اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ترامپ نپال شکست خورد
رئیس پارلمان نپال اعلام کرد، «شارما اولی»نخست‌وزیر این کشور نتوانست رأی اعتماد را به دست بیاورد و در رأی‌گیری شکست خورد. اولی از سوی اپوزیسیون و رسانه‌های اجتماعی بابت کم اهمیت شمردن خطر پاندمی کرونا و توصیه برای 
قره قره کردن آب داغ، استفاده از برگ‌های گیاه گواوا و پودر زردچوبه برای بی‌اثر و مهار کردن کرونا مورد انتقاد قرار گرفته است. نپال روز دوشنبه آمار جدید ۲۴ ساعته‌ای درباره کرونا داد که در مجموع ۹۱۲۷ نفر به این بیماری ویروسی مبتلا شده‌اند که ۲۷ برابر تعدادی است که در ۱۰ آوریل اعلام شد. در مجموع ۴۰۳ هزار و ۷۹۴ نفر در این کشور به این بیماری مبتلا شده و ۳۸۵۹نفر درگذشته‌اند.
 
 
---
 
کاهش شدید رشد جمعیت چین
نتایج یک سرشماری در چین نشان می‌دهد که رشد جمعیت این کشوربشدت رو به‌ کاهش است و این روند خطر بروز بحران جمعیتی را در این کشور افزایش داده است. پنج سال پیش چین به محدودیت طولانی مدتی که به خانواده‌ها اجازه می‌داد تنها یک فرزند داشته باشند، پایان داد. براساس آخرین سرشماری که اواخر سال ۲۰۲۰ انجام شد، جمعیت چین به یک میلیارد و ۴۱۱ میلیون نفر رسید.«نینگ جیزه» رئیس اداره ملی آمار چین می‌گوید: سال گذشته ۱۲ میلیون نوزاد متولد شده است که این آمار نسبت به تولد ۱۸ میلیون نوزاد در سال ۲۰۱۶ کاهش قابل توجهی داشته است.
 
 
---
 
هشدار پزشکان به یک باور هندی
پزشکان هندی در مورد باور غلط استفاده از فضولات گاو به‌عنوان روش درمانی برای بیماری کووید۱۹ هشدار دادند و اظهار داشتند که هیچ مدرک علمی دال بر اثربخشی این روش وجود ندارد و در عین حال خطر گسترش بیماری‌های دیگر از حیوان به انسان را به همراه دارد. در ایالت گجرات در غرب هند، برخی از مردم هفته‌ای یک بار بدن خود را با فضولات و ادرار گاو می پوشانند و امیدوارند که سیستم ایمنی خود را در برابر بیماری تقویت کرده یا سریعتر روند درمان را طی کنند.
 
---
 
 
ببری به‌ نام «جو بایدن»
باغ وحشی در بنگلادش برای قدردانی از تلاش‌های رئیس جمهوری امریکا برای مهار تغییرات اقلیمی یک توله ببر را «جو بایدن» نامید. مسئولان این باغ وحش می‌گویند بنگلادش که بشدت تحت تأثیر گرمایش زمین است، از سیاست‌های اقلیمی جو بایدن سود خواهد بود.
 
 
---
 
نوجوانان امریکایی واکسینه می‌شوند
همزمان با نزدیک شدن به آغاز واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در امریکا، برخی از دانشگاه‌های بزرگ این کشور هم اعلام کرده‌اند، دانشجویانی که قصد بازگشت به کلاس درس در پاییز امسال  دارند باید حتماً واکسن کرونا دریافت کرده باشند. سازمان غذا و داروی امریکا، اف‌دی‌ای، به واکسن کرونا تولیدی شرکت داروسازی فایزر و شرکت بیوشیمی آلمانی بایو-ان-تک که ویژه نوجوانان ۱۲-۱۵ ساله تهیه شده، مجوز داد. اف‌دی‌ای همزمان گفته آغاز واکسیناسیون نوجوانان «گامی بزرگ در مبارزه با کووید۱۹» است. 
بنابر گزارش دولت امریکا تاکنون ۲۶۰ میلیون از جمعیت این کشور دست‌کم یک نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند اما همزمان تقاضا برای دریافت واکسن کاهش چشمگیری در چند روز گذشته داشته است. شرکت واکسن فایزر-بایو.ان.تک اعلام کرد در آینده نزدیک برای واکسن ویژه خود برای کودکان ۲ تا ۱۲ ساله هم از اف‌دی‌ای درخواست مجوز خواهد کرد. گفتنی است سود خالص شرکت تولیدکننده واکسن کرونای بایو- ان تک در سه ماه اول سال‌ جاری به یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون یورو رسید.
 
کپی