اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

آخرین اخبار از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری  ۱۴۰۰

ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از ساعت هشت صبح روز؛ سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در وزارت کشور آغاز شد و از ساعت ۸ تا ۱۸ تا روز ۲۵ اردیبهشت انجام خواهد شد.

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات روز شنبه و در پایان روز پنجم ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد:  ۵۹۲ نفر کل مراجعه کنندگان ما در این پنج روز بوده است که از این تعداد ۴۰ نفر خانم بودند و ۵۵۲ نفر آقایون بودند.

۵۹۲ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند

عرف در خصوص تحصیلات و مدارک تحصیلی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: به لحاظ تحصیلات ۲۷۲ نفر لیسانس و کمتر بودند و ۳۲۰ نفر فوق لیسانس و بالاتر بودند به لحاظ سن ۸۹ نفر زیر ۴۰ سال بودند و ۴۰ تا ۷۵ سال ۴۹۵ نفر بودند و ۷۵ سال به بالا هم هشت نفر بودند.

وی با مقایسه این دوره با دوره های قبل گفت: در دوره دوازدهم ۱۶۳۶ نفر و در دوره یازدهم ۶۸۶ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند. این دوره به نظر من یک فضای عقلانیتی ایجاد شد و تاکیدی که نسبت به ماده ۳۵ با استناد به اصل ۱۱۵ قانون اساسی صورت گرفت، شرایط کسانی که می‌خواهند مراجعه کنند را روشن‌تر کردند.

رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: شورای نگهبان از فردا بر اساس چارچوب‌ها و مصوبات خود عمل خواهند کرد. ما همه مدارکی که این پنج روز جمع کردیم، را تقدیم شورای نگهبان می‌کنیم شورای نگهبان هم بررسی‌ها را آغاز می کند و دو فرصت پنج روزه دارند و در پایان ۱۰ روز شورای نگهبان افرادی که صلاحیت آنها احراز شد را اعلام می‌کند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود./ایرنا

حاشیه‌های روز آخر ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 

پنجمین و آخرین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز-شنبه- در تالار بزرگ وزارت کشور آغاز شده است. آخرین مهلت ثبت نام ساعت 18 امروز است و از این حیث روز مهمی برای داوطلبان رسمی و احتمالی انتخابات برای اعلام داوطلبی است.

پرونده ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری امروز شنبه، ۲۵ اردیبهشت بسته خواهد شد تا بر اساس برنامه ریزی انجام شده، شورای نگهبان مسئولیت بررسی مدارک و صلاحیت بیش از ۳۰۰ نفر از داوطلبان را مورد بررسی قرار دهد.

بر اساس اعلام «سید اسماعیل موسوی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور تا پایان روز چهارم ثبت نام ۳۰۴ نفر از شخصیت های سیاسی، نظامی، مسئولان کنونی و سابق و نیز شهروندان عادی داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم شدند. به نظر می رسد با تاکید موسوی مبنی بر عدم تمدید فرصت ثبت نام امروز، تالار وزارت کشور روز پرهیاهو و مهمی را تجربه خواهد کرد.

​رهامی: در دولت من منابع ملی متعلق به تمامی مردم ایران است

محسن رهامی که امروز داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد، در بیانیه ای با تشریح دیدگاههای خود اظهار کرد: حق تعیین سرنوشت یک حق خدادادی است که در طول تاریخ این مرز و بوم چه بیگانگان و چه برخی ناآگاهان داخلی هر یک به طمعی قصد محدود ساختن آن را داشته و دارند و این حق انتخاب که در حال حاضر به موجب قانون اساسی شما ملت ایران از آن بهره مند هستید حاصل مجاهدت آزادیخواهان این کشور در یکصدسال اخیر است آنان که با تحمل مرارت ها و مصیبت ها بر آزادی خواهی خویش ایستادگی کردند.

وی ادامه داد: به عنوان فرزند کوچک این ملت که بیش از نیم قرن عمر خویش را در کنار ملت در راه آزادی و استقلال و حقوق ملت ایران از مبارزه در راه میهن در دوران ستم تا آن هنگام که در خونین شهر در کنار مردم غیور آن در مقابل دشمن بعثی ایستادم، دفاع از حقوق ملت ایران در کسوت نماینده آنان در خانه ملت، خدمت به دانشجویان کشور در مقام معلم و دفاع از حقوق فرزندان این مرز و بوم در کوی دانشگاه و دفاع از حقوق مطبوعات بوده ام در پیشگاه شما ملت به میدان آمده ام ‌و البته این در مقابل آنچه شهدا و خانواده های شهدا و جانبازان و شهدای خدمت و سلامت و آنان که برای سربلندی این سرزمین زندان و شکنجه را تحمل کرده‌اند، هیچ است.

این فعال اصلاح طلب آمده ام برای اعتلای و پیشرفت ایران، آمده ام برای آنکه حاصل دسترنج کشاورزان توسط خود آنان برداشت شود و نه دلالان، آمده ام برای آنکه دانشگاه ها و دانشگاهیان در امور خویش مستقل باشند، آمده ام برای انکه بازنشستگان بعد از عمری تلاش صادقانه و خدمت به میهن، ایام بازنشستگی را با عزت طی کنند، آمده ام برای جلوگیری از اتلاف منابع ملی، آمده ام برای آنکه نخبگان کشور آسیب نبینند نه در کوی دانشگاه نه در هواپیمای اوکراینی و نه در هیچ کجای دیگر، آمده ام برای چاره اندیشی در مورد یکی از اصلی ترین بحران های آیندة ایران؛ بحران محیط زیست، مدیریت نادرست منابع آبی، آلودگی هوا و خاک.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: آمده ام برای حفظ حرمت و جایگاه مادی و معنوی آموزگاران فرزندان و آینده سازان کشور، آمده ام برای صلح پایدار با دنیا، تعامل سازنده با تمامی کشورهای جهان و بخصوص کشورهای مسلمان و همسایگان و رفع همیشگی تمامی اختلافات بین‌المللی، آمده ام برای گشودن تعامل اقتصادی با دنیا، پیوستن به اقتصاد جهانی با اتکاء به توانمندی های داخلی، آمده ام برای افزایش ثروت ملی، ارتقاء پول ملی، آمده‌ام برای خدمت به همة ایرانیان و ایجاد جامعه‌ای عادلانه و دولتی قانونمند، آمده ام تا سرمایه انسانی و اقتصادی کشور با تحریم و خود تحریمی روانة دیگر کشورها نگردد، آمده ام برای احقاق حقوق عامه مردم ایران، حقوق زنان، حقوق رسانه، آزادی بیان، آزادی عقیده، آزادی مطبوعات و آمده ام برای درخشیدن نام ایران و ایرانی.

وی تاکید کرد: به میدان آمده‌ام تا اگر توفیق یابم بار دیگر با دولت صلح و توسعه که اصول، راهبرد، سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های تفصیلی آن را در روزهای آتی به اطلاع شما مردم خواهم رساند، لباس خدمت به مردم و میهن به تن کنم و اگر به هر دلیل توفیق خدمتم نیابم دست هرکس که خادم میهن و مورد انتخاب ملت باشد را می‌فشارم.

رهامی تصریح کرد: دولت من دولت همه مردم ایران است دولت قانون است، نه دولت رانت، نه دولت هزاردستان، نه دولت هزار فامیل، نه دولت وزراء و مدیران چندده شرکتی، در دولت من منابع ملی متعلق به تمامی مردم ایران است در دولت من قانون اساسی به عنوان میثاق ملی و ارزشمندترین متن حقوقی کشور است در دولت من مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردار خواهند بود و حمایت یکسان از همه مردم اعم از زن و مرد و برخورداری آنان از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موضوع اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی به معنای واقعی محقق خواهد شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کهن سرزمین اجدادی ما در طول تاریخ پرفراز و نشیب خویش محنت‌ها و رنج‌های فراوان متحمل شده است؛ از حملة مغول و تاتار تا تاراج توسط روس و انگلیس، از اشغال چند باره توسط بیگانگان که گاه به جدایی بخش هایی از کشور منتهی شده تا مشکلات داخلی و این پدران و مادران ما، مردم این سرزمین بوده‌اند که با دست توانای خویش این تمدن تاریخی و میهن عزیز را حفظ و حراست از آن را به فرزندان این آب و خاک نهاده‌اند و آنچه ورای تمام اعصار مانده است ایران ماست؛ این ایران است که می‌ماند.

رهامی افزود: آری ایران می‌ماند و فرزندان این سرزمین آن را در طول تاریخ با خون خویش حفظ ‌کرده‌اند و اکنون نیز تمامی مردم آن باید برای آینده آن تصمیم بگیرند از این روست که آنچه مهم‌تر از فردی است که بر منصب می‌نشیند، مهم‌تر از هر حزب و جناح، مهم‌تر از اصلاح طلب و اصول‌گرا آن است که شما ملت برای آیندة خود و فرزندان و کشور خویش تصمیم بگیرید و با استفاده حق خدادادی تعیین سرنوشت که با سختی فراوان بدست آمده است، فردایی بهتر برای کشورمان رقم بزنید.

وی اظهار داشت: کشور ما سختی‌های فراوان را پشت سر گذاشته است، با دستان پرتوان شما مردم دستاوردهای فراوانی برای کشور به دست آمده است و البته اعتلاء و پیشرفت بیشتر در پیش است. نباید با نگاه به سختی‌ها ناامید شد و چشم بر آینده بست، به رغم تمامی رنج‌ها و رنجش‌ها، با وجود تمام آزردگی‌ها، نباید در مواجهه با موانع دست از حق انتخاب کشید.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: هر کدام از فرزندان ملت که آزرده‌تر است برای ساختن فردایی بهتر، مصمم‌تر آینده میهن را در دست گیرد چرا که سکوت و خانه‌نشینی راه را بر قدرت‌مداران داخلی و خارجی می‌گشاید. اگر مردم در عرصه حضور یابند، قطعاً تصمیمی که حاصل نظر تمام مردم سرزمین باشد بهترین آینده را برای کشور رقم خواهد زد و ملت آینده میهن خویش را در دستان با کفایت خود خواهد گرفت.

 همتی، رئیس کل بانک مرکزی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد

عبدالناصر همتی برای ثبت نام در انتخابات به وزارت کشور آمد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی بعداز ظهر شنبه در جریان آخرین روز از ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور جهت کاندیداتوری در این انتخابات ثبت نام کرد.

بیانیه همتی پس از ثبت نام در انتخابات

بحث‌های بی‌سرانجام سیاسی راه به جایی نمی‌برد / ایران امروز ما چاره‌ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد

بنده، بدون وابستگی به هیچ حزب و تشکیلات سیاسی و با توکل به خداوند و اعتماد به قدرت و توان و استعداد شما مردم وارد این صحنه می‌شوم. برنامه عملی خود برای تغییر ریل اقتصاد کشور و قرار دادن آن در مسیر رشد پایدار در چهارچوب شرایط کشور را در روزهای آینده منتشر خواهم کرد. این برنامه یک شعار و آرمان‌ پردازی نیست، بلکه ماحصل تجربه و درک محدودیت‌ها و فرصت‌های کشور است.

عبدالناصر همتی هنگام ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه ای اعلام کرد: امروز ، جایگاه اقتصادی کشور و رفاه و آسایش زندگی شما مردم، هم‌تراز با فداکاری، همت، شجاعت، تلاش و صبوری شما نیست. امروز کشور در شرایطی است که هیچ امری مهم‌تر و بنیادی‌‌تر از بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی شما مردم وجود ندارد. قدرت و آینده ایران در گرو اصلاح حکمرانی اقتصادی، تغییر مناسبات اقتصادی و ایجاد زمینه اشتغال مولد است. ایران امروز ما چاره‌ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد.

فسادهای گسترده و زمین‌گیر شدن رشد اقتصادی، ضمن تاثیرپذیری شدید از تحریم های ظالمانه، بخشی معلول ساختار حکمرانی اشتباه اقتصادی است. امروز اصلاحات گسترده و عمیق اقتصادی مهمترین و حیاتی‌ترین اولویت کشور است. بحث‌های بی‌سرانجام سیاسی راه به جایی نمی‌برد. هر صحبت دیگر، در این شرایط جز بیراهه رفتن ثمری ندارد. گذران زمان به نفع ما نیست. آنچه شما مردم مطالبه می‌کنید، رشد، رفاه و آرامش اقتصادی است، و این تنها در سایه بینش اقتصادی و بهره‌گیری از تجربه اجرایی و اتکای بی چون و چرا به دانسته‌های علم اقتصاد در کنار تعامل جدی بین‌المللی است. شما مردم انتظار به حق دارید که در رفاه زندگی کنید، امنیت شغلی و درآمد کافی داشته‌ و از آینده زندگی فرزندانتان اطمینان خاطر داشته باشید، اینها خواسته‌های زیادی نیستند. بسیاری از کشورهای دنیا، زمانی که تکیه بر تجربه، ترجیح اقتصاد به سیاست، و تمرکز بر تولید اشتغال‌محور و فقرزدا را سرلوحه تمام برنامه‌های خود قراردادند، با یک برنامه منسجم و زمان‌دار توانستند زندگی شهروندان خود را بهتر کنند. ایران ما، و شما مردم در این بزنگاه تاریخی هستید. بزنگاهی که درآن باید تکیه بر تجربه علمی و اندوخته‌های دانش بشری برای افزایش درآمد، رشد اقتصادی، حمایت از رشد و توسعه بازارهای مالی به‌ویژه بازار سرمایه، ارتقای سرمایه اجتماعی و افزایش امید و اطمینان تنها اولویت ها برای دوره آینده کشور باشد.

بنده، بدون وابستگی به هیچ حزب و تشکیلات سیاسی و با توکل به خداوند و اعتماد به قدرت و توان و استعداد شما مردم وارد این صحنه می‌شوم. برنامه عملی خود برای تغییر ریل اقتصاد کشور و قرار دادن آن در مسیر رشد پایدار در چهارچوب شرایط کشور را در روزهای آینده منتشر خواهم کرد. این برنامه یک شعار و آرمان‌ پردازی نیست، بلکه ماحصل تجربه و درک محدودیت‌ها و فرصت‌های کشور است. کابینه و همکاران من، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق اصلاح حکمرانی اقتصادی را در اولویت هدف‌‌های خود قرار خواهند داد. قوه مجریه، بر اجرای برنامه اقتصادی متمرکز خواهد بود و ظرفیت اصلی خود را به این امر اختصاص خواهد داد و یقین دارم که نتیجه خواهد گرفت. امیدوارم در روزهای آینده بیشتر با شما صحبت کنم و جزییات بیشتری را از برنامه‌های تنظیمی خود در معرض نقد و بررسی و در نهایت قضاوت شما قرار دهم. امیدوارم شایسته اعتماد شما مردم عزیز در جایگاه رییس قوه مجریه باشم.

محمدجواد حق شناس داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

عضو شورای شهر تهران با حضور در وزارت کشور، در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

 محمدجواد حق شناس روز شنبه  در اخرین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام کرد.

از ایجاد فضای اطلاعاتی و امنیتی و انسدادهای سیاسی بپرهیزیم

محمد جواد حق شناس امروز شنبه و پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: وضعیت حاکم برکشور و مردم و شیوه اجرای قانون اساسی را به هیچ وجه منطبق با آرمان‌های امام راحل و انقلاب و اراده ملت و رهنمود های رهبری نمی دانم وضعیت کشور و کیفیت زندگی مردم را درحوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منطبق با ظرفیت های ملی و شایسته مردم بزرگ ایران نمی دانم.

وی اظهار داشت: راه نجات میهن را در اصلاح مستمر و مسالمت آمیز انحرافات در مسیر انقلاب، نظام و قانون اساسی می دانم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: با هرگونه خشونت طلبی، آشوب، سرکوب یا سانسور، تحریم داوطلبانه و تحمیلی مخالفم و راه اصلاح امور را در حضور و مشارکت حداکثری آزادانه و حق طلبانه همه آحاد مردم در همه عرصه ها و به ویژه انتخابات می دانم.

حق شناس با بیان اینکه راه سعادت ملک و ملت را در حفظ حقوق و آزادی های اساسی و به ویژه حق انتخاب آزاد ملت  می‌دانم، تصریح کرد: انتخابات را عرصه تجلی حق و اراده ملت می دانم و معتقدم هیچ کس حق ندارد به بهانه گزینش ها و رد صلاحیت ها حق و اراده ملت را مصادره یا مهندسی کند هیچ کس و هیچ اقلیتی حق ندارد با نا امید کردن مردم و تقلیل جمهوریت نظام و زدودن حق حاکمیت مردم اراده خود را بر ملت تحمیل کند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: انتخابات آزاد دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی حکم قانون اساسی، خواست ملت ایران و همه اصلاح طلبان و دلسوزان کشور و تنها راه مسالمت آمیز اصلاح امور است.

عضو شورای شهر تهران گفت: نامزدی من در این انتخابات در راستای آرمان‌های مردم، ادای وظیفه و تکلیف در قبال ملت و جریان کلی معتدل و خردگرای اصلاحات است و اما در عین همدلی و هماهنگی آتی با نهاد اجماع ساز، مبتنی برمنافع ملی، در این مقطع به صورت مستقل وارد انتخابات شده ام. چرا که معتقدم جریان اصلاحات حق و وظیفه دارد در هر انتخاباتی با حضور و مشارکت و ثبت نام همه نیروهای واجد شرایط تمایل و آمادگی خود را برای مشارکت مستقیم در انتخابات و اداره امور کشور به ملت و جهان نشان دهد.

حق شناس اظهار داشت: در عرصه سیاست به حکومت مردم بر مردم برای مردم تاکید دارم، در عرصه فرهنگ؛ به تنوع و تکثر و آزادی های فرهنگی پایبندم، در عرصه اقتصاد به حق غیر قابل نقض مالکیت افراد و تولید ملی معطوف به صادرات و محدود سازی نقش دولت ، باور دارم و در عرصه اجتماع؛  به آزادی های فردی و تامین و عدالت اجتماعی اصرار دارم.

وی خاطرنشان کرد: لازم است در صحنه جهانی و منطقه ای در راستای منافع و امنیت ملی، توسعه کشور و حتی اصل استقلال میهن طرحی نو در اندازیم تا در قالب صلح و دوستی و همزیستی مسالمت آمیز و سازنده با نظام جهانی، منطقه ای به ویژه همسایگان از جمله با تاکید بر حوزه تمدن ایرانی امکان جبران عقب ماندگی ها و رسیدن به پیشرفت و جایگاه جهانی درخورمردم ایران فراهم شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: لازم است از ایجاد جو و فضای اطلاعاتی و امنیتی و انسدادهای سیاسی بپرهیزیم تا بتوانیم در مسیر اجماع ملی، شفاف سازی، روان سازی و انتقال سالم و قانونی قدرت حرکت کنیم.

حق شناس تصریح کرد: لازم است با ایجاد فضای آزاد و اعتماد به ملت و به ویژه احزاب و جامعه مدنی و نخبگان و پذیرش نقد و اصلاح از درون و با ارتقای کرامت انسانی و سرمایه اجتماعی راه را برای پیشرفت و تعالی جامعه باز کنیم
وی ادامه داد: مداخله ایدئولوژیک و سیاسی در ریزترین مسائل زیست فردی، اجتماعی و فرهنگی مردم، راه تنفس و بالندگی ملت را مسدودمی کند و این امور باید به مردم واگذار شود. رعایت عدالت اجتماعی و نیز حقوق اقلیت  ها و اقوام، منع هرگونه تبعیض و تاکید بر تنوع و تکثر فرهنگی لازمه پایداری فرهنگی و اجتماعی جامعه است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: مقابله با گسترش فساد سازمان یافته اشرافیت، انحصارها و رانت ها، بنگاه سازی ها و اصلاح سیستم بانکداری بیمار نیاز به یک عزم ملی دارد. نگاه سیاسی ایدئولوژیک به اقتصاد و مداخله های حکومتی و بی ثباتی های بی امان ثبات  اقتصادی کشور را متزلزل و از جمله ارزش پول ملی را به تاراج می برد.

حق شناس افزود: نگاه کاسب کارانه صاحبان قدرت به حوزه اقتصادی باید ریشه کن شود. حوزه اقتصاد باید عرصه آزاد فعالیت بخش خصوصی و مردم و حداقل مداخله های دولت البته همراه با استقلال بانک مرکزی باشد.

وی اظهار داشت: با سابقه نزدیک به ۵۰ سال فعالیت و مبارزات سیاسی و اجتماعی پیش از انقلاب و مفتخر شدن به کسوت جانبازی، چهل سال خدمت بی وقفه در عرصه‌های مدیریت سیاسی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی و برنامه ریزی کشور در سال های پس از انقلاب و افتخار نمایندگی و منتخب مردم شریف تهران، ری و تجریش در شورای اسلامی شهر تهران و به عنوان یک فعال اصلاح طلب و معلم دانشگاه، آگاه به همه موانع و کار شکنی های پیش رو وارد عرصه انتخابات شده ام و بر اساس تصمیمات آتی جریان و احزاب اصلاح طلب در زمان مناسب برنامه و گروه همکاران خود را معرفی خواهم کرد.

