگ داخلی در فرانسه و تصاحب این کشور توسط اسلامگرایان افراطی هشدار داده‌اند.

فرانسوا لاکوانتر، رئیس ستاد کل ارتش فرانسه نوشت: معقول‌ترین کار مطمئنا ترک این نهاد است برای این که بتوانید ایده‌ها و باورهایتان را آزادانه منتشر کنید.

او این گروه از پرنسل ارتش را با توجه به این که طبق قانون ملزم به بی‌طرفی سیاسی هستند متهم به شکستن قانون و کشاندن ارتش به یک بحث سیاسی "که در آن چه به لحاظ قانونی و چه حرفه‌ای نمی‌تواند مداخله کند" کرد.

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز بعد از منتشر شدن نامه نخست وعده مجازات نویسندگان آن نامه را داد و این مساله سبب شد که نامه دوم این تهدید به مجازات را "منحرف" بخواند. ژرالد موسا درمنن، وزیر کشور فرانسه هم به تمسخر نویسندگان ناشناس نامه دوم از بابت عدم داشتن شجاعت پرداخت./ ایسنا

کپی