اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

هشدار شورای امنیت روسیه درباره تحقیقات بیولوژیکی آمریکا

هشدار شورای امنیت روسیه درباره تحقیقات بیولوژیکی آمریکا

دبیر شورای امنیت روسیه گفت، ایالات متحده در حال تدوین برنامه‌هایی از تحقیقات بیولوژیکی برای بسیاری از کشورها به ویژه برنامه‌های نظامی است و از طریق برنامه‌های مشترک مختلف که مسالمت‌آمیز عنوان می‌کند، آنها را به مرحله اجرا درمی‌آورد.

 نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: در سال‌های اخیر ایالات متحده و متحدان آن در ناتو به طور قابل توجهی تحقیقات بیولوژیکی را در بسیاری از کشورهای جهان افزایش داده‌اند. ایالات متحده براساس نیازهای برنامه‌های بیولوژیک ملی، در درجه اول برنامه‌های نظامی، برای هر کشور برنامه‌های عملیاتی در حال تدوین دارد.

او افزود، این برنامه‌ها از طریق "تحمیل" برنامه‌هایی نظیر شراکت جهانی علیه اشاعه تسلیحات و مواد برای کشتار جمعی، کمیته‌های بیولوژیکی مشترک و کاهش تهدید مشترک انجام می‌شوند.

دبیر شورای امنیت روسیه در مورد نزدیک شدن زیست‌شناسان نظامی ایالات متحده و متحدان ناتو به مرزهای روسیه ابراز نگرانی کرد، چرا که "میکروب‌های کشنده از آزمایشگاه‌های ایالات متحده و ناتو واقع در نزدیکی مرزهای روسیه به طور تصادفی می‌توانند وارد طبیعت شوند و منجر به تخریب گسترده در روسیه و کشورهای همسایه شوند."

ماه گذشته نیکولای پاتروشف در گفتوگو با روزنامه کومرسانت روسیه گفت، آمریکا در حال ایجاد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی بیشتر و بیشتری در سراسر جهان است، به ویژه در نزدیکی مرزهای روسیه و چین. این مقام گفت: دلیل خوبی هست که باور کنیم تسلیحات بیولوژیکی در این آزمایشگاه‌ها در حال تولید هستند./ ایسنا

کپی