رئوفیان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

سید ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد.

سید ابوالقاسم رئوفیان امروز شنبه پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از آنجایی که من یک فرد تشکیلاتی هستم و ولایت حزبی را قبول دارم  زمانی که به من پیشنهاد شد گفتم به عنوان یک فرد نمی‌توانم تصمیم بگیرم و باید در شورای مرکزی ببرم.

وی اضافه کرد: از آنجایی که ریاست جمهوری پروژه ملی است، دایره شورای مرکزی برای تصمیم‌گیری در این ارتباط دایره تنگی است و من این دایره را وسیع‌تر کردم و از دبیران استان‌ها در ۲۵ استان کشور دعوت کردیم و در هفت جلسه که به صورت برخط برگزار شد این موضوع بررسی شد در نهایت با اجماع نظرشان این بود که من ثبت نام کنم وگرنه شخصا خودم تصمیم نگرفتم و این تصمیم حزب بوده است.

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین با بیان اینکه حزب برنامه دارد، گفت: اگر حزب در این ارتباط موفق شود طبیعی است که برنامه‌های حزب در کشور اجرا می‌شود و هر لایحه‌ای که قرار است به مجلس برود لایحه‌ای خواهد بود که حزب تنظیم می‌کند. برنامه‌ای هم که در حوزه‌های مختلف داریم کمیته تولید برنامه و محتوای ستاد انتخابات حزب تدوین کرده که توسط من به عنوان نماینده و دبیرکل حزب و به عنوان نامزد انتخابات تبیین می‌شود

رئوفیان درباره شعار انتخاباتی خود هم اظهار کرد: شعار من هم دست در دست هم برای تامین منافع ملی است نام دولت من دولت عمل گراست که گفت "زعمل کار برآید به سخندانی نیست".
 

سعید جلیلی در انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری ثبت نام کرد

سعید جلیلی  عصر امروز - شنبه - در پنجمین و آخرین روز ثبت نام با حضور در وزارت کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.

 نحوه برطرف کردن تحریم‌ها بسیار مهم است

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز و پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در آستانه یک انتخابات مهم هستیم، گفت: این تصمیم برای  ۴ سال کشور مهم است چرا که در ۸ سال گذشته کارهای بسیار غلطی در کشور انجام شد که فشارها را بر مردم افزایش داد.

وی افزود: امیدوارم عرصه اقناع مردم برای برنامه‌ها باشد و من فکر می کنم مردم ما خودشان باید فضای انتخابات را رعایت کنند.

جلیلی تصریح کرد: رقابت‌ها در این عرصه مهم است و از آن مهمتر پاسخ‌هایی است که داده می شود. فضای انتخابات نباید جایی باشد که مسائل فرعی جای مسائل اصلی را بگیرد و امروز مسائلی مانند اشتغال و اینکه چگونه می‌شود تحریم‌ها را برطرف کرد بسیار مهم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: نامزدها باید برنامه های خود رابه مردم اعلام کنند و بگویند چه برنامه هایی در این زمینه دارند. در این انتخابات نباید لفاظی‌ها به مسائل اصلی مردم برتری پیدا کند چون نمایش نمی‌تواند جای کار اصلی را بگیرد چرا که اگر ما به کار نرسیم، نمایش تبدیل به کار می شود که برای مردم سودی ندارد.

این داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارکرد: در فضای انتخابات نباید کسانی با حرف‌های سست و تمایلات مقطعی فضای انتخابات را از مسیر اصلی خارج کنند. در ۴ سال آینده نباید حرکت کشور به شکلی باشد که کشور پیشرفتی نداشته باشد از این رو باید در عرصه انتخابات به یک رویکرد دقیق برسیم.

جلیلی گفت: مردم باید خودشان فضای انتخابات را اداره کنند و نباید اجازه دهند که دوقطبی‌های کاذب جای رویکردهای اصلی را بگیرد و مردم باید بدانند ما در پیش رو نکات بسیاری داریم اما مهم این است که  نامزدهای انتخاباتی بدانند که ما برای ۴سال آینده کدام مسائل را اولویت قرار می دهیم و اختیارات و مسئولیت ها چیست.

وی افزود: کسی که می‌خواهد  ۴ سال آینده کشور را اداره کند باید نقشه راه مهمی داشته باشد. در سال  ۹۲ و ۹۶ما برنامه‌هایی داشتیم اما نشد از این رو امیدواریم این ناامیدی ها دوباره تکرار نشود و انشاءالله اداره کشور با قوت ادامه داشته باشد.

جلیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه مهم ترین اقدامی که در صورت ریاست جمهوری انجام دهد، چیست گفت: اشتغال که نتیجه بیکاری فکری، مسکن و بی‌اثر شدن تحریم‌های مهم‌ترین مسائل موجود در کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که عرصه انتخابات عرصه حضور نامزدها است، خاطرنشان کرد: جبهه انقلاب و کسانی که با هم همسو هستند سعی می‌کنند با هم باشند و ما باید ۴ سال آینده برنامه داشته باشیم.

محسن رضایی میرقائد داوطلب کاندیداتوری انتخابات شد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در ستاد انتخابات کشور بطور رسمی داوطلبی خود در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نام نویسی را اعلام کرد.

 محسن رضایی میرقائد صبح شنبه با حضور در ستاد انتخابات کشور جهت کاندیداتوری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نام نویسی کرد.

امروز روز شعار دادن نیست، روز برنامه و عمل است

محسن رضایی روز شنبه پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران علت اصلی مشکلات کشور را افتادن کشور در دست نااهلان و نامحرمان عنوان کرد و گفت: اگر امروز معیشت مردم، اقتصاد کشور و  فرهنگ ما دچار آسیب‌هایی شده است به تغییر ریل مربوط است که به دست نامحرمان و نا اهلان در ارکان کشور به وجود آمده است.

وی افزود: اگر امروز در کشور آلودگی امنیتی، تاخت و تاز دلالان و واسطه‌گران و اگر امروز بازیگران سیاسی را می‌بینیم که ثمره انقلاب را به انحراف بکشانند چیزی جز این نیست که نااهلان و نامحرمان وارد اداره کشور شده‌اند باید فکری کرد و درباره آن چاره اندیشی کرد.

داوطلب ریاست جمهوری با اشاره افزایش قیمت‌های هر روزه، درباره مشکلات کشاورزان گفت: کشاورزان مشکل زیادی دارند. محصولشان را ارزان می‌خرند و به مشتریان و مصرف کنندگان گران می فروشند. باید شرمنده ملت ایران باشیم. در هیچ دولتی و هیچ قوه‌قضاییه و هیچ مجلسی نبودم، ولی شرمنده ملت ایران هستم.

رضایی گفت: آیا این میراث ملت امام و مقاومت ۴۰ ساله ملت ایران بود و چرا فرهنگ و اقتصاد باید مثل دفاع ملی و اقتدار ایران اداره نشود و چه اتفاقی افتاده است در بخشی از اداره کشور نامحرمان و نااهلان وارد شده اند.

وی افزود: علاوه بر این آلودگی های امنیتی،  آسمان ما را بردند مسافربری ترکیه و امارات مزیت نسبی و منافع آسمان ما را برد. بنادر چند صد میلیون تنی عمان و امارات سواحل ما را از منافع بندری خالی کرده است نباید اینگونه باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: با دقت به اظهارات آقایانی که در این چند روز  آمده‌اند گوش کرده ام و بسیاری از آنها از فساد و تبعیض و ناکارآمدی گفتند که درست است اما چرا علل اینها را نگفتند و چرا سهم خود را در این تبعیض‌ها بیان نکرده‌اند.  امروز روز  شعار دادن نیست روز برنامه است روز وعده دادن نیست عمل کردن است.

رضایی با بیان اینکه امروز روزی است که باید از سعی و خطا جلوگیری کنیم. تکرار دولت‌های گذشته سم مهلک آینده ایران است و نیاز به دولت نو و راه نو داریم که باید در پیش بگیریم. نیاز به دولت مردمی قوی کارآمد که اگر از جناح‌های سیاسی هم در آن شرکت می‌کنند به خاطر شایستگی و لیاقت آنان باشد نه به خاطر خرید و فروش پست ها یا امضاهای طلایی.

وی اضافه کرد:  امروز باید هر چیزی سر جای خود قرار بگیرد و آخرین ریالی که از بیت‌المال ایران خارج شده است سر جای خود برگردد.

این داوطلب ریاست جمهوری  با اشاره به وضعیت بورس کشور گفت: اینکه  اقتصاد پادگان و دادگاه نیست درست است اما محل فلسفه بافی هم نیست. اقتصاد علم است که با دخالت دولتمردان ما آسیب جدی دیده است. اقتصاد ایران دانش اقتصادی می‌خواهد. نه علم اقتصاد دارند و نه از نظر اقتصاددانان استفاده می‌کنند و هشدار اقتصاددانان را هم جدی نمی‌گیرند.

رضایی گفت: سال ۹۲یک هزار تومانی را بلند کردم و گفتم روزی هزار تومانی را از ارزش می‌اندازند، که الان چنین شد. دولت نباید در پستوهای پاستور بنشیند و مردم را در مبارزه با کرونا رها کند. دولت می‌خواهد خود را از بیماری حفظ کند و ملت ایران در آستانه بیماری قرار بگیرند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: کل کشور را در ۶ ما واکسینه می‌کنم و  در زمینه بورس دست‌هایی در کار بود و  آن را به اینجا کشاندند ما صندوق جبران ضرر مالباختگان را تشکیل می‌دهیم.

وی افزود: ایران دولتی می خواهد با روحیه جهادی و فداکارانه. ما آمده ایم که سپر شویم نه اینکه ملت ایران را سپر خود کنیم. آمده ایم تا با اعلام شرمندگی به ملت ایران بگوییم تغییر را از خود و خانواده‌های خود آغاز کنیم.  آمده ایم تا صادقانه با مردم حرف بزنیم و دوباره خوشی را به چهره ملت ایران بر گردانیم؛ تا دوباره مردم با نشاط شوند به همین دلیل دوران شعار گذشته است و دوران اقدام برای عبور از مشکلات و رفتن به سوی آینده است.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برنامه هایی داریم که جلو این روندهای منفی را بگیریم و معیشت مردم را بهبود ببخشیم. با ۲۵ کشور اطراف خود اتحادیه شبیه اتحادیه اروپا ایجاد می‌کنیم. در سطح بین المللی به توازن می اندیشیم. افتادن به دام هر کشور بزرگ برای ما ضرر خواهد داشت.

رضایی با اشاره به حضور و سخنرانی داوطلبان انتخابات در وزارت کشور، گفت: یک عده اینجا آمدند و زدند زیر گریه و یک عده گفتند نه چکش و نه کلید. شماها عامل بدبختی ملت بودید. ما اینجا تراژدی و نمایشنامه کمدی دیدیم. گویی اینها هیچ دخالتی در ایجاد شرایط امروز نداشته اند. 

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما به قیام اقتصادی و اجتماعی مردم نیاز داریم. اگر مشکل اقتصادی را حل می‌کردند من هیچ گاه به صحنه نمی‌آمدم. ما تحول ساختاری در اداره کشور ایجاد می کنیم. ایالت‌های اقتصادی ایجاد می‌کنیم و اختیارات مرکز را به مردم می دهیم. در کنار مردم سالاری سیاسی، مردم سالاری اقتصادی و اجتماعی برقرار می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به نفع کسی کناره گیری می‌کند، اظهار کرد: در صحنه این انتخابات جبهه انقلاب با قدرت وارد شده است و با قدرت ادامه می دهد. رای مردم برای ما مهم است. من اخلاق و برادری ها را رعایت کرده ولی مثل دوره های گذشته پرده پوشی نمی کنم و صادقانه همه مسایل را به مردم خواهیم گفت.

محمد شریعتمداری برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات کشور ثبت‌نام کرد.

 محمد شریعتمداری دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات کشور برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

 جز دهک دهم بقیه مردم نیازمند یارانه هستند

محمد شریعتمداری روز شنبه پس از نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری با قرائت بیانیه‌ای اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری و حق انتخاب مردم یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی و مظهر خداباوری، مردم‌باوری و خودباوری است. این ایام، زمانی است که هر آنکه به توسعه و پیشرفت ایران و حق زیستن با آرامش و عزتمند ایرانیان می‌اندیشد باید نسبت به مسئولیت خود به ایران، مردم و نظام عمل کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اینک من محمد شریعتمداری فرزند نورالدین با استعانت از خداوند باری تعالی و با اندیشه اصلاحگرانه برای تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران، در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حاضر می‌شوم نه به این دلیل که خودپسندانه توانمندی‌های دیگران را منکر شوم و نه به این دلیل که بخواهم با سراب قدرت آرامش و آسایش مردم را سلب کنم و نه به این دلیل که نسبت به مشکلات و چالش‌های کشور بیگانه هستم، بلکه می‌آیم چون تنگ نظری در اداره کشور را شایسته ایران متکثر، متنوع و بزرگ نمی‌دانم، می‌آیم تا حاکمیت قانون را پاس بدارم، سیاست را با زندگی مردم آشتی دهم و دولت رفاه فراگیر تشکیل دهم.

وی ادامه داد: می‌دانم مردم از کشمکش مداوم مدیران خسته و فرسوده‌اند آنها رییس جمهوری نمی‌خواهند که با طرح مطالبات انحرافی و غیرممکن به اختلافات دامن بزند، بلکه به دنبال رییس جمهوری هستند که برای مشکلات اصلی و ضروری آنها راه‌حل داشته باشد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آمده‌ام تا با همراهی مردم و اصالت دادن به گفت وگو، مدارا و تحمل، به منازعات و جدل‌هایی که امید به آینده را می‌کشد، پایان دهم و دولت گفت و گوی اجتماعی فراگیر، اصلاح‌گر و کارآفرین با توان حل منازعات را تشکیل دهم. باور دارم تا زمانی که  محیط عمومی کشور مملو از جدال و منازعه است و امید و اعتماد در حال فروپاشی است هیچ برنامه و وعده سیاسی اقتصادی محقق نخواهد شد.

شریعتمداری تصریح کرد: پژوهش‌های معتبر نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۶ که تحریم‌ها تشدید شد و سیاست‌های مناسب حمایت از مردم بدلیل اختلافات بین قوا به اجرا در نیامد، جمعیت زیر خط فقر به دو برابر افزایش یافت و من با درک از این شرایط آمده‌ام تا با پایان دادن به منازعات درونی و مخاصمات بیرونی، زمینه را برای اجرای سیاست‌های کارآمد، مشارکت جویانه و شهروندمدارانه، حمکرانی داده محور مبتنی بر اطلاعات موثق، کاهش فقر و حمایت از معیشت و سفره مردم را محور ائتلاف فراگیر قرار دهم.

وی عنوان کرد: معتقدم از مرزی که کامیون عبور نکند لاجرم تانک عبور خواهد کرد، نگاه فرصت محور به مرزهای گسترده ایران بزرگ در دولت من جایگزین نگاه امنیت محور به مرزها خواهد شد. آمده‌ام هم میدان و هم دیپلماسی را با رعایت اصول سه گانه عزت حکمت و مصلحت در خدمت زندگی مردم و عزت ایرانیان  قرار دهم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: می‌آیم تا امنیت شغلی کارگران تضمین شود، از آنها که بیکار شده‌اند حمایت کنم، مسکن و تامین اجتماعی برای همه مردم ایران بویژه کارگران را با همراهی خودشان تامین کنم و تضمین امنیت اقتصادی و کفایت مستمری و تکریم بازنشستگان را تداوم بخشم.

شریعتمداری گفت: می‌دانم هزینه‌های آموزشی دهک‌های ثروتمند ۶۰ برابر دهک‌های فقیر است. آمده ام تا عدالت آموزشی را برقرار کنم تا فرزندان این سرزمین از سیستان و بلوچستان تا خوزستان از کرمان تا کرمانشاه از تحصیل باز نمانند، می‌آیم تا آموزش با کیفیت و بیمه کامل درمانی برای ایرانیان را بجای بیمه‌های تکمیلی گروه‌های خاص را برای همه ایرانیان محقق سازم. می‌آیم تا اشتغال جوانان فقط در حده وعده و شعار باقی نماند.

وی در این بیانیه یادآور شد: می‌آیم تا اشتغال جوانان وطن، مسائل و مطالبات صنعتگران، کشاورزان، کارفرمایان، معلمان، ورزشکاران، دانشجویان، دانشگاهیان و هنرمندان در هیاهو و نزاع‌های سیاسی فراموش نشود. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: می‌دانم مردم از بروکراسی اداری به ستوه آمده‌اند، می‌آیم تا به عنوان جوان‌ترین وزیر کابینه خاتمی و جوانگراترین وزیر کابینه دوازدهم با تکیه بر جوانگرایی نخبگانی، شفافیت و پاسخگویی، نظام اداری را نوسازی کنم. متعهد هستم زنان و جوانان از همه اقوام و مذاهب در کابینه من بیشترین سهم را داشته باشند. همانگونه که در وزرات تعاون کار و رفاه اجتماعی عمل کردم.

شریعتمداری بیان کرد: می‌دانم هیچ پیوند وفاداری، بدون تامین حقوق اساسی مردم پابرجا نمی‌ماند، آمده‌ام تا از حقوق همه اقوام دفاع کنم. آمده‌ام با بوجود آوردن احساس مشترک برابری و تعلق پایدار بین همه اقوام و مذاهب این سرزمین، یکپارچگی ملی و سرزمینی و توسعه پایدار ایران را تضمین کنم.

وی در این بیانیه اظهار کرد: آمده‌ام با ایجاد برابری و عدالت مبتنی بر قانون اساسی و گام دوم انقلاب حقوق اساسی زنان در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی و مشارکت در فرایند توسعه را پاس بدارم. می‌دانم زنان و دختران سرزمینم به طور تاریخی انواع بی‌عدالتی‌ها و تبعیض را شاهد بوده‌اند آمده‌ام از رکن رکین جامعه یعنی خانواده حمایت کنم و حقوق اساسی در عرصه های فرهنگی اجتماعی و مشارکت انان در فرایند توسعه را پاس بدارم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: حفظ جان و سلامت مردم بر هر مصلحتی اولی است. آمده‌ام تا با کمک پزشکان و پرستاران شریف میهنم برنامه کامل و ۷ محوری، واکسیناسیون عادلانه وشفاف را اجرا و با اتخاذ سیاست های کارآمد برگرفته از نظرات کارشناسان و صاحب نظران آثار اجتماعی و اقتصادی این ویروس منحوس را مهار کنم.

شریعتمداری ادامه داد: متعهد هستم همه آنچه به مردم می‌گویم بازنمای اندیشه، دانش و سوابق اجراییم در ۴۰ سال گذشته باشد. برای کسب رای نه دروغی می‌گویم، نه فریبی می‌دهم. می‌آیم تا برای دفاع از حقوق اساسی مردم این سرزمین برای دفاع از آزادی، استقلال، امنیت و همه آرمان‌هایی که بهشتی‌ها، چمران‌ها، صیاد شیرازی‌ها، بابایی‌ها، خرازی‌ها، باقری‌ها، باکری‌ها، همت‌ها، جهان آراها و سلیمانی‌ها در پای آن جان داده‌اند تا پای جان دفاع کنم. 

وی در این بیانیه خاطرنشان کرد: در انتها برای همه مردم سرزمینم آرزوی زندگی با عزت و کمال دارم و  از ایزدمنان می خواهم در این مسیر سخت مرا یاری کند که ما به‌او توکل کرده‌ایم که فمن یتوکل علی الله فهو حسبه  ...... گر مرد رهی میان خون باید رفت ... وز پای فتاده سرنگون باید رفت. تو پای به راه در نهو هیچ مپرس ...  خود راه بگویدت که چون باید رفت.

شریعتمداری همچنین در پاسخ به ایرنا در خصوص پرداخت یارانه به مردم گفت: برنامه مدونی در عرصه های گوناگون به ویژه در عرصه های رفاهی آماده کردیم که تقدیم همه صاحبنظران کشور و به ویژه اصحاب رسانه خواهد شد اما درباره این سوال با اتکا به اطلاعات ثبتی مطمئن با کمال تاسف شرایط اقتصادی مردم شرایط خوبی نیست.

وی ادامه داد: طبیعی است وقتی از حذف یارانه‌ها می گوییم باید بگوییم با شرایط نامطلوبی در زندگی مردم مواجهیم که جز دهک دهم با جمعیت ۸ میلیون نفری بقیه مردم نیازمند یارانه‌های مستقیم و غیرمستقیم هستند که این حمایت در انواع اشکال آن انجام خواهد شد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مردم نه تنها باید مالک ثروت باشند بلکه به عنوان ولی نعمتان در جایگاه واقعی خود بنشینند.

