اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

پوتین طرح خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز را به پارلمان ارائه کرد

پوتین طرح خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز را به پارلمان ارائه کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه طرح قانونی خروج این کشور از پیمان آسمان های باز را به مجلس دومای روسیه ارائه کرد.

از گزارش پایگاه اینترنتی دومای روسیه، این طرح قانونی روز سه شنبه در دستورکار دوما قرار گرفت. 

رئیس جمهوری روسیه روز گذشته هم سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی این کشور را به عنوان نماینده خود برای بررسی طرح قانونی خروج از پیمان آسمان های باز در مجلس دوما و شورای فدراسیون تعیین کرد.

پیمان آسمان‌های باز، توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا سال گذشته از پیمان آسمان های باز خارج شد.

پیش تر یوگنی بوژینسکی رئیس سابق اداره قراردادهای بین المللی وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که خروج روسیه از پیمان آسمان های باز ازنظر نظامی هیچ لطمه و آسیبی به روسیه نمی رساند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن، پس از خروج آمریکا از این طرح، روسیه هیچ نیازی به پیمان آسمان های باز ندارد.

«کنستانتین گاوریلوف» رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین، نیز ادامه حضور و مشارکت روسیه در پیمان آسمان های باز را به بازگشت آمریکا به این پیمان بین المللی مشروط کرده بود.

گاوریلوف در این رابطه گفت: اگر واشنگتن بار دیگر در پیمان آسمان های باز شرکت کند، مسکو از آن خارج نخواهد شد.

مقام روس با بیان اینکه آمریکا یک ماه فرصت برای فکر کردن دارد، اظهار کرد: روسیه همواره برای همکاری برای رفع ایرادها در چارچوب پیمان آسمان های باز با آمریکا و شرکت کنندگان در این پیمان آمادگی دارد. 

رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین در ادامه سخنان خود گفت که دولت روسیه در روزهای آینده طرح قانونی خروج روسیه از پیمان آسمان های باز به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ارائه می کند و پس از آن این سند برای بررسی به مجلس دومای روسیه و شورای فدراسیون ارسال خواهد شد. ایرنا

کپی