اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
وزیر بهداشت:

از دام کرونای انگلیسی جستیم/از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم

از دام کرونای انگلیسی جستیم/از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم

وزیر بهداشت خبر داد: از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم؛ البته نه اینکه تمام شد، بلکه فشار حداکثری‌اش برداشته شد و همچنان باید مراقبت شود و موارد را تحت نظر داشته باشیم.

 به گزارش ایسنا، سعید نمکی در شانزدهمین اجلاس مجازی رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: اکنون وارد فاز جدیدی شده‌ایم. اکنون چند موتاسیون جدید وارد کشور شده‌اند؛ یکی ویروس هندی است که در استان‌های بوشهر، هرمزگان، یزد، آذربایجان غربی و قم این ویروس را شناسایی کردیم. در بندرعباس در کوشکنار و عمانی ویروس آفریقای جنوبی را هم شناسایی کردیم. ما ویروس هندی، آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی- هندی را هم داریم و هر یک ماهیت خاص خود را دارند.
وی گفت: اولین خواهشم این است که [مردم] بشدت مراقب باشند، البته وحشتی که از ویروس انگلیسی داشتم، از ویروس هندی ندارم زیرا اولاً داریم  رفتار ویروس را می‌بینیم و دوم اینکه اصلاً زیرساخت هند و انگلیس را قابل قیاس باهم نمی‌دانم. فکر می‌کنم ویروس هندی به چموشی ویروس انگلیسی نیست، اما از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم زیرا بسیاری از آنتی‌بادی‌های نوترالایزکننده روی آن اثر نداشتند، واکسن تقریباً روی آن کم اثر است و بسیار ویروس مقاومی است. بنابراین بشدت مراقب این ویروس باشید و ویروس هندی را هم بپایید. وی در عین حال گفت: یکی از گرفتاری‌های ما تعطیلات و مراسم عید فطر است؛ بویژه عید فطر در استان‌هایی مانند خوزستان. سال گذشته عید فطر خوزستان برایمان پیکی وحشتناک آفرید. آنجا رسم است که به دیدن شیوخ و... می‌روند. در همین زمینه مسئولان در دانشگاه خوزستان به دیدن شیوخ می‌روند و می‌خواهند که این اقدام را انجام ندهند و برخی علمای این مناطق بیانیه‌هایی صادر کردند که بسیار مؤثر است. در استان سیستان و بلوچستان و استان‌های اهل تسنن اعم از کردستان، کرمانشاه و... بشدت باید مراقب مراسم عید فطر باشند که با توجه به شیوع ویروس هندی و آفریقای جنوبی در این مناطق برایمان دردسر تازه ایجاد نشود و اگر هم نیاز است که ما مداخله کنیم، این اقدام را انجام می‌دهیم.
کپی