وی درباره صلاحیت یا رد صلاحیت خود گفت: دلیلی برای رد صلاحیت خود نمی‌بینم و با شوخی ادامه داد: اگر رد صلاحیت شوم بیمه آنها را قطع می‌کنم.

شریعتمداری اموال خود را سه دانگ از یک خانه عنوان کرد که سه دانگ دیگر را به عنوان مهریه به همسر خود بخشیده است. همچنین چند سکه بهار آزادی هم از دولت روحانی و اصلاحات در اختیار دارد.

اسحاق جهانگیری در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

معاون اول رئیس جمهوری برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد.

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات 1400 برای ثبت نام وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

اسحاق جهانگیری: مافیا کسی است که مردم را نسبت به آینده ناامید می‌کند
برای گشایش در زندگی مردم و توسعه ایران می‌آیم
---

اسحاق جهانگیری روز شنبه پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت:  ایران ما در سال‌های اخیر با مسائل و تنگناهای گوناگون روبرو بوده و اکنون به شدت نیازمند افق‌گشایی‌های واقعی در زندگی مردم و توسعه همه‌جانبه کشور، بهبود معیشت مردم با رفع تحریم‌ها و رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا و حمایت از تولید و بازتوزیع عادلانه‌تر ثروت است.

اسحاق جهانگیری روز شنبه پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت:  ایران ما در سال‌های اخیر با مسائل و تنگناهای گوناگون روبرو بوده و اکنون به شدت نیازمند افق‌گشایی‌های واقعی در زندگی مردم و توسعه همه‌جانبه کشور، بهبود معیشت مردم با رفع تحریم‌ها و رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا و حمایت از تولید و بازتوزیع عادلانه‌تر ثروت است.

وی اضافه کرد: انتخابات را باید به عنوان فرصتی برآمده از آرمان‌های انقلاب اسلامی و ظرفیت‌های قانون اساسی برای اعمال حاکمیت ملی و اصلاح روند حکمرانی پاس داشت و تاثیرگذار کرد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ماست. انتخاباتی که از آنِ همه و مظهر جمهوریت نظام است و به تاکید رهبر معظم انقلاب مشارکت گسترده و موثرتر در آن گشاینده راه برای توانمند شدن مردم و حکومت، عبور از بحران‌ها و افزایش اقتدار ملی است.

فرصت طلایی پیش رو داریم

جهانگیری خاطرنشان کرد: در چهار سال پیش رو فرصتی طلایی داریم برای این‌که به سمت حل مسائل بنیادین ایران، ‌ تامین منافع ملی و توافق و تنش‌زدایی در خارج و داخل برویم، روی ریل توسعهٔ فراگیر و پایدار قرار بگیریم و به اقتضائاتِ تامین عدالت، تشکیل دولت رفاهِ فراگیر، فقرزدایی و افزایش شمول و کیفیتِ خدمات پایهٔ همگانی، به ویژه در حوزهٔ سلامت و آموزش، تن بدهیم و با شکاف درآمدی، تبعیض و فساد سازمان‌یافته مبارزه کنیم.

وی چهار سال پیش رو را همچنین فرصتی برای این  عنوان کرد که ایران صرف نظر از جنسیت و قومیت و مذهب و محل زندگی‌ آنان، برای همهٔ ایرانیان شود، ‌به سمت توانمندسازی توامان نهادهای حکمرانی و نهادهای مدنی و افزایش ظرفیت‌های حل‌مسئله‌ایِ دولت و جامعهٔ‌ ایران برویم و برای صیانت از حقوق و آزادی‌های اساسی همهٔ شهروندان گام‌های عملی برداریم.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: در این مدت این فرصت را داریم در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان امروز یک محور تردد و ترانزیت شویم و راه‌ها و لوله‌های مهم اقتصادی، ایران را دور نزنند و محیط زیست مشترک ایرانیان را از تخریب‌های جبران‌ناپذیر نجات بدهیم و به جای آینده‌خواری آینده‌سازی کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین فرصت داریم ایران را با اتکای به بهترین متخصصان و کارآمدترین مدیران، به ویژه زنان و جوانان، اداره کنیم و حذف و طرد و تبعیض را کنار بگذاریم، و به عنوان یک قدرت تعامل‌گرا در منطقه و جهان به رسمیت ‌شناخته شویم و کشوری باشیم که از همه سو قصد مهار و تضعیف‌مان را نداشته باشند. 

چرا آمدم

جهانگیری خاطرنشان کرد: قصد ورود به این انتخابات را نداشتم و امیدوار بودم نیازی به حضورم نشود. اما با توجه به نیامدن برادر عزیزم دکتر جواد ظریف و عدم امکان ثبت نام تعدادی دیگر از کسانی که می‌توانستند این مسئولیت را بپذیرند، و این‌که جبهه ‌اصلاحات ایران، رهبران و شخصیت‌های دلسوز اصلاح‌طلب و بسیاری از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی ‌تشخیص داده‌اند که باید به صحنه بیایم، به رغم میل و مصلحت شخصی و با توکل به خدا از قبول مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم.

وی اضافه کرد: آبرو و تجربه‌ام را که متعلق به ملت است تقدیم ملت می‌کنم، با آگاهی از شرایط دشوار امروز کشور و سردی‌ها و کناره‌گزینی‌ها وارد این میدان می‌شوم و از هیچ تلاش و اقدامی، تا آن‌جا که ارزشها و هویت‌ اصلاح‌گرانه‌ام را تهدید نکند، ‌ دریغ نمی‌کنم. 

معاون اول رییس جمهوری افزود: می‌دانم که چه شرایط سختی پیشِ روی رئیس جمهوری آینده است. اما نمی‌شد راه عافیت پیش گرفت. به مردم هم نمی‌توانم وعده‌های ناممکن دروغین بدهم. ما به خون شهدا و هم‌وطنانی که اسیر فقر و رنج و کولبری و سوخت‌بری و تبعیض‌اند مدیونیم. آینده را باید با هم بسازیم.

نباید در مسیر احیای برجام مانعی ایجاد کنند

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: امروز خوشبختانه زمینه احیای مجدد برجام و رفع تحریم‌ها که مقدمه‌ای برای گشایش در وضعیت کشور و معیشت مردم است فراهم شده است و نباید در این مسیر مانعی ایجاد کنند. گشودن گره‌های ناشی از تحریم‌های شدید سه ساله که ضربات سنگینی بر پیکر اقتصاد کشور وارد کرده است کاری بسیار دشوار و سنگین است. ادامهٔ مسیر رفع عزتمندانهٔ تحریم‌ها را باید مدبرانه پی گرفت و البته بعد از پایان تحریم‌ها نیز بازسازی اقتصاد کشور دشواری‌ها و پیچیدگی‌ها و الزامات زیادی دارد.

جهانگیری عنوان کرد: بیکاری، فقر و نابرابری فزاینده، توقف بسیاری از کسب و کارها، کاهش مداوم سرمایه‌گذاری‌های نو، خشکسالی و بحران آب، تخریب‌های جبران‌ناپذیر محیط زیست، کاهش اعتماد عمومی به نهادهای حکمرانی، کاهش امید به اثربخشیِ رای مردم، افزایش فساد، مشکلات ناشی از ساختار بودجه و نظام بانکی و مالیاتی کنونی و مشکلات در تولیدِ صنعت، کشاورزی و خدمات کشور از جملهٔ مسائل مزمن کشورند.

وی گفت: بحران کرونا و ضرورت سازماندهی قوی‌تر واکسیناسیون رایگانِ همگانی و سریع‌تر هم در صدر اولویت‌ها قرار گرفته است. همهٔ این‌ها تصویر نگران‌کننده را مقابل نامزد ریاست جمهوری که به عمق مشکلات توجه دارد قرار می‌دهد. آنان که در کارنامهٔ طولانی کاری‌شان کمتر اقدام واقعی و موثری برای حل عملی مشکلات مردم دیده می‌شود، چنان شعار می‌دهند که قادرند مشکلات پیچیده کشور و مردم را یک‌شبه حل کنند. 

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: من واقعاً نگران سنگینی بار این مسئولیت‌ام. با این‌حال، مبتنی بر شناخت وسیع و عمیق از ظرفیت‌های انسانی، مادی، طبیعی و قدرت زیرساختی ایران باور دارم با افزایش ظرفیت و کیفیت حکمرانی و همیاری دولت و جامعه می‌توانیم بر این مشکلات فائق بیاییم. 

جهانگیری یادآور شد: با مشکلات کنونی کشور از نزدیک آشنا هستم و می‌پذیرم اگر مسئولانه به میدان نیایم در بدتر شدن وضع جامعه و خسارت‌های ناشی از عدم ورود به انتخابات ممکن است سهیم باشم. برای همین، در کنار همهٔ نیروهایی که نگران وضعیت و آیندهٔ کشورند و دغدغهٔ‌ رنج هم‌وطنانشان را دارند، برای جلب مشارکت موثر مردم تلاش خواهم کرد.

بدون به صحنه آمدن جمعیت خاموش نمی‌توان در انتخابات پیروز شد

وی خاطرنشان کرد: می‌دانم بدون افزایش مشارکت مردم و به صحنه آمدن جمعیت خاموش در انتخابات نمی‌توان پیروز شد. درک می‌کنم که اکنون بسیاری از هم‌وطنانم به سوء حکمرانی‌ها معترض‌اند و امیدی به انتخابات ندارند و راه قهر با صندوق را مطرح می‌کنند¬، اما برای بهروزی همین ایرانیان راهی روشن‌تر از احیای صندوق رای و تلاش مصلحانه برای افزایش اثربخشی رای عموم مردم نمی‌شناسم.

معاون اول رییس جمهوری عنوان کرد: اکنون گشایش وضعیت کشور نیازمند رأی ایرانیانی است که دلخسته و آزرده از امروز و ناامید از آینده به انتخابات پشت کرده‌اند. در راهی که به آن قدم نهاده‌ام نیازمند رأی همین هم‌وطنان‌ هستم و امیدوارم با برنامه‌ها و تیمی که معرفی خواهم کرد آن‌ها را قانع‌ کنم که رای دادن آن‌ها بهتر از انفعال است. 

جهانگیری خاطرنشان کرد: علیرغم توصیه‌های روشن مقام معظم رهبری و بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری در ادوار گذشته تمایل و تشویق مردم به مشارکت حداکثری و کاستن از موانع تحقق آن در بخش‌هایی از حکومت هم کاهش یافته است.  متاسفانه برخی نهادها، رسانه‌ها و مراکز تأثیرگذار ظاهراً براین باورند که مشارکت حداکثری منجر به شکست جریان و نامزد مطلوب آنان خواهد شد. حال آن‌که، کاهش مشارکت به جمهوریت نظام لطمه‌ای جدی می‌زند و بر بحران‌ها می‌افزاید. 

سوابق آنها که مردم مردم می کنند نشان می‌دهد منافعشان در غیاب مردم تامین می شود

وی تصریح کرد: سوابق آن‌ها که عوام‌فریبانه مردم‌مردم می‌کنند نشان می‌دهد که منافع‌شان در غیاب مردم تامین می‌شود و ضد مردم‌سالاری بوده‌اند. ما ایرانیانی که می‌خواهیم شرایط زندگی هم‌وطنانمان در ایران را عملا بهبود ببخشیم، راهی جز تلاش برای تقویت مشارکت و رقابت عادلانه در این انتخابات نداریم. برندهٔ مشارکت بالا جامعهٔ ایران است و برندهٔ‌ مشارکت پایین اقلیت و حامیان اندک‌سالاری.

جهانگیری یادآور شد: من برای دفاع از صندوق و حق رأی موثر مردم نامزد شده‌ام و با اتکا به رأی ایرانیانی که از مشارکت در انتخابات ناامید شده‌اند امید پیروزی دارم. من برای گشایش در زندگی مردم، توسعهٔ ایران و آغاز مرحلهٔ نوینی از اصلاحات افق‌گشا آمده‌ام. 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مسیر دشواری پیش رو است، اما به لطف خدا و با حمایت و رأی شما، می‌توانم جمعی از بهترین متخصصان و شایسته‌ترین مدیران کشور را در جهت بسط خیر همگانی ایرانیان به همکاری دعوت کنم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: برنامه‌ای برای ادارهٔ دولت ارائه خواهم کرد که با بهره‌گیری از مشورت و توان بهترین کارشناسان و نهادهای کشور و تجربهٔ گذشته بیش از سایر برنامه‌ها غنا و قابلیت تحقق داشته باشد.

سیر احیای برجام را ادامه خواهم داد

وی با بیان اینکه سیر احیای برجام، رفع تحریم‌ها و ارتقای جایگاه ایران در منطقه و جهان را ادامه خواهم داد،  تصریح کرد: جوان‌سازی دولت و اصلاحات نهادی کاهنده فساد و انواع تبعیض و افزاینده کارآمدی را پیش خواهم برد و می‌توانم برای ساختن توافق در خارج و داخل و ائتلاف‌های مساله‌محور «حل مساله» کنم.

معاون اول رییس جمهوری افزود: آنچه به عنوان معاون اول اختیارش را نداشتم و برای بسط توسعهٔ فراگیر و پایدار، دموکراتیک، متوازن و مشارکتی ضروری و ممکن می‌دانم را اجرایی خواهم کرد و برای بسط عدالت، آزادی، مردم‌سالاری و رفاه ایرانیان و بالیدن ایران در قرن پانزدهم شمسی هر چه در توان دارم را عرضه می‌کنم و «دولتِ ملت» را تشکیل خواهم داد. 

وی تصریح کرد: متاسفانه در این انتخابات شایسته‌ترها یا نیامدند یا امکان نامزدن شدن نداشتند. بسیاری از شایستگان حتی از مدیریت و خدمت در مسئولیت‌های دیگر علمی، فرهنگی و اجرایی در مؤسسات دولتی و غیردولتی محروم می‌شوند. من بنا دارم که همهٔ توان و همتم را به کار گیرم که شایسته‌ترین‌ها در سرنوشت کشور تأثیرگذار شوند. 

جهانگیری عنوان کرد: من اصلاح‌طلبم ولی می‌خواهم تواناترین‌ها، ‌ صرفنظر از گرایش‌ سیاسی‌شان، مسئولیت‌های اجرایی و علمی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی کشور را به عهده بگیرند و فرصت‌های خدمت در بخش‌های عمومی و غیردولتی به روی آنان گشوده شود، و امید و برنامه‌ای که برای توسعهٔ‌ ایران دارم با اختیارات ریاست جمهوری صورت عمل به خود بگیرد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: به خدای بزرگ تکیه می‌کنم و همیاری یکایک هم‌وطنانم را در این مسیر می‌طلبم که با همراهی شما همهٔ این اهداف دور و نزدیک دست‌یافتنی می‌شوند. جزئیات برنامه‌های پیشنهادی تحقق‌پذیر، گام‌های عملی و تیم همکارانِ توانا را در روزهای آتی تقدیم‌ می‌کنم؛ فرصت‌ها کوتاهند و وظایف بسیار.

معاون اول رییس جمهوری با ذکر چند بیت شعر عنوان کرد: «قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند، بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم»، «در بیابان فنا گم شدن آخر تا کی، ره بپرسیم مگر پی به مهمات بریم».

به گزارش ایرنا جهانگیری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عامل گرفتاری های کشور چه کسانی هستند، گفت: تصمیم دارم در این دوره از انتخابات ایجابی صحبت کنم. رنج مردم زیاد است و انتظار دارند کسانی که می‌خواهند در قامت رییس جمهوری ظاهر شوند به فکر آنان باشند.

وی عامل اول بدبختی و گرفتاری مردم را ترامپ دانست که یک نژادپرست، ضدبشر است و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران وضع کرد. دوم کسانی که هستند که بهانه به دست دشمنان ایران در خارج دادند چه آنانی که در دی ماه ۹۶ تظاهرات به پا کردند که بگویند در ایران دولت اعتبار ندارد به اختلافات دامن زدند و من همان روز در یک سخنرانی گفتم دود این کار به چشم کسانی می روند که بانی این کار بودند.

جهانگیری اضافه کرد: حتما ضعف‌های اجرایی در بخش هایی بوده که هم باید همواره پاسخگو  و هم عذرخواه ملت ایران باشیم. هر سه گروه باید در پیشگاه ملت بخاطر اتفاقات  پاسخ بدهند.

این داوطلب انتخابات در پاسخ به این پرسش که منظورتان از مافیا در کلاب هاوس به آن اشاره داشتید، چه کسانی هستند، گفت: مافیا کسی است که مردم را نسبت به آینده ناامید کند و به دنبال انتخابات بی‌رمق باشد./

---

 

زهرا شجاعی: برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ به میدان آمده‌ام

زهرا شجاعی رییس مرکز مشارکت امور زنان دولت اصلاحات با بیان اینکه برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ قانون اساسی از واژه «رجال»، به میدان آمده‌ام، گفت: حضورم در این مقطع تاریخی به پیشنهاد اعضای نهاد اجماع‌ساز در معرفی بانوان و درخواست ارائه برنامه، جهت بررسی و ارزیابی آن صورت گرفته است.

زهرا شجاعی پس از نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری با قرائت بیانیه ای اظهار کرد: ۴۲ سال از تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حال شکل گرفتن است. این دوره، نقطه عطفی در تاریخ مردم‌سالاری دینی ایران‌زمین است چراکه پس از سال‌ها تلاش و کوشش، به مرحله نهادینه‌سازی پذیرش مسئولیت کلیدی زنان در سطوح بالای اداره کشور رسیده است.

وی افزود: این حرکت از صدر اسلام تا مشروطه و از مشروطه تا انقلاب اسلامی تداوم داشته و در مجلس خبرگان قانون اساسی با اعتراض استاد « منیره گرجی» به شرط ذکوریت در انتخاب رییس جمهوری، مواجه و با تدبیر حکیمانه شهید آیت‌الله بهشتی با قید کلمه رجال از انسداد خارج شد. طی این سال‌ها تفسیر روشن از واژه رجال صورت نگرفت و حرکت نمادین مرحومه «اعظم طالقانی» و حتی ابلاغیه مقام رهبری در رفع ابهام از این کلمه، افاقه نکرد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در این دوره، جبهه اصلاحات ایران با درخواست برنامه از دو نفر از بانوان که با حمایت اعضاء آن، در نهاد اجماع ساز مورد بررسی قرار گرفت، اقدام موثری در راستای تفسیر عملی از واژه رجال سیاسی ـ مذهبی انجام داد که جای قدردانی دارد.

شجاعی خاطرنشان کرد: من «زهرا شجاعی»، معتقد به اصلاحات، پای‌بند به اصول انقلاب اسلامی، حامی تحول و باورمند به شایسته‌سالاری و محو هرگونه تبعیض قومی، مذهبی و جنسیتی، با تجربه چند دهه فعالیت سیاسی و مدیریت اجرایی در سطح کلان در وزارت کشور و ریاست جمهوری، با ارائه برنامه‌ای جامع از سوی حزب مجمع زنان اصلاح‌طلب برای اداره دولت سیزدهم، و در مرحله اول برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ قانون اساسی از واژه «رجال»، به میدان آمده‌ام.

وی ادامه داد: حضورم در این مقطع تاریخی، نه نمادین و نه تشریفاتی و نه از سر قدرت‌طلبی، بلکه براساس تکلیف و اقدام هوشمندانه جبهه اصلاحات ایران و پیشنهاد اعضای محترم آن نهاد اجماع‌ساز در معرفی بانوان و درخواست ارائه برنامه، جهت بررسی و ارزیابی آن صورت گرفته است. پا به این عرصه گذاشتم تا هم از تلاش و کوشش زنان ایران‌زمین در جهت رفع تبعیض‌ها و استیفای حقوق و تحقق عدالت جنسیتی تقدیر کنم و صدای زنان خاموشی باشم که در نهایت عزت و آبرومندی در حفظ کیان خانواده و رشد جامعه و دستیابی به اهداف توسعه پایدار، متوازن، همه‌جانبه و درون‌زا، در جای جای این سرزمین، در مزارع، کارخانه‌ها، ادارات، بیمارستان‌ها و ... به فعالیت مشغولند و در انتظار تحقق قسط و عدالت اجتماعی هستند.

داوطلب ریاست جمهوری با بیان اینکه امروزه ایران و همچنین جهان، با چالش‌ها و ابرچالش‌های زیادی مواجه است، گفت: درک احساس مشترک انسانی در مواجهه با این مسائل و پرهیز از تقابل و تعارض با یکدیگر، باید درس بزرگ زیست انسانی ما در دوران کرونا و پس از کرونا باشد.

