اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

درخواست مسکو از طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی برای خویشتنداری

درخواست مسکو از طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی برای خویشتنداری

مسکو با ابراز نگرانی شدید خود از تحولات اخیر در قدس شرقی و در مرزها میان اراضی اشغالی و نوار غزه، طرف‌های درگیر را به خویشتنداری فراخواند.

 به نقل از روسیا الیوم، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه این اظهارات را در بیانیه‌ای در واکنش به درگیری‌ها میان نمازگزاران در مسجد الاقصی و نیروهای رژیم صهیونیستی و درگیری‌های شدید در تعدادی از شهرهای کرانه باختری و تبادل آتش میان گروه‌های فلسطینی در نوار غزه و ارتش رژیم صهیونیستی مطرح ساخت.

زاخارووا گفت: مسکو نسبت به این تحولات خطیر، احساس نگرانی شدیدی می‌کند. ما به شدت تعدی‌ها به غیرنظامیان صرف نظر از وابستگی قومیتی یا دینی آنها را محکوم می‌کنیم. ما طرفین را به خویشتن داری و امتناع از اقداماتی که ممکن است به تشدید تنش منجر شود، فرا می‌خوانیم.

در این بیانیه آمده است که مسکو بر این باور است که پایبندی به معاهده صلح اردن و اسرائیل درمورد تثبیت وضعیت اماکن مقدس در شهر قدس و قطعنامه‌های ذی ربط شورای امنیت، اهمیت دارد.

طبق این بیانیه، روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت و طرفی در کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه، با همکاری با طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برای دست یابی به سازشی دائمی و فراگیر مبتنی بر قطعنامه‌های شورای امنیت مبنی بر راهکار تشکیل دو کشور که با صلح و امنیت در کنار هم زندگی کنند، تلاش خواهد کرد./ ایسنا

کپی