اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
سردار حسین دهقان، سردار سعید محمد و سرتیپ نامی امروز برای انتخابات 1400 ثبت‌نام کردند

چراغ اول

چراغ اول
فرناز حسنعلی زاده روزنامه نگار

5 روز مهلت نام‌نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400 از 8 صبح امروز آغاز شد تا افرادی که سودا و داعیه ریاست جمهوری دارند، شانس خود را ابتدا در آزمون تأیید صلاحیت‌های شورای نگهبان و بعد قضاوت مردم در میدان رقابت بیازمایند.

البته محافل سیاسی و رسانه‌ای به سیاق سنوات گذشته، در یکی دو روز اول ثبت‌نام‌ها، انتظار رویداد خاصی ندارند؛ چه سنت نانوشته رقابت‌های ریاست جمهوری نشان داده شانس‌های اصلی، نام‌نویسی خود را به روز آخر و حتی ساعت و دقایق آخر موکول می‌کنند. با این همه زمزمه‌ها درباره کم و کیف نامزدهای اصلی امروز بلند‌تر از هر زمان دیگری در چند هفته و چند ماه گذشته بود. چنانکه برخی از محافل رسانه‌ای اصولگرا به نقل از اعضای این اردوگاه خبر داده‌اند که کاندیدای اصلی این جریان کسی جز سید ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه و نامزد انتخابات 4 سال گذشته نیست؛ چهره‌ای که 16 میلیون رأی‌اش، اصولگرایان را به این باور رسانده شانس انتخاب او بیش از هر زمان دیگری است. در همین راستا خبرگزاری تسنیم اعلام کرد:«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی جمع‌بندی خود برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را نهایی کرده است و به‌احتمال بسیار زیاد در روزهای آتی، برای ثبت‌نام به وزارت کشور خواهد رفت.»
این خبرگزاری در خبری دیگر تأکید کرد که ثبت‌نام محمدباقر قالیباف منتفی است و «رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز یکی از فراکسیو‌ن‌های تخصصی مجلس و در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره کاندیداتوری خود در انتخابات پیشِ‌رو گفته است: با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی، بنده بنای ثبت‌نام در انتخابات را ندارم.»
«سید حسین نقوی حسینی»، نماینده مجلس دهم هم خبر داد سید ابراهیم رئیسی همزمان با عید فطر و احتمالاً روز جمعه نام‌نویسی خواهد کرد. او همچنین خبر داد علی نیکزاد وزیر دولت محمود احمدی‌نژاد و نایب رئیس دوم مجلس فعلی شورای اسلامی و سعید جلیلی رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در دوره احمدی‌نژاد، آیت‌الله رئیسی را همراهی خواهند کرد.
خبر دیگر درباره رقابت‌های 1400، از توئیتر شروع شد. محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا که او را به قرابت با علی لاریجانی می‌شناسند، شامگاه گذشته در حساب شخصی خود در این شبکه اجتماعی نوشت: «با همه احترامی که برای آقایان رئیسی و جهانگیری قائلم، اما رئیس‌جمهوری شدن آنها حداکثر نتیجه‌اش، منفعت بردن ما اصولگراها و یا اصلاح‌طلبان خواهد شد. همچنان باید منتظر کاندیدایی ماند که عزت ایران و ایرانی را بیرون از دعواهای سیاسی جست‌و‌جو کند. چنین کاندیدایی هست؛ باید بیابیم.» هر چند مهاجری از کسی نامی نبرد، اما به اعتقاد محافل رسانه‌ای و البته کاربرانی که پای توئیت او کامنت گذاشتند، مرجع ضمیر او کسی جز علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی نبود. در همین اثنا بود که مصطفی فقیهی، دیگر فعال رسانه‌ای هم توئیت کرد: «من هم امشب شنیدم آقای علی لاریجانی قصدش برای کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار جدی شده است.»
اگرچه علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 فقط 2 میلیون رأی کسب کرد، اما نزدیکان این چهره سیاسی معتقدند فضای سیاسی و اجتماعی کشور بیش از 16 سال پیش پذیرای اوست؛ به اعتقاد این طیف، مواضع معتدل علی لاریجانی باعث شده او بیش از هر زمان دیگری به اعتدالگرایان و حتی اصلاح‌طلبان نزدیک شود و چه بسا اگر نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان تأیید صلاحیت نشوند، یا احتمال رأی آوری پایینی داشته باشد، علی لاریجانی فردی است که می‌تواند اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان را با خود همراه کند. این گروه همچنین بر این باور هستند که علی لاریجانی گزینه مناسبی برای حراست از دستاوردهای توافقی است که این روزها در وین، لحظات سرنوشت‌سازی را می‌گذراند. البته هنوز نه سیدابراهیم رئیسی و نه علی لاریجانی در این باره هیچ اظهار نظری نداشته‌اند و فعلاً داوطلبان، همان‌هایی هستند که امروز در محل ثبت‌نام حضور یافتند.
کدخدایی: ثبت نام‌هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند
موضوع اختلاف شورای نگهبان و وزارت کشور امروز نیز ادامه یافت. شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات موضوع مورد اختلافی است که از دیروز شدت گرفت. دیروز رئیس جمهوری، وزارت کشور را موظف کرد که مصوبه شورای نگهبان را اجرا نکند، اما ساعتی بعد هیأت نظارت بر انتخابات اعلام کرد این مصوبه لازم‌الاجرا است. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان حدود ساعت 10:30 در گفت‌وگو با خبرنگاران مستقر در وزارت کشور اعلام کرد که «ثبت نام‌هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده‌مان در ستاد انتخابات کشور گفته‌ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد. ثبت نام کسانی نهایی می‌شود که مدارک‌شان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد و به تأیید نماینده شورای نگهبان در ستاد انتخابات کشور برسد.»

 

کپی