شجاعی افزود: شکاف‌های طبقاتی، قومی، مذهبی و جنسیتی، فقر، بحران آب و خاک، تغییرات آب و هوایی و مسائل محیط زیستی، افراط‌گرایی، بروز خشونت‌های مذهبی - قومی، بحران هویت، تغییرات نسلی، سلامت، بهداشت، از همه مهم‌تر همه‌گیری کرونا و ... از مسائل و مشکلاتی است که مرزهای جغرافیایی را نمی‌شناسد و نیازمند عزم بین‌المللی و همکاری و تشریک مساعی جهانی در حل این بحران‌ها است.

وی اظهار داشت: اما در ایران در عرصه سیاست داخلی با عدم یکپارچگی مدیریت سیاسی و دولت حجیم و نهادهای اضافی، عدم تناسب مسئولیت‌ها و اختیارات در حکمرانی، وجود نهادهای موازی و نپذیرفتن مبانی و دستاوردهای دنیای مدرن، فقدان نظام حزبی در حکمرانی و به‌رسمیت نشناختن احزاب در اداره کشور، تمرکزگرایی شدید و بی‌توجهی به مدیریت استانی مواجه هستیم. برای برون‌رفت از این شرایط و اصلاح ساختاری، نیازمند ایجاد وفاق و همدلی کلیه نیروهای دلسوز ایران و پرهیز از تضاد و تنازع و گروکشی سیاسی هستیم.

شجاعی خاطرنشان کرد: کاهش فاصله میان دولت و ملت، رفع انواع تبعیض ها ، تقویت جامعه مدنی و عرصه عمومی، گردش آزاد اطلاعات و بالا بردن شاخص‌های انتخاب آزاد، شفافیت و پاسخگویی در مقابل مردم و تشکیل دولت ملی فراگیر قانون‌مدار، عدالت‌محور، که مبارزه با فساد، رانت، تبعیض را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد، راهگشاست. که در نتیجه آن، شهروندان، احساس رضایت، آرامش، آزادی، رفاه و مطلوبیت کنند.

وی تاکید کرد: من پا به این میدان گذاشتم تا نمونه‌ای از تحقق کلام حضرت امام (ره)  باشم که فرمود زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند و زنان مبدأ خیرات است و مقدرات اساسی مملکت فقط در پای صندوق‌های رأی آورد و فقط در روز انتخابات نیست که در خروجی آن هم هست و برنامه ما حرکت در جهت خیرعمومی، حفظ وحدت و انسجام ملی، صلح و آشتی با یکدیگر و با جهان و مدیریتی مادرانه، منعطف، توام با شفقت و مهربانی است.

داوطلب ریاست جمهوری تصریح کرد: در حوزه بین الملل معتقدم که دوران نظام منسوخ دوقطبی سپری شده است و تنش زدایی با کشورهای قدرتمند جهان و کشورهای عربی منطقه و تبدیل تنش به رقابت و رقابت به همکاری، می‌تواند گام مثبتی در تحقق صلح و همزیستی مسالمت آمیز باشد، برهم زدن ائتلاف عبری ـ عربی می‌تواند در جهت انسجام منطقه‌ای مؤثر باشد و خروج از استراتژی تک بعدی و شکل دهی به استراتژی متکثر متوازن در حوزه بین الملل و ترمیم و ارتقای وجه و تصویر ایران در میان جوامع منطقه با تمرکز بر قدرت نرم ، بخشی از راه حل‌های بین المللی است .

شجاعی ادامه داد: در حوزه اجتماعی کاهش شدید سرمایه اجتماعی و تضعیف همبستگی ملی، بر شکاف‌های طبقاتی، و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی می‌افزاید سیاست گذاری های ما باید مبتنی بر ترمیم سرمایه اجتماعی و تزریق امید و نشاط به جامعه ، تمرکز بر بهبود در رفاه برای عموم مردم ایران، و اصلاح سیاست‌های رفاهی ارتقاء امنیت انسانی و عدالت اجتماعی و سلامت و بهبود کیفیت زندگی و بر اساس طرح آمایش سرزمین و توازن منطقه‌ای باشد.

وی  اضافه کرد: در حوزه اقتصادی رشد اشتغال‌زا و مهار پایدار تورم و فقرزدایی غیر تورمی و مقابله جدی و همه جانبه با فساد و ارتقاء جایگاه بین المللی اقتصاد کشور باید در اولویت قرار گیرد، بحران در اشتغال زنان تحصیل کرده و شکل گیری انتظارات و خواسته های نوین جامعه نسوان و عدم پاسخگویی و غفلت و بی توجهی به این مطالبات عوارض نامطلوبی خواهد داشت.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به باور من دولت مظهر اراده عمومی است و این اراده باید به تحقق رسد، رأی مردم عقد اجتماعی است و رئیس جمهور مکلف به تحقق اراده‌ای است که وی را انتخاب کرده است و دولت واجد معنی مرجع سیاستگذاری ملی، اعمال سیاست‌های اتخاذی و مظهر اراده ملی و عمومی است. مشکل آنجاست که برخی دولت‌ها پیشاپیش پذیرفته‌اند که آنها کارگزارند و نه سیاست‌گذار، از این رو اغلب در ورطه تضاد و تعارض گرفتار می‌شوند.

شجاعی در ادامه پنج بحران کارآمدی حاکم بر حیات امور اقتصادی ایران،  بحران در کارآمدی عرصه های اجتماعی و فرهنگی کشور و انزوای نخبگان، بحران در کارآمدی سپهر حاکمیت نظام مدیریتی و سیاسی کشور ، بحران در کارآمدی تعامل مؤثر ایران با جهان و منطقه و بحران در کارآمدی اداره عرصه های زیست بوم و محیط زیست ایران را چالش اصلیهای ایران در آغاز قرن ۱۵ ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: سیاست داخلی ایران از معضلاتی عمیق و ریشه دار رنج می برد و تا زمانی که بر طرف نشود ، قدم از قدم به درستی بر داشته نخواهد شد، گفتمان فراگیر ملی، یکی از همان اصول اساسی اولیه و بنیادین است، نخبگان جامعه باید تضادهای فلسفی خود را کاهش دهند و اجماعی گسترده را بر سر اهداف اصلی و بنیان‌های بنیادین حکومت انجام دهند و همه کسانی که دل در گرو عشق به ایران دارند باید به این اجماع اتفاق کنند و برای رهایی و نجات کشور دست به دست هم دهند .

این فعال اصلاح طلب خاطر نشان کرد: حضور من در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری گواه همت و غیرت زنان این مرز و بوم برای عبور از شی وارگی و نگاه ابزاری و تلاش جدی پابه پای مردان غیور برای اصلاح امور است. آینده از آن کسانی است که با صداقت و همت با فقر و فساد و تبعیض مبارزه جدی و عملی کنند. ما باید با اساس خرد جمعی و وحدت ملّی و تأکید بر منافع ملی و بررسی اقدامات و کامیابی ها و ناکامی های دولت‌های قبل، و پرهیز از اشتباهات گذشته و بهره مندی از عقل و دانش بشری و تجارب دنیا در جهت تحقق بخشیدن به آرمان‌های والای امام راحل ره و پاسداری از خون شهیدایی که برای ما امنیت و استقلال را تضمین کردند تلاش کنیم.

 

رییسی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

---

آیت الله سید ابراهیم رییسی برای نام نویسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

 آیت الله سید ابراهیم رییسی روز شنبه در پنجمین و آخرین روز از ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخاباتی وارد وزارت کشور شد تا نسبت به ثبت نام خود اقدام کند.

براساس این گزارش، رییس قوه قضاییه پیش از ورود به ستاد انتخابات کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مستقل در این دوره از انتخابات حاضر می شود.

حضور من نافی حضور هیچکس نیست

---

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: برخی تاکید کردند کار تحول در قوه قضاییه باید ادامه یابد و امر مبارزه با فساد و اجرای عدالت تداوم پیدا کند و دغدغه وضعیت دستگاه قضایی را داشتند.

وی اضافه کرد: از اینجا از این دغدغه درست قدردانی می‌کنم اما در کنار مهم بودن امر قوه قضاییه، موضوع مهم و دارای اولویت یعنی معیشت و مشکلات مردم، بیکاری و گرانی، سفره مردم و وضعیت اقتصادی را باید مد نظر داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین رییسی با بیان اینکه معیشت مردم دغدغه جدی برای ما ایجاد می‌کند، گفت: برخی ناامیدی ها که امروز در بخش‌هایی از جامعه خودنمایی می‌کند می‌تواند در یک دولت قوی تبدیل به امید شود و با همین امکانات و نیروی انسانی جوان و متراکم در کشور و این ذخایر مادی و معنوی کشور، می‌توان درد و رنج مردم را کاهش داد و ناامیدی را تبدیل به امید کرد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حضور در این عرصه اجابت این دعوت و هم پاسخ به خواسته کسانی بود که نگران وضعیت اقتصادی کشور بودند، خاطرنشان کرد: اگر چه دعوت های زیادی داشته ام اما حضور بنده به صورت مستقل است و این حضور نافی حضور هیچ کسی نیست و کسانی که برای حضور در میدان احساس تکلیف کردند، بیایند.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه آنچه ما پیگیری می‌کنیم تحول است و تحول یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: همه نیازمند مشارکت هستند حتی افرادی که به هر دلیلی ناامید هستند باید مشارکت کنند. تاکید می‌کنم با هر سلیقه سیاسی در این دوره از انتخابات شرکت کنند.

وی تصریح کرد: خود را رقیب فساد، ناکارآمدی و اشرافی گری می‌دانم. رقیب جناح‌های سیاسی و این گروه و آن گروه نیستم. در این میدان حتما می‌دانم از همکاری بخش‌های مخحتلف در قوه قضاییه در این عرصه هم استفاده خواهم کرد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حضور ما باید به انسجام گروه‌ها و کسانی که دغدغه کشور ودین را دارند، بینجامد، اظهار کرد: معتقدم بن بستی برای اداره کشور وجود ندارد و باید مدیریتی کارآمد و جهادی باید وجود داشته باشد تا این مسائل شکل بگیرد. این را هم باور دارم بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند تغییر دهنده وضع موجود باشند و باید کسانی بیایند که به تحول باور داشته باشند.

رییسی گفت: امکان تشکیل ستاد انتخاباتی و امکان مالی ندارم و دعوت کنندگان ستادهای مردمی خودجوش تشکیل می‌دهند با این عنوان که هر خانه یک ستاد خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با حضور و نقش دادن به مردم امیدوارم مشکلات را حل کنیم. ما دولتی مردمی و با تحول در بخش‌های مختلف اجرایی ایرانی قوی را شاهد خواهیم بود. این تحول و این دولت به عنوان دولت مردمی آنچه را رقم خواهد زد ایرانی قوی خواهد بود.

رییسی در پاسخ به این پرسش که برای سیاست خارجی چه برنامه‌ای دارید، گفت: سیاست نظام جمهوری اسلامی تعامل با کشورهای اسلامی و به ویژه همسایگان خواهد بود. برنامه ما در عرصه دیپلماسی تعامل دوستانه، عزتمندانه و مقتدرانه خواهد بود.

وی ادامه داد: تلاش من این بود شخص دیگری حضور یابد اما احساس کردم همه درخواست‌ها به نحوی برای من مسئولیت جدی ایجاد می کند تا جای عافیت طلبی و راحت طلبی نیست. دستگاه اجرای اهمیت بیشتری نسبت به دستگاه قضایی دارد چون در دستگاه اجرایی بسترهای فسادزا ایجاد می شود بسیاری از ناکارآمدی‌ها موجب ناهنجاری‌ها می شود. حل مسائل در دستگاه اجرایی می تواند از ‌پرونده‌ها در دستگاه قضایی بکاهد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم از وضع موجود گله مند هستند و باید این وضع را تغییر داد. عزم خود را "از مردم، در مردم و با مردم" می دانم. مساله اداره کشور جناح و حزب نمی‌شناسد.

وی درباره اینکه تکلیف ریاست قوه قضاییه چه می شود، گفت: نمی‌دانم و همچنین در پاسخ به اینکه اگر شکست بخورید چطور، گفت: انجام وظیفه به شکست ختم نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رییسی  صبح امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در این دوره از انتخابات به صورت مستقل حاضر می‌شود.

 

 

محسن هاشمی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

---

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران با حضور در وزارت کشور، به صورت رسمی داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد. وی پس از ثبت نام در انتخابات گفت: در دولت خود منش آیت الله هاشمی رفسنجانی که همان تنش زدایی است را در دستور کار خود قرار خواهم داد.

تنش‌زدایی آیت الله هاشمی را در دستور کار قرار می‌دهم

محسن هاشمی رفسنجانی پس از ثبت نام با حضوردر جمع خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی، نیروی انسانی بسیار قوی دارد و از موقعیت‌های جغرافیایی شایانی در جهان برخوردار است، گفت: موقعیت کم نظیر استراتژیک ایران و حتی در جهان بسیار مهم تلقی می‌شود و لذا باید پیشرفت و توسعه و رفاه بهتری را برای مردم ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: مردم ایران در سه سال اخیر جنگ اقتصادی سختی را تجربه کرده‌اند و با تحمل این رنج خوشبختانه با تمام فشارها و به آنها وارد شده است امیدهایی برای پایان این تحریم‌ها ظلم ها ایجاد شده است، زیرا که تحریم کنندگان شکست فشار حداکثری را از آن خود کردند.

این داوطلب ریاست جمهوری با مقایسه امروز ایران با دوران جنگ گفت: اگر بخواهیم شرایط امروز ایران را با مقطع خاص انقلاب اسلامی مقایسه کنیم، شبیه به پایان جنگ تحمیلی هستیم البته از نظر زیرساخت‌ها و وضعیت تولید در کشور و نیروی انسانی به مراتب وضع بهتری نسبت به تاریخ گذشته داریم اما متاسفانه به لحاظ سرمایه‌های اجتماعی، امیدهای اجتماعی و حتی آسیب‌های اجتماعی با وضع بدتری مواجه هستیم.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی با دولت کار و سازندگی خرابی‌های جنگ و عقب ماندگی ها و محرومیت‌ها را تا حد زیادی توانستند برطرف کنند در این مقطع نیز می توانیم با اراده ملی آسیب‌های وارده را به رفاه و توسعه و معیشت مردم و اعتماد عمومی جبران کنیم.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به برنامه‌هایش گفت: این برنامه‌ها در نظر در محضر داوری و کارشناسان و نخبگان قرار خواهیم داد این برنامه با عنوان دولت رفاه و دولت عدالت عرضه شده و هدف آن رفتن به سمت رفاه و توسعه و معیشت مناسب و البته عدالت به معنای مبارزه با تبعیض و فساد است.

وی افزود: در کوتاه مدت باید به فکر حل مشکلات معیشتی مردم باشیم و در میان مدت بتوانیم رشد اقتصادی که در کشور دچار رکود و حتی منفی شده را جبران کنیم و به رشد مناسب در شان مردم ایران برسیم البته.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید از درایت مناسب، شفافیت مناسب رانت زدایی و مبارزه با تبعیض را در روش‌های مدیریتی خود استفاده جدی بکنیم. برنامه دولت رفاه و عدالت با رویکرد مسئله محوری پیش خواهیم رفت و البته توسعه متعادل و متوازن جامعه محور و پایدار را دنبال می‌کنیم.

هاشمی گفت: انشاءالله بتوانیم برای این موضوع جایگاه درونی و بین المللی ایران را ارتقاء چشمگیری بدهیم.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم در نهایت با توجه به شرایط موجود ایران و شرایط سختی که مردم در زندگی شان تحمل می‌کند رویکرد سیاسی نامزدهای محترم باید پرهیز از تخریب و ایجاد فضایی توأم با احترام به یکدیگر باشد و به هم افزایی بپردازیم و در نهایت در برابر مردم و اراده عمومی در صندوق‌های رای احترام بگذاریم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام گفت: برجام توانست در حدود ۵ سال از ابتدای دولت روحانی برخی مشکلات داخلی و خارجی حل کند و این ترامپ بود که مشکلاتی ایجاد کرد.

وی با اشاره به تجربیاتش در شورای شهر ادامه داد: ۷۵درصد مردم ایران در شهرها زندگی می کنند و تجربه من در شورای شهر و شهرداری می تواند مثبت باشد. توصیه من این است از کارهایی که گذشتگان را تکرار نکنیم.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره ائتلاف اصلاح طلبان و ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات گفت: ما نسبت به انتخاب گزینه اصلح بعد از تایید صلاحیت ها اقدام می کنیم.

وی درباره کناره گیری به نفع جهانگیری اظهارکرد: من با وی رایزنی داشتم و به من گفتند ثبت نام کنید.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه از نظر شورای نگهبان در مورد تایید صلاحیت ها تبعیت خواهیم کرد، تصریح کرد: بنده به عنوان یک اصلاح طلب میانه رو فعالیت سیاسی خود را انجام می دهم

وی با بیان اینکه درباره نامزدهای دیگر اظهار نظر نمی کنم، گفت: بعد از اعلام اسامی نامزدهای نهایی درباره گزینه ها صحیت خواهیم کرد.

داوطللب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: برای رشد کشور طبق برنامه ششم حرکت می کنیم. ما برای تحقق این وضعیت نیازمند ارتباط با همسایگان هستیم از این رو منش آیت الله هاشمی یعنی تنش زدایی را در دستور کار خود قرار خواهم داد

علی لاریجانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

علی لاریجانی رییس پیشین مجلس شورای اسلامی هم در اولین دقایق آخرین روز ثبت نام در محل ستاد انتخابات حضور یافت و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد. وی پس از ثبت نام در نشست خبری خود با تاکید بر اینکه صحنه بین المللی با شعارهای تند غریزی آرام نمی گیرد، تصریح کرد: رونق مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آن است که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم و نه این که در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم ولی پول آن در حساب‌های خارجی بلوکه شود.

مسئله امروز ایران با اقدامات نمایشی و پوپولیستی قابل حل نیست

---

علی لاریجانی رییس پیشین مجلس شورای اسلامی روز شنبه در پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰ بعد از ثبت نام جمع خبرنگاران افزود: سوال مهم در کشور این است که مساله امروز ایران چیست؟ قبل از این که پاسخ این سوال را بدهم باید بگویم بدلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن آن ساده لوحی است که فکر شود با چند اقدام نمایشی پوپولیستی مساله قابل حل است و یا کلید جادویی وجود دارد و یا با سوپرمن بازی می‌توان به راه حل رسید.

وی افزود: سعدی شیرازی می‌گوید سه چیز پایدار نماند مال بی تجارت، علم بی بحث و ملک بی‌سیاست.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امام خمینی (ره) یک حکیم بود و رهبران صدر انقلاب اسلامی با عقلانیت پایه‌های انقلاب اسلامی را سامان دادند. پس چرا امروز وضع چنین است چون عده ای اداره کشور از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند و با سوار شدن بر موج احساسات و با پناه بردن به مسیر های انحرافی و یا فراموشی از آرمان‌های امام هزینه های گزافی را برای زندگی مردم ایجاد کرده اند و با صدای بلند همبستگی ملت را مخدوش کردند و به تعبیر شهید مطهری فرصت طلبان انقدر تند و افراطی شعار می دهند تا انقلابیون را کنار بزنند.

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر من تعبیر علم بی‌بحث که سعدی گفت در عدم گفت و گوی داخلی و تبدیل شدن اختلاف‌ها به دشمنی‌ها ظهور پیدا کرد. عده ای فقط به دنبال تجزیه مردم هستند این نهایت بی هنری است.

وی تصریح کرد: هنر آن است که گام‌ها در طریق وحدت بیشتر و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر در بعد ملی برای طرح مسائل کشور باشد بنابراین یک مساله مهم ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن توسعه فراهم نمی شود و ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی‌گردد.

لاریجانی ادامه داد: موضوع دیگر حل مسال پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی شدن آن به زندگی مردم لطمه می زند. هدف اصلی سیاست خارجی کشور باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد.

وی یادآورشد: تجربه کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر جهش اقتصادی داشتند نشان می‌دهد که آنها در سیاست خارجی و اقتصاد یک هدف را دنبال کردند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است لذا خیلی روشن است که جهش تولید و پرش اقتصادی داخلی نیازمند باثبات سازی و تعادل در صحنه بین المللی است. نه هرروز با اقدامی مساله جدید ایجاد کنیم که هزینه آن را مردم در زندگی خود بدهند.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: برای گذر از صفت ملک بی‌سیاست اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار بگیرد. ملت و افراد رای می‌دهند که هر نوع مشکلات نظیر مسایل پیچیده بین المللی را حل کند. نه آن که درباره آن روضه خوانی سیاسی کنند و نه این که با طرح مسایل فرعی افزایش مشکلات ملت نردبانی برای هوس‌های سیاسی پوپولیستی خود کنند.

