اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

راهپیمایی گسترده در شهرهای ترکیه و لبنان در حمایت از قدس

راهپیمایی گسترده در شهرهای ترکیه و لبنان در حمایت از قدس

شهروندان ترکیه‌ای دوشنبه در اعتراض به اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی در حق فلسطینی‌ها، برای سومین روز پیاپی در مقابل سفارت این رژیم در آنکارا و ساختمان کنسولگری آن در استانبول تجمع کردند. همچنین در شهرهای مختلف لبنان تظاهرات‌ گسترده‌ای برای اعلام همبستگی با ساکنان قدس و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در حق آنها برپا شدند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، هزاران شهروند ترکیه‌ای به همراه فلسطینی‌ها و سوری‌های ساکن این کشور به فراخوان‌های تظاهرات و تجمع در مقابل ساختمان کنسولگری رژیم صهیونیستی پاسخ داده و برای سومین روز پیاپی در اعتراض به اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی در حق فلسطینی‌ها، مقابل این ساختمان در استانبول تجمع کرده و با در دست داشتن پرچم فلسطین شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دادند.

همچنین تجمع‌های دیگری نیز در شهرهای مختلف ترکیه برپا شدند از جمله اینکه شهروندان این کشور در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در شهر آنکارا تجمع کردند.

با افزایش تنش‌ها و جنایات رژیم اشغالگر در قدس و غزه و به شهادت رسیدن ۲۲ فلسطینی در این درگیری‌ها، تجمع‌ها و اعتراضات در ترکیه گسترش یافته و خشم معترضان بالا گرفت.

تجمع استانبول از سوی طرف‌های ترکیه‌ای و عرب متعددی از جمله سازمان "IHH" ترکیه، حامی فلسطین و دیگر نهادها و انجمن‌های ترکیه‌ای و عرب برگزار شد.

همچنین این سازمان عصر دوشنبه تجمع‌ها و تحصن‌های متعددی را با حضور زنان و مردان و پیر و جوان در شهرهای مختلف ترکیه برگزار کرد.

تجمع‌کنندگان در استانبول در مخالفت با سیاست اشغالگری و به قتل رساندن فلسطینی‌ها و هتک حرمت مسجد الاقصی شعار داده و الله اکبر سر دادند.

دوشنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با رهبران مختلف منطقه خاورمیانه از جمله ملک عبدالله، پادشاه اردن، نواف الاحمد الصباح، امیر کویت، تمیم بن حمد آل ثانیف امیر قطر ، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و اسماعیل هنیه، رهبر حماس گفتگوهای تلفنی درباره خشونت‌های روبه‌فزونی در قدس و مسجد الاقصی داشت.

طبق بیانیه دفتر اردوغان، او در تماس با ملک عبدالله تاکید کرد که در این حملات وحشیانه علیه فلسطینی‌ها همه مسلمانان هدف قرار گرفته‌اند و ترکیه و اردن باید با هم کاری برای توقف این حملات انجام دهند.

همچنین مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با همتایان روس، ایرانی، الجزایری و پاکستانی خود درباره تحولات فلسطین گفتگو کرد.

همچنین در شهرهای مختلف لبنان تظاهرات‌های گسترده‌ای در حمایت از ساکنان شهر قدس اشغالی و اعلام همبستگی با آنها و مخالفت با جنایات رژیم صهیونیستی در حق آنها برپا شدند.

در شهرهای بیروت، صیدا و طرابلس راهپیمایی‌های مردمی برای اعلام همبستگی کامل با ساکنان شهر قدس اشغالی به ویژه ساکنان محله شیخ جراح و متولیان مسجد الاقصی برپا شدند.

تظاهرکنندگان در بیروت با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین شعارهایی در حمایت از مسجد الاقصی و فلسطین سر دادند.

همچنین در صیدا تجمعی در اردوگاه عین الحلوه، بزرگترین اردوگاه پناهجویان فلسطینی در لبنان با حضور نمایندگان احزاب لبنانی و گروه‌های فلسطینی جهت اعلام همبستگی با ملت فلسطین برگزار شد.

در خیابان‌های طرابلس نیز راهپیمایی‌های مردمی در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها در قدس و مسجد الاقصی برپا شده و معترضان با در دست داشتن پرچم‌های لبنان و فلسطین شعارهایی در محکومیت این اقدامات متجاوزانه اسرائیل سر دادند./ ایسنا

کپی