وی با تاکید بر اینکه صحنه بین المللی با شعارهای تند غریزی آرام نمی گیرد، تصریح کرد: رونق مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آن است که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم و نه این که در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم ولی پول آن در حساب‌های خارجی بلوکه شود.
وی ادامه داد: این چه نفعی برای ملت ایران دارد و چه تاثیری در زندگی آنها می گذارد. حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در  حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک کرد. 
لاریجانی تاکید کرد: حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.
داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در  حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی‌توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک کرد. حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.

رییس سابق مجلس شورای اسلامی گفت: مساله سوم، توسعه اقتصادی کشور است. عدالت در توسعه اقتصادی، رکن است اما نه شعار عدالت بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن. عدالت در زبان صاحب‌نظران اسلامی، ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر، جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد. 

وی یادآور شد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر نامگذاری فرمودند، به نظر من کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه، اولویت اصلی خود را پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرند. نه اینکه ده هدف موازی تعریف کنیم که هر کدام کشور را به سمتی بکشانند.

لاریجانی اضافه کرد: من سخنی از شهید مطهری برایتان نقل کنم. وی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایدئولوگ نظام محسوب می شوند می‌گویند: ممکن است حکومتی، اهداف بسیار عالی را در نظر بگیرد اما اگر از اقتصادی سالم – یعنی اقتصاد ثروت زا – برخوردار نباشد به هیچ یک از آن اهداف متعالی نمی‌رسد. 

وی تاکید کرد: استقلال اقتصادی کشور، یکی از اهداف قانون اساسی است که با تکیه بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات، محقق می گردد. در این راه باید روحیه سیاست‌زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم.

رییس سابق مجلس گفت: توسعه اقتصادی با محوریت عدالت، هم تئوری خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروهاست. امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آن‌را بر تن دارند تا چه رسد به بنگاه داری هایی که مانع رقابت مردم در اقتصاد می شود. 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این دخالت‌های بنگاه‌های حکومتی، همان شرایطی را بوجود می آورد که سعدی شیرازی آنرا "مال بی تجارت" نامیده است. اگر پیشرفت اقتصاد، محور است یعنی تحقیقات دانشگاهی، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و همه و همه باید در جهت تحقق آن باشند.

وی گفت: تجارت، نظامات پایدار می‌خواهد. حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن و ثبات در قواعد می خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می طلبد و با اقدامات نمایشی، مسایل پیچیده کشاورزان، بازنشستگان، کارگران، بیکاران و ... حل نمی شود.

لاریجانی افزود: هر کسی وعده بهشت در این شرایط پیچیده کشور می‌دهد خلاف می گوید. باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با هوس‌های پوپولیستی و نردبان سازی از محرومیت ملت حل نمی شود، بلکه کشور برای تحققِ پیشرفتِ اقتصادیِ شتابان و مردمی، به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب، همکاری سازنده و پویا با شرق، و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیاز دارد. و این امر احتیاج به علم و دانش و تجربه دارد.

وی ادامه داد: باید سرنوشت ملت و آرامش زندگی مردم را به افراد کاربلد و جوانان با انگیزه سپرد. اینان، همت بلند و انگیزه های قوی دارند. امام علی (ع) فرمودند "تدبیرِ نیکو، سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست، سرمایه هنگفت را بر باد می دهد". وقتی جهان زیر آهنگ و فرهنگ ما قرار می گیرد که اقتصادی پویا و زندگی ای قابل پیش بینی برای مردم فراهم شود.

رییس سابق مجلس یادآور شد: من به کسانی که فکر می کنند با شعار، مسایل اقتصادی مردم حل می شود عرض می کنم بجای متخصص بازی در دور زدن تحریمها، قدری از وقت خود را صرف فراهم کردن شرایط آرام برای زندگی مردم کنند که بتوانند برای زندگی خود و فرزندانشان برنامه ریزی کنند.  باید برای حل مسایل سخت کشور، با شجاعت و از خود گذشتگی و ریسک در آبرو، به میدان گام نهاد.

لاریجانی گفت: صهیونیست ها و تروریست ها، بد اندیشان امروز هستند. به روح شهدای فلسطین و افغان درود می‌فرستیم و یاد دوست مجاهد، سیّدِ شهدای مدافع حرم، حاج قاسم عزیز را گرامی می‌داریم.

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی  در باره حضور خود در انتخابات افزود: رایزنی با کسی نداشته ام آنچه مرا مصمم کرد که در روزهای اخیر ثبت نام کنم شرایط ایران بود. احساس می‌کنم کسانی که در این مسیر قرار دارند مشکل اصلی اقتصاد کشور را  نمی‌دانند. بعد از صحبت رهبر انقلاب مبنی بر اینکه کسانی که  می‌توانند  مشکلات کشور  را حل کنند در عرصه حضور یابند، تصمیم گرفتم برای حضور درانتخابات شرکت کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه از طرف دولت قصد دارید در انتخابات شرکت کنید، گفت: این خط تخریبی است که شروع کردند هرکس ایده‌های خاص خود را دارد من راه سومی را برای اداره کشور در نظر گرفته ام.

وی افزود: به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده ام و بنا نداشتم در انتخابات شرکت کنم و در هفته اخیر به این نتیجه رسیدم. 

لاریجانی گفت: دولت من ادامه دولت روحانی نیست سبک و سلیقه من برای اداره کشور متفاوت است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مورد اولویت های سیاست خارجی افزود: ما باید روابط هوشمندانه با غرب و روابط قوی با شرق و روابطی دوستانه با همسایگان داشته باشیم و فضای دیپلماسی را برای استقرار صلح  و توسعه اقتصادی در کشور آرام کنیم، هنر دیپلماسی این است. از این طریق می توانیم فشار را روی زندگی مردم برداریم.

لاریجانی در مورد مذاکرات برجام افزود: امیدوارم موضوع مذاکرات برجام به نتیجه برسد تا فضای تنفسی برای اقتصاد کشور فراهم شود.

وی در پاسخ به سوال ایرنا در مورد حمایت اصلاح طلبان از وی به عنوان کاندیدای نیابتی گفت: به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده ام.

مسعود پزشکیان داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس به همراه دخترش با حضور در ستاد انتخابات کشور داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد. وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال انصراف از نامزدی به نفع شخص خاصی گفت: اگر در جبهه اصلاحات آن هم اصلاحات به معنای وحدت، هم صدایی و همدلی، نیروهایی که هستند به صحنه بیایند، در نهایت آن نظر مردم است که تعیین‌کننده است. 🔹اگر اقبال به فردی بیشتر از نفر دیگری باشد، باید به نفع آنکه رای‌اش بیشتر است کنار رفت.

بدون مشارکت و تعامل با مردم امکان برون رفت از مشکلات وجود ندارد

---

 مسعود پزشکیان روز شنبه در حاشیه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: آمده ایم و با انبوه مشکلاتی که در کشور وجود دارد خودمان را درگیر کنیم.

وی راه حل برون رفت از مشکلات را اتکا به علم دانش و طبیعتاً نیروها و انسانهایی دانست که با این باور می‌توانند وارد صحنه شوند و مشارکتی همه جانبه در کشور به وجود بیاورند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمام امکاناتی که در کشور و حتی خارج از کشور داریم برای معضلات موجود راه حل ارائه دهند تا مشکلات را از بین ببرند  بدون دانش، علم و آگاهی هر تصمیمی در این مملکت بگیریم منجر به چیزی خواهد شد که الان با آن مواجهیم.

وی تصریح کرد: باید بدانیم در این مسیر بدون مشارکت و تعامل با مردم امکان برون‌رفت از مشکلات وجود ندارد باید باور کنیم که کشور را همه کسانی که ایرانی هستند می‌توانند اداره کنند و این ایران است که با قومیت‌های مختلف رنگ ها، زبان ها و گویش های مختلف هستند که کشور را درست کرده‌اند بدون اینها و با اتکا به یک جناح و یک دسته امکان اینکه از این وضعیت خارج شویم وجود ندارد.

پزشکیان با تاکید بر اتکا به مردم و با مردم بودن اظهار کرد:  فقط اتکا به مردم می‌تواند مشکلات را حل کند و برای این کار چاره‌ای نداریم جز اینکه روند تفرقه و اختلافات موجود در کشور، تنش داخلی و تنش با همسایگان را از بین ببریم. نمی‌شود با دعوا و تنش به فکر توسعه و آینده کشور بود.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: هیچ کشوری در دنیا  نتوانست با تنش به جایی برسد. قطعاً باید با تنش زدایی در کشور و خارج از کشور مشکلات را از بین ببریم با دوستان مروت با دشمنان مدارا. با جنگ، درگیری، اختلاف، حذف کردن، پنهان کردن  امکان اینکه به جایی برسیم وجود ندارد. در هیچ تاریخ ملتی و جامعه امکان نداشت گروهی به اجبار توانسته باشند مملکتی را اداره کرده باشند.

وی تاکید کرد: باید درد مردم را بفهمیم و نیازهای آنان را بدانیم و خود را خدمتگزار مردم بدانیم. با تمام وجود باید بین مردم عشق ورزیدن دردهای آن را پیگیری کنیم و وقتی مشکل دارند به جای اینکه آنها را بگیریم بزنیم و به زندان کنیم باید آنان را درک کنیم.

پرشکیان افزود: من یک بار نایب رئیس بودم و بانک‌ها موسسات ما پول مردم را گرفته بودند و به جای حل مشکلات در خیابان آنها را می‌زدند ما می توانیم این را برعکس کنیم نهایتاً این فساد بی اعتمادی و آن چیزی که در کشور وجود دارد را ایتگونه رفع کنیم. معتقدم اگر سیستم را درست کنیم مشکلات در عرض ۶ ماه تا یکسال حل شده و امکان ندارد به راحتی بتوان پول خورد و دزدی کرد.

نماینده مردم تبریز تاکید کرد:  اگر اف‌ای‌تی‌اف داخلی را اصلاح کنیم دیگر رانت‌خواران نمی‌تواند حضور پیدا کنند و پول ها گم نمی‌شود و امکان ندارد گاهی ۷۰ هزار میلیارد تومان پول معلوم نیست به کجا رفته باشد پول‌ها را بردند و خوردند و ما نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است ۱۰ هزار میلیارد ۸۰۰۰ میلیارد و ۷ هزار میلیارد تومان پول غیب می شود و افتخار می‌کنیم که خوردند

وی افزود:  اگر بتوانیم یارانه هایی که حدود ۲ میلیارد تومان است به افرادی که راحت طلب در خانه های میلیاردی زندگی می‌کنند پرداخت نکنیم و به کسانی که نان شب ندارند بدهیم که مردم ما در زندگی روزمره مجبور نشوند دست به کارهایی بزنند که حتی آوردن اسم آن هم درست نیست است.

پزشکیان با بیان اینکه با اتکا به دانش علم و نیروهای جوانان غیر آزموده نمی‌توانیم از این وضعیت خارج شویم، گفت: نه اینکه افرادی که در مملکت عمری مدیریت کردند و باعث شدند این وضعیت به وجود بیاید دوباره با همان آدم ها بخواهیم مملکت را درست کنیم باید به جوانان زنان متکی شد و زنانی که در جامعه ۵۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند را باور کنیم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید باور کنیم که این‌ها می‌توانند باید باور کنیم غیر از ما و غیر از کسانی که در قدرت بودند و باعث چنین وضعیتی شده‌اند هستند افرادی که بتوانیم به آنان اتکا کنیم و با کمک آنان مشکلات را رفع کنیم.

وی ادامه داد:  اتکا به افرادی که در این مدت نتوانستند اقدام خوبی انجام دهند و نتیجه عمل شان چیزی است که امروز در کشور می‌بینیم، باور غلط است.

پزشکیان اظهار کرد : دست به دست هم خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد مشکلات مردم را رفع کنیم و با اتکا به جوانان و حضور همه قومیت‌ها و جمعیت‌ها و بر اساس عدالت و انصاف کشور را اداره کنیم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا به نفع جهانگیری کناره گیری می‌کنید و نامزد پوششی هستید، گفت:  اگر نیروهایی در صحنه حضور یابند و بیایند و در نهایت نظر مردم مهم است اگر اقبال یک فردی در یک جناح زیادتر باشد از این بابت می‌توان به نفع آن جبهه و فردی که اقبال بیشتری دارد کنار کشید اما اینکه من نامزد پوششی جهانگیری هستم صحت ندارد.

وی افزود:با قدرت در صحنه خواهیم بود مگر اینکه از اصلاحات به معنای واقعی یعنی وحدت و انسجام کسی اقبال بیشتری در نظرسنجی ملی داشته باشد، کنار خواهم رفت.

پزشکیان درباره برنامه خود در حوزه مسکن گفت: در رابطه با بحث مسکن آنچه فکر می‌کنم می‌توانیم یارانه هایی که افراد ثروتمند می دهند را کنار بگذاریم به آنانی بدهیم که نان شب را ندارند و این پول را آزاد کنیم قطع یقین می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. تلاش ما بر این خواهد بود که این پول‌ها را آزاد کرده و به نفع اقشار نیازمند استفاده کنیم با این باور و با این اعتقاد زندگی کردم.

وی همچنین درباره باور به زنان گفت: وقتی با همسرم آشنا شدم هر دو دانشجوی پزشکی بودیم. همراه و همیار هم شدیم ایشان جراحی خواندند و با هم مسیر را طی کردیم و معتقد بودم همان موقعی که بسیاری می گفتند  زن ها نمی‌توانند، با وجود داشتن چهار فرزند دو نفر در بعد کشوری جزو نفرات برتر شده‌ایم و باور داشتیم اگر با هم و در کنار هم باشیم می‌توانیم به بهترین نحو عمل کرده و در مهم‌ترین مدارج علمی قرار بگیریم و این برای من افتخار بود و تصور می‌کنم اگر زنان خود را باور داشته باشند چیزی از مردان کم ندارند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: این بستر برای شکوفایی آنان و نشان دادن خودشان آماده باشد نباید ساختاری درست کنیم که بستر برای شکوفایی و توانمندی‌های بانوان آماده نباشد. قطعاً این بستر را آماده خواهیم کرد و آنها در بسیاری از جاها می‌توانند بهتر از ما و درست تر از ما عمل کنند./ ایرنا 

 

آخوندی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد.

 نگران تمدن چندین هزار ساله ایرانم

وزیر پیشین راه و شهرسازی و داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نگران ایران و تمدن چندین هزار ساله‌ای هستم که چراغ آن به سبب کُندی توسعه و فرسایش اجتماعی کشور عزیزمان ایران در حال خاموشی است.

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهر سازی که امروز داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نگران ایرانم، گفت: نگران تمدن چندین هزار ساله‌ای هستم که چراغ آن به سبب کُندی توسعه و فرسایش اجتماعی کشور عزیزمان ایران در حال خامومشی است. من نگران این هستم که با کم‌توانی قدرت نرم ایران و ارزیابی اشتباه از موقعیت و قدرت سخت‌مان، گرازان در منطقه چیره شوند و نه تنها ایرانیان که تمام ملت‌های منطقه را بِدَرند. هم‌چنان‌که هرروز شاهد ریختن خون بی‌گناهان و مردمان بی‌دفاع در افغانستان، عراق، لبنان، فلسطین، یمن و سایر ملت‌های واقع در حوزه‌ تمدنی ایران هستیم.

وزیر سابق مسکن و شهر سازی خاطرنشان کرد: من می‌فهمم که شما پدیده‌ی چنددولتی و یا بی‌دولتی را با تمام رگ و پوست‌تان حس می‌کنید. می‌بینید که دولت مستقر امکان سیاست‌گذاری ندارد و کمتر سیاستی را می‌تواند به نتیجه برساند. اغلب، مشکل‌های مردم حل نمی‌شوند و بر هم انباشته می‌گردند. بسیاری از گرفتاری‌های شهروندان بر روی زمین مانده تا جایی که دولت حتی توان امکان تصمیم‌گیری برای تهدیدی فوری چون بیماری همه‌گیر کرونا را نیز از دست‌ داده‌است. در این پانزده ماهه که این بیماری شیوع یافته، ده‌ها هزار کسب‌وکار فروپاشیده و حدود سه میلیون نفر بیکار شده‌اند و دولت امکان حفاظت از فعالیت‌های اقتصادی سالم و حمایت از خانوارها را نداشته‌است. 

وی افزود:شوربختانه، جوانان و نیروهای جویای کار، شغل آبرومند و مناسبی نمی‌یابند و ملت در تله‌ فقر افتاده‌است. میانگین تورم ۵۰سال گذشته‌ی ایران بیش از ۱۹درصد است. سطح عمومی قیمت‌ها و بهای اقلام خوراکی هرروز افزایش می‌یابد و هیچ کس فردا را نمی‌تواند پیش‌بینی کند. نرخ ارزهای خارجی روزانه تغییر و زندگی و معیشت تک‌تک مردم ایران را تهدید می‌کند. اقشار عادی و مردمی که هیچ‌گاه در اندیشه‌ی نرخ ارز نبودند، امروزه هر روز باید نگران فراز و فرود ارزش واحد پول بیگانگان باشند. کارکنان و کارمندان دولت و غیر دولت و بازنشستگان عزیز هر روز می‌بینند که قدرتِ خریدِ مستمریِ دریافتی‌شان کاهش می‌یابد.  

آخوندی با بیان اینکه مفهوم تفکیک قوا به غلط به تجزیه قوا و شکل‌گیری دولت‌های چندگانه تبدیل شده‌است، تصریح کرد: دولت مطابق قانون اساسی در ایران یگانه است. رهبری در راس، رییس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی و دو قوه دیگر، همه با هم دولت ملی ایران را شکل‌دهند. در این وضعیتِ تجزیه‌شده، دولت‌های چندگانه به‌جای پرداختن به درد مردم در پی جنگ و نزاع با یکدیگرند و خود را مستقل از ملت و ملت را مواجب‌بگیر خود می‌دانند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی دولت موجودیتی مستقل از ملت ندارد، گفت: دولت باید مظهر اراداه‌ ملت باشد و ملت تنها یک اراده دارد و آن نیز در دولت ملی و مدرن تجلی می‌یابد. شهرها و روستاها در اختیار شوراهای اسلامی شهرها و روستاهاست. شوربختانه در این دوره، هیات‌های نظارت منتخب از سوی مجلس شورای اسلامی پا را از حیطه‌ نظارت فراتر گذاشته و وارد حیطه‌ اختیارات هیات‌های اجرایی شده‌اند و مانع امکان تحقق خواست مردم در شکل‌دهی نظام حکمروایی شهری و ارتقای شهرداری‌ها به دولت‌های محلی زیر نظر دولت ملی گشته‌اند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:به گمان من انتخابات یک قرارداد اجتماعی میان رییس جمهور و یکایک شما است. این یک قرارداد واقعی است. رییس جمهور باید به حقوق شهروندان اعتراف کند و تعهدات خود به شهروندان را به وضوح بگوید تا قرارداد به صورت درست و صحیح منعقد و جاری شود و گرنه، این قرارداد ناروشن و نامعین است.

وی افزود: دولت یگانه مرجع و پناه‌گاه ملت ایران است. لیکن، از سال ۱۳۸۴ بدین سو، دولت مرجعیت خود در سیاست‌گذاری و حکمرانی بر اقتصاد، اجتماع، سیاست، فرهنگ و امنیت را از دست داده‌است. بنابراین، نخستین سیاست باید بازگرداندن مرجعیت دولت به صحنه حکمروایی ملی باشد. برای دستیابی به این هدف دو راهبرد ملی در پیشِ رو است: یکی برداشتن مانع‌ها از سرِ راه و دیگری ایجاد صلاحیت در دولت. بزرگترین مانعِ شکل‌گیری دولت ملی، تجمیع قدرت اقتصادی، سیاسی و گاهی نظامی در نهادهای عمومی غیردولتی و تشکل‌ها و نیروهای پشتِ آنها است.

آخوندی  با بیان اینکه راهکار ما بازگشت به قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است خاطرنشان کرد: در قانون اساسی، مالکیت یا خصوصی و تعاونی و یا دولتی است. مالکیتی تحت عنوان نهاد عمومی غیردولتی وجود ندارد. نهادهای عمومی و یا نظامی برای انجام ماموریت‌های خاص، مطابق قانون تاسیس شده‌اند و ورودشان به حوزه‌ی کسب‌وکار هم فراقانونی است و هم مخل رقابت منصفانه با بنگاه‌های خصوصی و تعاونی است که بنیان سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی است.شوربختانه، بخش اعظمی از دارایی‌های بازار بورس اوراق بهادار ایران متعلق به همین نهادهاست. در غیاب بازار رقابتی منصفانه، میل به سرمایه‌گذاری در میان سرمایه‌گذاران از میان می‌رود. بیهوده نیست که برای ده سال متوالی، نرخ رشد سرمایه‌گذاری در ایران منفی ۶.۸% بوده‌است. 

وی افزود:این تمرکز و تجمیع پیش‌گفته‌است که موجب شکل‌گیری پدیده‌ چنددولتی شده و در حاشیه‌ی آن گروه‌هایی شکل‌گرفته‌اند که منافع‌شان در ادامه وضعیت موجود است. تورم استخوان‌سوز، موجب افزایش ارزش دارایی‌ها آنها می‌شود، لذا، هیچ‌گاه اصلاح سیاست پولی و حل‌وفصل پول‌های سمی در بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری، تعیین تکلیف بدهی دولت و اصلاح نظام بودجه و مالیات به‌طور جدی و غیرقابل بازگشت در دستور کار قرار نمی‌گیرند.

وزیر پیشین راه و شهرسازی ادامه داد: افزایش نرخ ارز ثروت آنها را فزونی می‌بخشد، نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف و ایجاد محدودیت بر تجارت موجب افزایش قدرت کنترل آنان بر کل تجارت ایران، زیرزمینی شدن تجارت و مبادله‌ی مالی و وابسته ساختن فعالان اقتصادی به آنان می‌گردد. از این رو، می‌آیم تا این بساط را برچینم و گلوگاه‌های تجاری ایران را باز کنم زیرا که مسیر تولید و توسعه اقتصادی تنها از مجرای آزادی تجارت می‌گذرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این بستر، بیشتر فساد تا توسعه و رشد اقتصادی پرورش می‌یابد. فسادهای هزاران میلیاردی که می‌شنویم ثمره‌ی چنین وضعیتی است. بی‌گمان، هرکس که به جنگ با فساد و این باندها برود هزاران تیر تهمت بر او فرود می‌آید و با هزاران تله و مانع مواجه می‌شود. لیکن، سیاست‌مدار ملی باید تمام این مخاطرات را به‌جان بخرد و در اندیشه‌ی ملت ایران باشد.

وی یادآور شد: من می‌آیم تا با اتکای نیروی ملت روبه‌روی باندها و شبکه‌های فساد بایستم و با خلق ظرفیت‌های جدید در درون و بیرون ایران، افزایش اعتبار اقتصادی ایران را سبب شوم و شیوه‌های نوین تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در مسیر توسعه و رشد اقتصادی را عرضه کنم تا چرخ راکد توسعه کشور دوباره به حرکت درآید. می‌آیم تا با توسعه‌ فناوری‌های نوین و اکوسیستم نوآوری، ارتقای رقابت اقتصادی در تمام حوزه‌های صنعتی، ساختمانی، کشاورزی، صنایع خلاقه‌ی فرهنگی و خدمات، رفع تبعیض در دسترسی به اعتبارات و اطلاعات، بازتعریف نظام یارانه‌ها و سهولت کسب‌وکار، ظرفیت اشتغال را افزایش دهم و از فقر بکاهم.

آخوندی تصریح کرد: عدالت به منزله‌ فراهم‌آوردن امکان دسترسی برابر به فرصت‌های طبیعی و عمومی برای آحاد شهروندان است. در پیشگاهِ عدالت، تمام آحاد ملت ایران فارغ از هر کیش و آیین و فارغ از هر قوم و دسته‌ای برابرند. ملت ایران فراتر از اقوام است و اقوامی که در این سرزمین زندگی می‌کنند، همه ایرانی و برابرند. توسعه پیش از هر چیز و بیش از هرچیز به مفهوم توسعه‌ی انسانی است. از این‌رو، به عدالت آموزشی و فراهم کردن فرصت برابر و آموزش همگانی رایگان و باکیفیت برای رشد و تعالی همه‌ی فرزندان ایران ایمان دارم.

باید این تمرکز متصلب در آموزش شکسته شود و حق انتخاب به معلمان و دانش‌آموزان در سراسر ایران عطا شود. رییس جمهور باید خود راهبر حوزه‌ آموزش از پیش‌دبستانی تا آموزش عالی و بازآموزی تمام کارگرانی که به سبب فناوری‌های نوین شغل خود را از دست می‌دهند باشد. من به‌عنوان یک معلم راهبری آموزش و راهبری توسعه‌ی فرهنگی را در صورت پیروزی بر عهده خواهم گرفت. بهداشت و درمان عمومی دومین حوزه‌ی خیر عمومی است که مورد توجه من است و به آن از منظر عدالت می‌نگرم. به‌ویژه در این شرایط کرونایی.

وی گفت: عدالت حکم می‌کند که نابرابری‌ها میان مناطق از میان برود و توسعه به‌جای آن‌که روبه‌مرکز باشد، رو به مرزها باشد. نابرابری میان کلان‌شهرها و شهرهای کوچک و یا میان شهرها و روستاها پذیرفتنی نیست. بازخوانی ایده‌ی ایران در این روزگاران، افزون بر توسعه‌ی ارتباطات درون تمدنی، برپایی راهِ‌ابریشم دریایی است. از این رو است، که توسعه دریامحور چه در جنوب و چه در شمال ایران در کانون توجه من است. هم‌چنین، توسعه منطقه‌ای ایران می‌بایست مبتنی بر ظرفیت‌های اقلیمی باشد تا با طبیعت و محیط زیست نیز با عدالت رفتار کنیم. ظرفیت‌های طبیعی ایران بسیار محدود است و باید با احتیاط و هوشیاری، ضمن بهره‌برداری سالم از سرزمین ایران، نگران ظرفیت بازتولید طبیعی نیز باشیم. 

وزیر سابق مسکن و شهرسازی با بیان اینکه عدالت، آزادی و رقابت منصفانه وجه‌های یک حقیقت واحد به نام توسعه‌اند افزود: اگر از حکمروایی خوب سخن به‌میان می‌آید و یا از شفافیت، مبارزه با فساد و مشارکت شهروندان سخن گفته می‌شود، هیچ‌کدام در غیاب این سه اصل قابل دسترسی نیستند. جامعه مدنی، توسعه نهادهای مردم نهاد، فعالیت‌های سیاسی و حزبی، و یا حرفه‌ای و صنفی و هم‌چنین سندیکاهای کارگری همه در سایه‌ی عدالت، آزادی و رقابت قابل دستیابی هستند. و من برای تحقق این سه هدف پا به این میدان گذاشته‌ام و هر سه را در چارچوب قانون اساسی تعهد می‌کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:در ایده‌ی ایرانی که من به آن باور دارم، ایران چهار راه جهان و ستون فقرات راهِ ابریشم است. بنابراین، برترین ماموریت ما در جهان بازنگاه داشتن این چهارراه و حفظ امنیت و روانی حرکت در این راه است. بر این باورم که اسرائیل، برهم‌زننده‌ی امنیت و نظم این منطقه است. بنابراین، به‌جای متشتت ساختن توجه‌مان به جهت‌های مختلف باید از هرگونه رقابت درون منطقه‌ای دست برداریم و تنها با این رژیم نژادپرست دست‌وپنجه نرم کنیم و صلح پایدار منطقه‌ای را برقرار سازیم. می‌آیم تا در مسیر استقرار صلح و رفع تحریم‌های ظالمانه سیاست کشور را با قوت هر چه بیشتر به‌پیش ببرم و اقتصاد را آن‌چنان به تعهدات سیاسی منظم کنم که عدم بازگشت تحریم‌ها تبدیل به سازوکاری درونی شود. 

وی گفت:من عباس آخوندی شهروند ایران، دانش‌آموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران و هم‌چنین فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن با تجربه‌های آموخته از عضویت در اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی و مسئولیت ستادبازسازی پشتیبانی جنگ، معاون سیاسی و اجتماعی وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزیر مسکن و شهرسازی، قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما، وزیر راه و شهرسازی و اینک عضو هیات علمی دانشگاه تهران، آن‌چه در بالا گفتم را به منزله‌ قرارداد اجتماعی میان خود و ملت تعهد می‌کنم. تا چنانچه مورد استقبال ملت قرار گرفت امانت ایشان را با قوت برگیرم و خداوند را بر این عهد، گواه و ملت را داور قرار می‌دهم.

کواکبیان: اختصاص کارت رفاهی به جای پرداخت مستقیم یارانه را در برنامه دارم

---

مصطفی کواکبیان پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وظیفه شرعی خود دانستم که در این عرصه حاضر شوم و بر این باور هستم اگر کسی دیگری را بالاتر بداند و خود را عرصه کند، خیانت کرده است. حضور در انتخابات را وظیفه ملی خود دانستم تا باری از دوش ملت بردارم. حضور را وظیفه انقلابی خود دانستم تا از دستاورد انقلاب حراست کنم. حضور من  در انتخابات هم یک تکلیف حزبی از سوی حزب مردم سالاری بود.

وی ادامه داد: سه مشکل اساسی در کشور می بینم و برای حل این سه مشکل برنامه دارم. مشکل اساسی مردم، مشکلات معیشتی و اقتصادی است. باورم این است که بزرگترین ضربه ای که خورده ایم، کاهش ارزش پول ملی است که برای حل این مشکل برنامه دارم و معتقدم باید با استقلال بانک مرکزی بیندیشیم تا بانک مرکزی تابع رئیس جمهور نباشد. رشد نقدینگی مشکل دیگری است که اختصاص کارت رفاهی به جای پرداخت مستقیم یارانه را در برنامه دارم.  15 برنامه تفصیلی اقتصادی  دیگری هم دارم که بزودی رونمایی می شود.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به اینکه مشکلات ساختاری و بن بست های قانونی وجود دارد، تصریح کرد: صادقانه به مردم بگوییم برخی مشکلات حاصل بن بست های ساختاری و موازی کاری است و برای حل این مشکل، جمهوریت سوم را مطرح کرده ام. رئیس جمهور به صورت مستقیم مسئول بازنگری در قانون اساسی نیست اما می تواند این مطالبه را نمایندگی کند.

کواکبیان در پایان گفت: باید مسائلی مثل داوطلبی زنان در انتخابات ریاست جمهوری، حضور نظامیان در انتخابات، جوان گرایی، شرایط اضطراری کشور، اختیارات رئیس جمهور، پاسخگویی نهادهای زیرمجموعه رهبری و  ایجاد رادیو و تلویزیون خصوصی حل شود.

عزت الله ضرغامی وارد وزارت کشور شد

سید عزت الله ضرغامی رییس پیشین صدا و سیما برای ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد.

 من روحانی نیستم

یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از شعارهای من این است که من روحانی نیستم و با صدای بلند این را برای مردم یادآوری خواهم کرد، مدعی شد: یکی از اقدامات اشتباه دولت روحانی تبدیل همه موضوعات کشور به موضوعات دوقطبی از دوقطبی مذاکره و ضد مذاکره و دیگری فضای مجازی و فیلترینگ است.

به گزارش ایسنا، عزت‌الله ضرغامی پس از نام‌نویسی به عنوان داوطلب کاندیداتوری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور بابیان اینکه قبلا قول داده بودم که حلقه اول و دستیاران من جوانان باشند، خاطر نشان کرد: میانگین سنی دستیاران من زیر ۴۰سال است و این یک لبیک عملی به سیاستهایی است که رهبری فرمودند.

وی در ادامه به معرفی دستیاران جوان خود پرداخت و حبیب الله راد و هادی عباسی را بعنوان دستیاران اقتصادی، سجاد نوروزی را بعنوان دستیار فرهنگی هنری، محمد سجاد نوروزیان را بعنوان دستیار کسب و کار های نوین و طاهره قیومی را بعنوام دستیار ارتباطات رسانه ای خود معرفی کرد.

این داوطلب کاندیداتوری‌ انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اشراف و مستکبران با تمام قوه و هیمنه، رخ در رخ محرومان و مستضعفان، به تاراج و چپاول بیت‌المال مشغولند و نمرودوار، ستم‌دیدگان ایران زمین را به بند اسارت و محرومیت می‌کشند، گفت: تبارگرایان و اصحاب نکبتِ قدرت و ثروت، مکیدن خون فرودستان را پیشه‌ی بت‌پرستانه‌ی خود ساخته و بر اسب راهوار آن و هزارتوی سیاست، مستانه و فرعون‌وار می‌تازند.

ضرغامی اظهار کرد: هنوز خون شهیدان وارسته و پاکباز انقلاب و دفاع‌مقدس می‌جوشد که یاران و هم‌نفسان آن‌ها و نیز مردم مظلوم و بی‌پناه در باتلاق و مرداب تدارک شده‌ی مرفهین بی‌درد برآمده از مناسبات رانتی و الیگارشی خودکامان و سلطان‌های نوظهور، مردم ایران زمین را گرفتار و زمین‌گیر کرده است.

وی مدعی شد: باید بساط این برساخته‌های ضدمردمی جماعت هزارفامیل را بر هم زد و طرحی نو در تراز خروش عاشورایی خمینی کبیر در انداخت، تا با اتصال رود خروشان جوانان هوشمند و تحصیل‌کرده و خدابنیاد به دریای زلال انقلاب اسلامی، دنیایی از استعداد و توان ملی را برای نوسازی ایرانی سربلند، پیشرفته و مقتدر و بر پایه عدالت اجتماعی فراهم ساخت.
این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه «باید با صلابت و قدرت زیر میز این وضعیت میرا و موهوم و جعلی بازماندگان تقاطع قدرت و ثروت، که همه‌ی مقدسات را هزینه‌ی خود کرده‌اند، زد و انقلاب خمینی بزرگ را از این اشراف جهنمی و تبصره‌ساز که انگیزه‌ای جز بی‌رنگ کردن و دور زدن قوانین الهی و انسان‌ساز قرآن ندارند، رهانید»، اظهار کرد: خودشیفتگان متوهمی که خود را قبه‌ی نور می‌پندارند و دیگران را خاکستری می‌نامند، در حالی که خودشان جز لکه‌ی سیاهی بر چهره‌ی نورانی ملت، هویت دیگری ندارند. شاقول به دستانی که دیربازی است از قطار انقلاب فاصله گرفته‌اند و در خیال و رویایی کاذب، مشغول پیاده کردن دیگران از قطار هستند.

ضرغامی گفت: کوچک صفتانی که سال‌هاست بر طبل دفع حداکثری می‌کوبند و انقلاب را صرفاً به انحصار قبیله‌ی خود در آورده‌اند.سوداگرانی که هرگز بهره‌ای از «اصول» و  «اصلاح» نبرده و سال‌هاست ملت بی پناه را اسیر جنگ زرگری خود ساخته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه زدن زیر میز، یعنی فرصت زندگی و مبارزه، خاطر نشان کرد: فرصت زندگی برای آنانی که با نگاه معصومانه‌ی خود، انتظار دارند تا پای این زورمداران ریاکار از گلوی نحیف آنان برداشته شده تا نفسی تازه کنند؛ مبارزه با فقر، فساد، تبعیض، ناکارآمدی، اشرافیگری، انحصار، آقازادگی، تبارسالاری، خاصه‌خرجی، پنهان‌کاری، خستگی و بی‌انگیزگی، تکبر و فخرفروشی، تملق و چاپلوسی، فاصله‌ی طبقاتی و انواع باستی‌هیلزهای لعنتی و انجام این رسالت مهم صرفاً در توان کسانی است که خودشان گرفتار انواع تعارض منافع، بدهکاری‌ها و وابستگی‌های حزبی و قبیله‌ای نباشند.

رئیس پیشین سازمان صدا و سیما گفت: به فضل خدا می‌آییم تا با همت و انگیزه و نیت خدایی جوانان گمنام اما کارشناس و خردمند و با عقلانیت ایرانی اسلامی و تجربه‌ی برآمده از دانش جهانی و روزآمد، این وضعیت دل‌آشوب‌کننده را بر هم زده و ایران بزرگ را به اعتلا و اوج معهود خویش و باور خود و ایمان به سرشت تابناک و عظیم شهیدان برسانیم.

ضرغامی در ادامه بابیان اینکه «خیلی متاسفم اولین برنامه‌ای که باید اعلام کنم و به مردم شریف ایران اطمینان دهم امنیت غذایی است» اظهار کرد: امروز مردم ما گرفتار اولیه ترین نیازهای معیشتی خود هستند؛ بنابراین در طرح اولیه خودم ۱۳ قلم جنس مورد نیاز مردم را در اولویت قرار دادم و فرآیند تولید و تامین آنها را بررسی کرده‌ایم. انشاالله مردم با یک کارت اعتباری بدون حضور در صفها و پایمال شدن کراماتشان با مراجعه به فروشگاه‌های عمومی از حداقل مایحتاح عمومی شان بهره مند شوند.

وی گفت: یکی از شعارهای من این است که من روحانی نیستم و با صدای بلند این را برای مردم یادآوری خواهم کرد. یکی از اقدامات اشتباه دولت روحانی تبدیل همه موضوعات کشور به موضوعات دوقطبی از دوقطبی مذاکره و ضد مذاکره و دیگری فضای مجازی و فیلترینگ است؛ ملت ایران بدانند که فرصت تاریخی مذاکره را از ملت ایران را دولت آقای روحانی گرفت؛ آقای روحانی نشان داد که نه توان صحبت با داخل و نه توان و یارای صحبت با دنیا را دارد. اگر او توان و استعداد مذاکره را از موضع قدرت بکار می‌گرفت امروز در موضع قدرتمندی قرار داشت.


این داوطلب کاندیداتوری‌ انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در مورد تحریم راه حل اساسی خنثی سازی تحریم ها است و دور زدن و بر نداشتن تحریم راه حل اساسی نیست، اظهار کرد: ان شاءالله سفرای ما در دستگاه دیپلماسی باید مورج، مبلغ و متشکر این سیاست باشند و نه صرفا متصدی سمتی تشریفاتی باشند.

ضرغامی ادامه داد: سفرا را تحت یک نظارت قوی قرار خواهم داد و از الان هشدار می‌دهم که مطلع شدم برخی از آقایان در حال انتخاب برای سفیر در کشور ها مهم هستند، دست نگه دارند؛ چون یا سیاست های من هماهنگی ندارند و حتما اولویت من بازگرداندن آنهاست.

زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم ثبت‌نام کرد.

علیرضا زاکانی نماینده مردم قم و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم، در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت.

زاکانی در ادوار هفتم تا نهم نیز نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده است.

برخی داوطلبان سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند

زاکانی پس از ثبت‌نام برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما امروز در کشور با یک تعارض مواجه‌ایم؛ از یک طرف آرای مکتب عالم‌گیر اسلام، ایران متمدن، رهبری فرزانه، ملتی شریف و موقعیتی سوق الجیشی بی‌نظیر امکانات و سرمایه‌های عظیم مادی و معنوی عمق استراتژیک ایران اسلامی در سراسر جهان به ویژه در منطقه غرب آسیا و اراده عمومی برای تحول و پیشرفت ایران اسلامی هستیم. از سوی دیگر هجمه انباشته از ناکارآمدی مردم را رنجور کرده است. تورم دو رقمی نرخ بالای بیکاری نابسامانی در بازار مسکن، وعده‌های فراموش شده دولتمردان، ناترازی در نظام بانکی، نقدینگی افسارگیخته، وضعیت اسفناک بازار بورس و زیان‌های انباشته شده مردم کاهش ارزش پول ملی، فساد اقتصادی خانمان‌سوز، تبعیض ناروا و دنیاطلبی برخی از مسئولان و انفعال در مقابل بیگانگان و امثال ان امید را در دل مردم به ویژه جوانان و آینده‌ساز کشور کم‌رنگ کرده است.

وی گفت: انتظار از دولت آینده برای سامان دادن و کارامد ساختن کشور در گام دوم انقلاب اسلامی را بالا برده است. عدالت، استقلال و آزادی پیشرفت در سایه معنویت و عقلانیت باید به معنای واقعی حقیقت شود. تصمیم من تا دیروز نیامدن بود اما آرایش جدیدی در صحنه رقابت شکل گرفته است. تمام نمادهای فساد اشرافیت سیاسی و ناکارآمدی با هم به صحنه آمدند. مسببین وضع اسفبار فعلی و حامیان آنان طلباکارانه به میدان آمدند و سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند. پیشرفت ایران با تصمیمات بیست دقیقه‌ای محقق نخواهد شد.

این داوطلب ریاست‌جمهوری تصریح کرد: دوقطبیِ انتخابات امروز میز قدرت‌پرستی در برابر میدان جهاد و مبارزه با فساد است. باید به خدا توکل نمود؛ به مردم اعتماد کرد. به جوانان تکیه نمود و اهل علم و شایستگان را مورد توجه قرار داد و از همه فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی استفاده کرد.

 

شمس الدین حسینی: مردم باید در فروش نفت سهام‌دار باشند

---

سید شمس الدینی حسینی وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی و داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دلیل شرایط خاص کشور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری با توجه به وضعیت کشور برای حضور در انتخابات احساس کردم این شانس را به خودم بدهم تا یک اقتصاددان در عرصه اجرایی کشور حضور پیدا کند.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: من آمده‌ام به عنوان یک سرباز در جهت حل مشکلات وارد عمل شوم.

حسینی با بیان اینکه اعداد و ارقام تولید ناخالص مالی کاهش پیدا کرده ، گفت: طی ده سال گذشته ما هیچ رشد اقتصادی را شاهد نبودیم و این به معنا است که ما وضعیت خوبی نداریم از این اگر وضعیت افزایش قیمت‌ها کنترل نشود ما تورم بالای ۴۰ درصد خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه شاخص های اقتصادی کشور از سال ۱۳۹۰ کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: ۶۰ میلیون دلار برای کالاهای اساسی درنظرگرفته شده است ولی بهبودی در این حوزه شاهد نبودیم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من شمس الدین حسینی از خطه شمال هستم و یکی از برنامه های من توجه به بخش کشاورزی است و قریب یکصد کتاب دارم و در وزارتخانه های مختلفی کار کردم و در حال حاضر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هستم و مسائل و مشکلات کشور را درک می کنم.

حسینی تاکید کرد: یک برنامه در دستور کار ما قرار دارد و آن این است که مردم باید در فروش نفت سهام دار باشند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر نظام تامین مالی ما حل شود قفل تورم در کشور حل می‌شود.

سید ابوالحسن فیروزآبادی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌ نام کرد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی روز شنبه درآخرین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و پس از انجام مراحل ثبت نام داوطلب این دوره از انتخابات شد.

فیروزآبادی: معتقد به تقدم پلتفرم‌های داخلی هستم

 سید ابوالحسن فیروزآبادی که با شعار «تحول و عدالت» داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است، گفت: معتقد به تقدم پلتفرم های داخلی هستم. اما در عین حال کشور نمی‌تواند بدون پلتفرم خارجی باشد و نظرم نسبت به اینستاگرام هم همین است.

وی روز شنبه درآخرین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و پس از انجام مراحل ثبت نام داوطلب این دوره از انتخابات شد.

وی در جمع خبرنگاران درباره آزادی بیان و فیلترینگ گفت: به طور عام هیچ وقت از فیلترینگ دفاع نکرده ام، معتقدم باید در فضای مجازی همانند فضای فیزیکی حدود و قلمرو ایران و ایرانیت و انقلاب اسلامی مشخص باشد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد:اعتقادی ندارم که در کشور پلتفرم هایی داشته باشیم که نسبت به ما تعهدی نداشته باشندو  سایت ها و عکس هایی را حذف کنند اما در عین حال کشور نمی تواند بدون پلتفرم خارجی باشد و نظرم نسبت به اینستاگرام هم همین است.

فیروزآبادی تصریح کرد: تا اینستاگرام داخلی نداشته باشیم معتقد به فیلتر اینستاگرام نیستم.

وی به برخی بی هنجاری ها در برخی پلتفرم های خارجی اشاره کرد و گفت: بی هنجاری بی ارزشی و بدون مقررات بودن فضای مجازی به همه کشورها ضرباتی وارد کرده و در کشور ما هم شاهد هستیم صفحات و کانال های خرید و فروش سلاح مواد مخدر، کالاهای فرهنگی و تغییر سبک زندگی به صورت انبوه می شود و اجازه می دهیم تخلف و جرم اجتماعی گسترده در کشورشکل می گیرد و بی تفاوت باشیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: باید قلمرو مشخصی در پلتفرم ها داشته باشیم و معتقد به تقدم پلتفرم های داخلی هستیم.

فیروزآبادی غفلت از شایسته‌سالاری را مهم ترین مشکل کشور عنوان وتصریح کرد: تلاش می‌کنم شایسته‌ترین افراد و معتقد عمیق به جمهوری اسلامی را سر کار بیاورم.

وی که با شعار «تحول و عدالت» داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است، اظهار داشت: در سال های اخیر تلاش هایی در عرصه‌های مختلف صورت گرفته  اما نیاز به تحول دارد و باید در حوزه ساختار، برآیند انجام شود و در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تا حدودی سیاسی هم این اقدام باید انجام شود.

این داوطلب انتخات ریاست جمهوری به افزایش شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: ما شاهد یک ساختار دولتی عمودی هستیم و امیدوارم بتوانم با استفاده از دو محور اقتصاد دیجیتالی که تکیه بر خدمات دارد، پیشران تولید و افزایش اشتغال باشیم و در حوزه صنعت هم نوسازی صنعتی را اجرا کنیم.

فیروزآبادی با بیان این که باید به فکر توسعه دولت دیجیتال هم باشیم، گفت: قوا در حوزه عدالت هم در بخش مجازات و هم پیگیری متخلفان  کار می‌کنند اما در زمینه عدالت ساختاری توجه نکردن به شایسته‌سالاری مهم ترین مشکل ما است و تلاش می‌کنم کسانی که شایسته‌ترین افراد و معتقد عمیق به جمهوری اسلامی هستند را سر کار بیاوریم.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با یادآوری این که در دولت آینده به مثابه پلتفرم اقدامات اجرایی را انجام می دهم، گفت: شفافیت لازم را از این طریق در کشور ایجاد می‌کنم. همچنین امیدوارم نوسازی در تأمین اجتماعی و بیمه آن را عملی کنم.

وی ادامه داد: در کشور نباید کوله‌بری وجود داشته باشد و این به دلیل ناکارآمدی‌ها در حوزه اقتصادی بوده است که باید با همکاری و همراهی همه ملت و بسیج کردن آنان این مشکلات را رفع کنیم.

 

عباس نبوی داوطلب انتخابات شد

عباس نبوی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد.

عباس نبوی مدیر مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی با حضور در وزارت کشور، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

یک داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: از بخش عدالت خواه جامعه آمده ام و دولت من دولت عدالت و اقتدار بوده که به سمت عدالت همه جانبه و با جهت گیری دانش بنیان حرکت می کند.

سیدعباس نبوی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مشکلات کشور، دو قطبی های کاذبی است که توسط جریان های سیاسی ساخته می شود و این دو قطبی ها جامعه را به دو بخش گریزان از هم تبدیل کرده است. مشکل دیگر تصمیم گیری های بریده از بخش راهبردساز کشور است. بسیاری از کسانی که مسبب مشکلات موجود کشور هستند، اکنون دوباره به صحنه آمده و همان وعده ها را تکرار می کنند.

وی ادامه داد: ما 100 برنامه راهبردی را تهیه کرده ایم تا تحولی در جامعه ایجاد کند. دولت من دولت عدالت و اقتدار بوده که دولتی به سمت عدالت همه جانبه و با جهت گیری دانش بنیان است.

مدیر مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی افزود: از همه کاندیداهای انتخابات و شورای نگهبان تقاضا می کنم به گونه ای رفتار کنند تا  رقابتی منصفانه، جوانمردانه و عادلانه شکل بگیرد. جریان اصولگرایی و اصلاح طلب مشغول هستند و من از بخش عدالت خواه جامعه آمده ام و بر برنامه ریزی تاکید دارم. امیدوارم تحولی در این انتخابات پیش بیاید و مدیریت جامعه به دست کسانی بیفتد که براساس برنامه درست به نیازهای مردم پاسخ دهند. نباید رقابت بر مبنای لولو درست کردن از دو جبهه سیاسی باشد  بلکه براساس رقابت سالم و منطقی باشد و پیشنهادات منطقی مطرح شود.

نبوی خاطرنشان کرد: رفتار افراطی  و وادادگی به جامعه لطمه می زند. جریانی به صورت افراطی به حرکت درون زای  و متوقف شدن در درون تاکید دارد و جریان دیگر بر وادادگی اصرار دارد. در این بین اعتماد عمومی لطمه خورده است و بسیاری از افراد  حالت بی تفاوتی و سرخوردگی داشته و می گویند شرکت در انتخابات چه فایده ای دارد؟ خطاب به تصمیم گیران عرصه انتخابات می گویم صحنه را آنچنان باز کنید تا همه اقشار در انتخابات نماینده داشته باشند.

وی در پایان چنین ابراز عقیده کرد: به نفع کسی کنار نمی روم اما در روزهای آخر اگر دو قطبی ادامه داشت و لولوهای دو طرف مطرح شدند، اجازه می دهیم رقابت دو قطبی مسموم به راه خود ادامه دهد.

 

مسعود زریبافان داوطلب کاندیداتوری انتخابات شد

رئیس پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور در ستاد انتخابات کشور بطور رسمی داوطلبی خود را در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد.

 مسعود زریبافان ظهر شنبه با حضور در ستاد انتخابات کشور جهت کاندیداتوری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نام نویسی کرد.

زریبافان: از احمدی نژاد اعلام برائت می‌کنم

یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد گفت: از کسی که انتخابات را بخاطر خودش تحریم کند، برائت میجویم چه بسا که قبلاً هم اعلام برائت کرده‌ام.

مسعود زریبافان ظهر شنبه پس از ثبت نام به عنوان داوطلب کاندیداتوری‌ انتخابات ریاست جمهوری در جمعه خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: معتقدم اداره کشور قبل از برنامه نیاز به منش و روش دارد چراکه برنامه در این زمانه خیلی زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه رئیس جمهور مجری قوانینی است که در چارچوب سره و قانونی اساسی و سیاست ها طراحی می‌شود، گفت: کار رئیس جمهور خوب اجرا کردن است نه برنامه ریزی. رئیس جمهور باید تلاش کند و وقت بگذارد و همکارانی خوب و پرتلاش و با انرژی و جوان انتخاب کند. رئیس جمهور خوب کسی است که کم حرف بزند و بیشتر عمل کند و حرف خود را در عمل به مردم ثابت کند و صداقت گفتار داشته باشد. او باید وقت بگذارد و شب و روز نشناسد و اخلاق مدار باشد. مجری خوب کسی است که از مدیرانی استفاده کند که ذی نفع نباشند.

این کاندیدای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «مجری خوب کسب است که در گفتارش فریب برزو نکند و وجود نداشته باشد»، اظهار کرد: خدمت صادقانه و بی منابع مردم داشته باشد. بنظر من ایران کشوری کاملاً ثروتمند است و با این ثروت خدادادی همه مشکلات کشور قابل حل است. مسئول خوب کسی است که این سرمایه را بشناسد و اگر مشکلی وجود دارد به دلیل بی عدالتی در استفاده از منابع سرشار الهی است.

زریبافان در پاسخ به این پرسش که آیا با حمایت از احمدی نژاد پایه عرصه انتخابات گذاشته است؟ گفت: من با حمایت هیچکس وارد انتخابات نشدم و دوستی من با افراد به دلبستگی آنها به مردم، نظام و ولایت است. به هیچ فردی وابستگی ندارم. من از کسی که انتخابات را بخاطر خودش تحریم کند، برائت میجویم چه بسا که قبلاً هم اعلام برائت کرده‌ام.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد اظهار کرد: مرجع تشخیص صلاحیت شورای نگهبان است و هر تصمیمی که این شورا میگیرد باید مورد احترام واقع شود؛ کسی باید پایه عرصه انتخابات بگذارد که قانون مدار باشد.

 

محمد خوش چهره داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

محمد خوش چهره در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

محمد خوش چهره نماینده ادوار مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه با حضور در وزارت کشور، برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

 

شنیده ها و حاشیه های ثبت نامی روز پنجم

شنیده های خبرنگاران حاضر در تالار وزارت کشور، از حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری برای ثبت نام در انتخابات حکایت دارند. «حسام الدین آشنا» رییس پیشین مرکز پژوهش های استراتژیک هم در توییتی نوشت: اگرچه روز آخر است اما تازه اول صبح است و سحر خیزان برای ثبت نام آمده اند؛ تا ساعت ۱۸ شگفتی سازهای دیگری هم خواهند آمد. « حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم در توئیتی با اشاره به اعلام داوطلبید حجت الاسلام رییسی در انتخابات، از تصمیم حزب متبوعش برای انصراف از اعلام نامزد اختصاصی خبر داد.

خبرنگاران حاضر در ساختمان وزارت کشور از درگیری برخی طرفداران ضرغامی با نیروی انتظامی حاضر در محل خبر دادند. همچنین گروهی از مردم مقابل وزارت کشور با پوشش بختیاری حضور دارند که به نظر می رسد از طرفداران «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد احتمالی انتخابات هستند. خبر حضور و ثبت نام «سیدمحمد خاتمی» رییس دولت های اصلاحات هم مدتی در کانال های خبری منتشر  و سپس تکذیب شد. استقبال دختر یکی‌ از شهدای مدافع حرم از حجت الاسلام رییسی و تقدیم شاخه گل هم از حاشیه های جالب توجه ورود وی به وزارت کشور بود.

ثبت نام های متفاوت روز آخر

ترافیک ثبت نام چهره ها و شخصیت های سیاسی و مسئولان، حضور شهروندان عادی و غیرسیاسی را در روز آخر ثبت نام تحت تاثیر قرار داده است. با این همه اما شهروندی از استان اردبیل با هدف به کارگیری جوانان در دولت و با شعار رایگان سازی آموزش و بهداشت در انتخابات حضور یافت.

داوطلب دیگری اصلاح انحرافات موجود در کشور را با حرکت لاک پشت وار ممکن ندانست. داوطلب دیگری مهمترین مشکل کشور را خشکسالی دانست و اعلام کرد برای رفع سریع خشکسالی برنامه دارد و کابینه اش را از سال ۹۶ تعیین کرده است. شهروند دیگری هدف خود را به اهتزاز درآوردن پرچم ایران در ناسا اعلام کرد و خود را ابرقدرتی دانست که می تواند قانون اساسی آمریکا را تعویض کند و ماهی ۶۰ میلیون به مردم یارانه دهد. داوطلب دیگری خود را واسط میان مردم و مسئولان توصیف کرد و در حالی که بغض کرده بود؛ دلیل حضور در انتخابات را اعلام درد مردم دانست.

---

۳۰۴ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ۴ روز

سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور با ارائه آمار ثبت‌نام کننده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مجموعا در چهار روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری، ۳۰۴ نفر نام نویسی کردند.

موسوی گفت: فردا(شنبه) آخرین روز ثبت‌نام است و به طور قطع تمدیدی برای نام‌نویسی داوطلبان نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: از داوطلبان می‌خواهیم در آخرین روز ثبت‌نام، حتما در بازه ۱۰ ساعته تعیین شده به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرده و پروتکل‌های بهداشتی را نیز رعایت کنند.

---

کدخدایی: امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم، گفت: شورا برای بررسی صلاحیت داوطلبان ۵ روز فرصت دارد و در صورت لزوم این فرصت را می‌تواند پنج روز دیگر تمدید کند.

«عباسعلی کدخدایی» روز جمعه و بعد از بازدید از ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه هم از باب وظیفه نظارتی که بر روند انتخابات داریم و هم برای خدا قوت گفتن به دوستان در وزارت کشور از ستاد بازدید کرده‌‌ام، گفت: دوستان وزارت کشور تدابیر خوبی اندیشیده‌اند و خوشبختانه امسال با توجه به مصوبه شورای نگهبان امسال شاهد جشنواره ثبت نام نبودیم.

وی یادآورشد: بر اساس آمار ارائه شده، ثبت نام افرادی که شرایط اولیه را نداشته‌اند، خیلی کم شده است. ما در شورای نگهبان مصر هستیم کسانی که واجد شرایط هستند حتما شرکت کنند تا مردم برای انتخاب گزینه‌های خود تنوع بیشتری در اختیار داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هر چه کمتر مراجعه کنند یا مراجعه نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی همچنین درباره فرصت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان گفت: شورای نگهبان طبق قانون پس از پایان ثبت نام ۵ روز فرصت اولیه دارد که نظر خود را اعلام کند و از روز یکشنبه بررسی‌ها شروع می‌شود. اگر بتوانیم در این پنج روز اعلام نظر می‌کنیم و اگر فرصت کم بود می‌توانیم درخواست تمدید مهلت بررسی را داشته باشیم.

کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان طبق قانون پنج روز دیگر هم می‌تواند زمان بررسی را تمدید کند، گفت: بدین ترتیب شورای نگهبان حداکثر ۱۰ روز برای اعلام نظرات خود فرصت دارد.

وی در پایان گفت: امیدوارم ۲۸ خرداد همه پای صندوق‌های رای حاضر شویم.

ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز شده و این روند تا ساعت ۱۸ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت.

به گفته سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات تا پایان سومین روز ثبت نام، ۲۱۱ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

محمد صادقی: به تغییر نگرش و رفتار نسبت به مردم نیاز داریم 

شاهین محمد صادقی بعداز ظهر جمعه در پس از. ثبت نام و اعلام کاندیداتوری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: جامعه ما مثل بیماری روی تخت اتاق عمل است که دردهایی دارد؛ امروز این پیکرهای که بعنوان بیمار پیش روی ماست دردهای فراوانی دارد و مردم از عملکرد مسئولین ناراحت، مایوس و ناراضی هستند و نارضایتی خود را با عدم مشارکت در انتخابات نشان می‌دهند.

وی افزود: برخی از مدیران کشور باور دارند که مردم رعیت هستند در حالیکه بر اساس آموزه‌های امام خمینی (ره) و بیانات مقام معظم رهبری مردم ولی نعمتان ما هستند. دست دولت در جیب مردم است و معیشت مردم تامین نیست و سفره مردم کوچک شده و آنها احساس نارضایتی می‌کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما به یک تغییر نگرش و رفتار نسبت به مردم نیاز داریم و باید باور کنیم که مردم ولی نعمت ما هستند و فلسفه وجودی مسئولین خدمت به مردم است و ارزش همه مناصب به خدمت و نوکری به مردم است. خدا نکند که فکر کنیم ما ارباب مردمیم و مردم را به نردبان ترقی خودمان تبدیل کنیم.

محمد صادقی گفت: امیدوارم دولت من که عنوانش دولت توکل و تغییر است بتواند با شعار مدیران جوان و معیشت مردم پا به عرصه مدیریت اجرایی کشور بگذارد و بتواند به مردم کمک کند.

وی در ادامه اولویت نخست دولت خود را کنترل کرونا و اولویت دوم خود را کنترل تورم عنوان و خاطرنشان کرد: کرونا بیماری غیر قابل کنترلی نیست؛ کار سختی است اما می‌توانیم تا پایان سال این بیماری را جمع کنیم. باید تا پایان سال ۷۰ درصد ملت را واکسینه کنیم و به فضل الهی به هر میزان که توانستیم در داخل کشور واکسن تولید می‌کنیم و هرچقدر که نتوانستیم تولید کنیم را وارد می‌کنیم.

---

سردار افشار برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد
سردار علیرضا افشار با حضور در ستاد انتخابات کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

این فرمانده پیشین سپاه پاسداران نخستین چهره شناخته‌شده‌ای است که در ساعات اولیه چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد وثبت نام کرد.

افشار پس از ثبت نام: شعار دولت من «با مردم و برای مردم» است

داوطلب کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: با برنامه آمده‌ام و ده‌ها برنامه علمی و تخصصی دارم که برخی از آنها تجربه اجرای آزمایشی را هم داشته است.

علیرضا افشار پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما در زمینه اقتصادی برای اشتغال برنامه داریم، اظهار کرد: برخی آدرس غلط می‌دهند اما تنها بخشی از مشکلات اجتماعی مثل اعتیاد یا طلاق به شرایط اقتصادی برمی‌گردد ولی بخش عمده‌ای از آن علت فرهنگی دارد. پس از فرهنگ هم نباید غافل باشیم.

وی افزود: من با برنامه آمده‌ام و ده‌ها برنامه علمی و تخصصی دارم که برخی از آنها تجربه اجرای آزمایشی را هم داشته است. این برنامه‌ها باید با کابینه قوی و پاکدست و معاونان متخصص آنها اجرا شوند.

افشار با تاکید براینکه اگر برنامه‌های دولت قبلی خوب است ادامه دهیم، گفت: باید اشکالات برنامه دولت‌های قبلی را حل کرد نه اینکه به طور کامل آنها را کنار گذاشت. این اقدام هزینه‌هایی برای ما دارد و ضررهایی را متوجه کشور و مردم می‌کند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ما در حوزه دیپلماسی باید رویکرد مردمی داشته باشیم، یادآور شد: ما در مجامع بین‌المللی قدرت نفوذ نداریم، اما در قدرت دیپلماسی عمومی توانا هستیم و دنیا به دنبال شنیدن صدای ایران است. اما امروز این دیپلماسی عمومی در وزارت خارجه ما محدود شده به سخنگوی آن.

وی تاکید کرد: شعار دولت من «با مردم و برای مردم» است. مردم اما شأنی دارند که هم برای انقلاب جان خود را فدا کرده‌اند و هم الان مشکلات و فشارهای اقتصادی را تحمل می‌کنند، پس باید برای آنها هرکاری می‌توانیم انجام دهیم.

 

---

ثبت نام فریدون عباسی در انتخابات ریاست جمهوری
فریدون عباسی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد.

فریدون عباسی رییس سازمان انرژی هسته ای دولت دهم و نماینده فعلی مجلس و رییس کمیسیون انرژی صبح امروز با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

 

فریدون عباسی: ملزم به اجرای برجام هستیم

یک داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: اجرای برجام توسط مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و رهبری به دولت اجازه داده شده است و همه ملزم هستیم برجام را ۲۸ شرطی که در مصوبات وجود دارد اجرا کنیم.

فریدون عباسی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت ما «نخبگانی» نام دارد و شعار ما «بازگشت به مردم با صداقت» است، اظهار کرد: ما به قدرت منطقه‌‌ای و نوظهور جهانی به لحاظ ایدئولوژیک و نظامی تبدیل شده‌‌ایم اما از نظر اقتصادی و فرهنگی و داشتن قوانین مدون در حوزه قضایی و قانونگذاری در حدی نیستیم که تمدن سازی نوین اسلامی را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: دولت جدید باید بتواند شرایط اقتصادی را تغیییر دهد که این تغییر با تکیه بر توان داخلی، دیپلماسی فعال، پیگیری نظریه مقاومت و توام داشتن نظریه گفت وگو و میدان ممکن است. ما همچنین به انسجاد داخلی نیازمندیم. دولت من ارتباط تنگاتنگی با مجلس خواهد داشت. دولت از حضور نخبگان و بخش خصوصی و سمن‌ها برای عبور از این برهه استفاده می‌کند. ما همچنین به بازسازی سیستم دولت نیاز داریم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه باید آزادی و ولایت را از انحصار آزاد کنیم، افزود: باید تلاش کنیم که همه سلایق سیاسی در چارچوب نظام برای حل مشکلات کشور بیش از گذشته وارد عرصه شوند. باید به مردم اعتنماد کنیم.
عباسی در پاسخ به این پرسش که به نفع چه کسی کناره گیری خواهد کرد، گفت: من نیامده‌‌ام که با کسی رقابت کنم یا به نفع کسی کنار بروم. همراه سایر داوطلبانی هستم که تایید شورای نگهبان را اخذ کرده باشند. اگر شورای نگهبان صلاحیت من را تایید کند، فرصت دارم که حرف‌های خود را بزنم.
وی درباره برنامه‌های خود تصریح کرد: برنامه‌های من این است که از همه توان داخلی کشور، اصناف، سازمان‌های مردم نهاد، اساتید و نخبگان در جهت حل مشکلات استفاده کنیم. باید به مشکلات اقتصادی در چند مرحله بپردازیم. باید به صورت اضطرای مشکل اشتغال را حل کنیم که مسکن می‌تواند موجب رونق اشتغال شود. ارتباط با کشورهای همسایه و آسیا از اولویت برخوردار است. گفت و گوهای اقتصادی باید در سفارتخانه‌های ما انجام شود و سفرا باید ویژگی‌های تبلیغ کالا و فرهنگ ایرانی داشته باشند.
رئیس سازمان انرژی هسته‌‌ای دولت احمدی نژاد در پاسخ به این پرسش که در صورت ردصلاحیت از چه کسی حمایت خواهد کرد، اظهار کرد: صلاحیت من رد نمی‌شود فقط ممکن است صلاحیت من برای پست ریاست جمهوری احراز نشود و این مساله بر عهده شورای نگهبان است. از همه داوطلبانی که شورای نگهبان تایید کند، حمایت می‌کنم.
عباسی در پایان درباره موضع خود نسبت به برجام، گفت: برجام مصوب در جمهوری اسلامی نیست. اجرای برجام توسط مجلس، شورای عالی امنیت ملی و رهبری به دولت اجازه داده شده است و چون همه این‌ها نهادهای قانونی هستند، همه ملزم هستیم برجام را ۲۸ شرطی که در مصوبات وجود دارد اجرا کنیم. هر دولتی که سرکار بیاید باید تعهدات بین المللی کشور را اجرا کند مشروط به اینکه کشور از حقوق حقه خود بهره مند شود در غیر این صورت لزومی ندارد به بیشتر از تکالیف قانونی خود اقدامی کنیم و مقررات بین المللی را بپذیریم.

---

مصطفی‌ تاج‌زاده برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد و ثبت نام کرد.

سیدمصطفی تاج‌زاده که پیش از این اعلام کرده بود ساعت ۱۱ صبح روز جمعه برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات می رود، دقایقی پیش به همراه همسرش (فخرالسادات محتشمی پور)  در ستاد انتخابات کشور حاضر شد و ثبت نام کرد.

تاج زاده پس از ثبت نام: با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم

سید مصطفی تاج زاده با بیان دیدگاه‌های خود نسبت به برخی مسایل و سیاست‌های داخلی کشور گفت: من با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم.

سیدمصطفی تاج‌زاده پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور، اظهار کرد: من سیدمصطفی تاج‌زاده یک شهروند، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، معاون امور بین‌الملل دولت میرحسین موسوی، یک اصلاح‌طلب، یک زندانی سیاسی هفت‌ساله و یک ایرانی رسماً نامزد کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری شدم.

وی در ادامه با برشمردن مواردی از سیاست‌های جاری کشور و مخالفت خود با آنها گفت: با تبعیض در استخدام و گزینش‌های سیاسی مخالفم. من با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم.
 

آغاز روز چهارم ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

نام‌نویسی ۸۱ داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری در سومین روز ثبت‌نام

سخنگوی ستاد انتخابات کشور از مراجعه ۸۱ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور در سومین روز ثبت نام خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱۱ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

سید اسماعیل موسوی روز پنجشنبه و در پایان سومین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری با تبریک عید سعید فطر گفت:  امروز ۸۱ یک نفر از داوطلبان برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کردند تا مجموع افرادی که در این سه روز به ستاد ثبت‌نام حضور داشتند به ۲۱۱ نفر برسد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: بدین ترتیب ما به صورت میانگین هر روز شاهد مراجعه ۷۰ داوطلب برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری بوده ایم.

موسوی ادامه داد: فردا هم میزبان داوطلبان خواهیم بود و روز شنبه به عنوان آخرین روز همکاران من در ستاد ثبت‌نام آمادگی دارند داوطلبان را ثبت‌نام کنند.

وی عنوان کرد: داوطلبان عزیزی که فردا و پس‌فردا برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند حتما نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ستاد ثبت‌نام عنایت داشته باشند که خودشان و همکاران من دچار مشکل نشوند.

رحمانی فضلی: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست

---

وزیر کشور گفت: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست. هم ما ، هم شورای نگهبان و هم داوطلبان قانونی عمل کردیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی که در سومین روز از ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در تالار وزارت کشور حاضر شده بود، با قدردانی از اصحاب رسانه و خبرنگاران بابت همکاری در انتخابات و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، گفت: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست. هم ما، هم شورای نگهبان و هم داوطلبان قانونی عمل کردیم.

وی با بیان اینکه قانون انتخابات نه لغو و نه اصلاح شد، اظهار کرد: در ماده ۵۵ و ۵۹ قانون انتخابات این موضوع آمده و ماده ۵۹ دست ما را باز گذاشته که این مدارک و ویژگی‌ها را از داوطلبان بخواهیم و مدارک را رتبه‌بندی شده تحویل شورای نگهبان می‌دهیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: قرار شد حرکت عظیمی مانند انتخابات را با تدبیر و هماهنگی حل کنیم خیلی‌ها از فضاها شاید برداشت نامناسب از هماهنگی کنند که خوشبختانه مشکلی نیست.

رحمانی فضلی اضافه کرد: شورای نگهبان با توجه به سیاستگذاری‌های کلی نظام، شرایط برای تفسیر رجل سیاسی مذهبی را در نظر گرفته که ما هم در کنار آن این مدارکی مانند تحصیلات، گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه مدیریتی را تحویل می‌گیریم.

وزیر کشور گفت: طبق گزارش وزارت کشور تا دیروز ۱۳۰ نفر ثبت نام کردند که همه داوطلبان که شرایط ابلاغی ستاد انتخابات را هم در حوزه کرونا و هم نظام و مقررات ملاقات کردند و امیدوارم همه نامزدها و ستادهای آنها و مردم خوب ما شرایط را رعایت کنند چون این دور از انتخابات را در وضعیت ویژه و استثنایی برگزار می‌کنیم که هیچ وقت با این شرایط روبرو نبوده‌‌ایم و این مستلزم همکاری است.

وی با قدردانی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به دلیل رعایت پروتکل‌ها و نظم و مقررات گفت: امیدوارم همکاری، رعایت قوانین و دستورالعمل‌های کرونایی تا آخرین روز برگزاری انتخابات و شمارش آرا از سوی همه نامزدها، ستادهایشان و مردم رعایت شود. ما در یک شرایط ویژه و استثنایی این انتخابات را برگزار می‌کنیم که هیچ‌گاه مواجه با این شرایط نبودیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه هماهنگی لازم بین همه دستگاه‌ها هست، گفت: مسئله خاصی در روند فعالیت‌ها نداشتیم و انشالله از این به‌بعد هم نخواهیم داشت، تدارکات، ملزومات و تسهیلات آماده است. هیات‌های اجرایی و نظارت وکسانی که مسئول تامین امنیت انتخابات هستند، کارها را به خوبی انجام دادند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: از ۴ ماه قبل فضای امنیتی، انتظامی و مولفه‌های موثر در انتخابات را بررسی کردیم و سه روز قبل، جلسه‌ای برگزار شد که نشان داد، فضای امنیتی و انتخاباتی کاملا آماده است و امیدواریم همه مردم به دستگاه‌های امنیتی و انتخاباتی کمک کنند تا این فضا را تا آخر دنبال کنیم. درحوزه پشتیبانی و رسانه‌ای نیز همینطور است.

رحمانی فضلی گفت: باتوجه به فضای کرونایی، در تبلیغات نامزدها سعی می‌کنیم با رعایت پروتکل‌ها، حداقل محدودیت و حداکثر تسهیلات را قائل شویم. اولویت ما حفظ سلامت وجان مردم است و رسانه‌ها با ابتکار، خلاقیت وتاثیرگذاری بیشتر این فضا را برای ما پوشش داده وکامل کنند. از هرنوع پیشنهاد رسانه‌ای در فضای مجازی ورسانه‌های مکتوب که بتواند موضوع مشارکت را پوشش دهد حتما بهره می‌بریم.

محسن مهرعلیزاده ثبت‌نام کرد

محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات امروز(پنجشنبه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با همراهی دو نوه خود به وزارت کشور آمده بود.

---
مهرعلیزاده: نام دولت بنده «دولت تحول و عدالت» است

رییس سازمان تربیت بدنی دولت اصلاحات گفت: اختلاف‌نظرها و فشارهایی که در عرصه داخلی ایجاد شده و موجب خدشه‌دار شدن منافع ملی و آسایش ملی شده دولتی را می‌طلبد که با روح عملگرایانه همه گروه‌ها و فعالان بتواند راه‌حل‌هایی را برای رفع مشکلات صادرات و تولید فراهم کند.

محسن مهرعلیزاده پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فقر، تنگدستی و بیکاری شکاف‌هایی است که در طول چند سال گذشته ایجاد شده و فاصله غیر قابل باوری را ایجاد کرده تا دولتی که امسال تشکیل می‌شود با معیارهای اسلامی باشد.

وی افزود: اختلاف‌نظرها و فشارهایی که در عرصه داخلی ایجاد شده و موجب خدشه‌دار شدن منافع ملی و آسایش ملی شده دولتی را می‌طلبد که با روح عملگرایانه همه گروه‌ها و فعالان بتواند راه‌حل‌هایی را برای رفع مشکلات صادرات و تولید فراهم کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: به نظر من اصلاح امور اقتصادی و رونق تولید حاصل هم اندیشی است و امروز اولویت کشور اقتصاد است و برای رفع مشکلات اقتصادی و ریشه کن شدن فقر و تنگدستی و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و بروز فقر و بیکاری زمانی می‌توان مشکلات را حل کرد که فردی آشنا به مدیریت خرد و کلان در حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و سایر حوزها بر مسند کار باشد.

مهرعلیزاده تاکید کرد: خودم را آماده کردم با برنامه‌‌ای منظم که حاصل کار یکساله من است بتوانیم بر محور اقتصاد اجتماعی و ایجاد عدالت و از بین بردن رانت و فساد مشکلات را از سر راه مردم برداریم. من در همین جمع با مردم پیمان الهی میبندم پای کار بایستم تا بتوانم در خدمت مردم باشم.

وی با بیان اینکه نام دولت بنده «دولت تحول و عدالت» است. تحول در مسائل اجتماعی و اقتصادی و به ویژه تامین معیشیت مطلوب برای زندگی ایرانی. برنامه من براساس یک تحول اقتصادی است و اولویت من عدالت اجتماعی و تامین معیشیت مطلوب برای زندگی مردم است از این رو با هر گرایش سیاسی و هویت قومی و اجتماعی در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه‌های خود اظهار کرد: رابطه پویا با نخبگان، تامین معیشیت مردم و رفع موانع تولید و صادرات و افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه برای دهک‌های پایین، ایجاد یک میلیون شغل برای جوانان در سال، جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور و اصلاح نظام صادراتی از جمله برنامه‌های من است. 

 وعده های مالی انتخاباتی سخنگوی سابق وزارت خارجه

رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه که برای انتخابات ۱۴۰۰ ثبت نام کرده، در نشست خبری خود گفت: برای سربازان زیر دیپلم ۳ میلیون حقوق در نظر گرفتیم/راه را برای خرید سربازی هموار می کنیم. با پرداخت اقساط زیر ۲ میلیون تومان مردم را خانه دار می کنیم.

احمدی نژاد جدید با کت قرمز کاندیدای ریاست جمهوری شد

شادمان احمدی نژاد از کاندیداهای ریاست جمهوری بود که امروز به ستاد انتخابات آمد. شباهت فامیلی او با رئیس جمهور سابق و کت قرمز رنگ او جلب توجه می کرد.

به گزارش خبرآنلاین، او می گوید می خواهم وزیر شادی داشته باشم. می خواهم از احمدی نژاد، میرحسین موسوی و سایر روسای جمهور در دولتم استفاده خواهم کرد.

از احمدی نژاد در زمینه مسکن، از خاتمی در روابط بین الملل و از میرحسین موسوی در زمینه سلامت اقتصادی و از حسن روحانی در زمینه حرف زدن استفاده می کنم.

شادمان احمدی نژاد گفت:‌یک دوره تأییدیه شورای نگهبان را دارم که دقیقه نودی شد و نتوانستم شرکت کنم.

او می گوید ۸۵ میلیون ایرانی فراموش شده اند و این روسای جمهوری که آمده اند از این ۸۰ میلیون نبودند.

احمدی نژاد گفت:‌رییس جمهور چرا باید چهار سال انتخاب شود و مردم برای رییس جمهور  باید هر شش ماه آری یا خیر رأی بگیرد.

---

ثبت نام داوطلبان سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد. در کنار چهره های معروف سیاسی، نظامی و اقتصادی، افراد عادی نیز برای ثبت نام در انتخابات خود را به وزارت کشور رسانند.

تایید صلاحیت می شوم /به دستور رئیس جمهوری آمده ام

به گزارش خبرآنلاین، محمود پوربافرانی، فوق لیسانس مدیریت از تهران، ۴۶ سال دارد و یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری است که می گوید حتما تایید صلاحیت می شود و اگر تایید شود تا آخر انتخابات می ماند.

---

تایید صلاحیت می شوم /به دستور رئیس جمهوری آمده ام /بی توجهی کارشناس بلاکچین به ابلاغیه شورای نگهبان /حواشی ثبت نام کاندیداها

در این دوره از انتخابات و براساس مصوبه شورای نگهبان حداقل سن برای ثبت نام در انتخابات، ۴۰ سال تمام می باشد اما سیدیاسر قلی پور با ۳۵ سال سن از تهران و دارای مدرک کارشناس حوزه بلاکچین در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت نام کرد.

تایید صلاحیت می شوم /به دستور رئیس جمهوری آمده ام /بی توجهی کارشناس بلاکچین به ابلاغیه شورای نگهبان /حواشی ثبت نام کاندیداها

عباس محمدی ۶۱ ساله از تهران یکی دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری است که گفت یقینا تایید صلاحیت می شود و هدفش را خدمت به مردم است.

---

همچنین یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ادعا کرد که امروز با دستور رییس جمهوری به وزارت کشور آمده تا ثبت نام کرد. فردی که این ادعا را کرد ۳۸ ساله و جامعه شناس است. 

مطهری: اظهارنظر تا بی نهایت آزاد است

علی مطهری پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه  در آستانه انتخابات در شرایط ویژه ای هستیم، اظهار کرد: میزان مشارکت مردم در انتخابات پیام بسیار مهمی برای دنیا دارد و در رفع سریعتر تحریم ها و احیای برجام قطعا موثر خواهد بود و بر بهبود معیشت مردم اثرگذار خواهد بود؛ پس مردم فکر نکنند شرکت یا عدم شرکت تفاوتی نخواهد داشت. شاید ما به همه خواسته های خود نرسیم اما می توانیم به هفتاد تا هشتاد درصد خواسته های خود برسیم.

به گزارش ایسنا، وی درباره رایزنی با اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات، گفت: من به صورت مستقل وارد انتخابات شده ام و سازوکار نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان شامل من نمی شود. من هم هیچ اقدامی برای تطبیق با این سازوکار نکرده ام، اما اینکه در آینده چه بشود بستگی به رای کاندیداها دارد. باید سایر کاندیداها به کسی که رای بیشتری دارد کمک کنند تا نفر رقیب رای نیاورد؛ البته تا الان قصدی برای کناره گیری ندارم.

این نماینده ادوار مجلس در پاسخ به این پرسش که در صورت رد صلاحیت چه می کنید، تصریح کرد: امیدوارم این اتفاق نیفتد و شورای نگهبان تغییری در رویه خود بدهد و اظهارنظر را دلیلی برای عدم التزام به نظام و ولایت محسوب نکند. رهبری بارها فرموده اند ممکن است کسی نظر مخالف من داشته باشد ولی باید او حرفش را بزند. شورای نگهبان هم نباید کاسه  داغ تر از آش شود و طبق قانون اساسی و فرمایش رهبری عمل کند. در نهایت ما هم باید تابع قانون باشیم و کاری هم از دست ما برنمی آید و در صورت ردصلاحیت باید در خانه بنشینیم.

وی در ادامه درباره امکان تحقق مطالبات زنان، چنین ابراز عقیده کرد: در حوزه زنان مشکل اساسی نداریم. ورود بانوان به ورزشگاه ورزشی غیر شنا و کشتی مشکلی ندارد و قابل حل است. با تمهیداتی امکان ورود به ورزشگاه وجود دارد. هیچ مرجع تقلیدی نمی تواند بگوید دوچرخه سواری بانوان ممنوع است. زنان با حفظ پوشش خود می توانند دوچرخه سورای کنند. نباید مسایل زنان را بی جهت بزرگ کنیم. حجاب مشکل اساسی ما نیست. اکثریت مردم بر اساس اعتقاد خود حجاب را رعایت می کنند. عده ای هم حجاب را به صورت نسبی رعایت می کنند که حکومت هم کاری با آنها ندارد. نباید به این مسایل دامن بزنیم.

وی درباره تصمیم علی لاریجانی برای حضور در انتخابات گفت: بیست روز است با وی صحبتی نکرده ام و از تصمیم وی اطلاعی ندارم. من هم بدون اطلاعات وی وارد انتخابات شده ام و ورود یا عدم حضور لاریجانی تاثیری در تصمیم من ندارد.

مطهری در پاسخ به این پرسش که آیا کابینه خود را انتخاب کرده است، اظهار کرد: معتقدم کابینه باید شامل افراد باتجربه، متخصص و باتقوا باشد. باید بگردیم اصلح را انتخاب کنیم و همه در قدرت مشارکت داشته باشند. کار زشتی است که یک گروه افراد گروه دیگر را بیرون می کنند. بعضی از افراد که کاندیدا شده اند را برای معاون اول مناسب می دانم. من معتقد به دولت ائتلافی هستم و تعصب گروهی ندارم. هر کسی قول دهد وزیر اهل سنت یا زن انتخاب می کند، کار اشتباهی کرده است. باید دنبال افراد اصلح گشت چه از میان بانوان و چه اهل سنت. اگر یک مرد و زن در شرایط برابری بودند، زن را باید انتخاب کنیم. اگر شرایط شیعه و سنی برابر بود، اهل سنت را انتخاب کنیم.

وی در پایان درباره رویکرد خود نسبت به فضای مجازی چنین ابراز عقیده کرد: فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای ما است که البته آسیب هم دارد که باید از فرصت آن استفاده کرده و با اسیب آنها مقابله کنیم. به شدت با فیلترینگ فضای مجازی برای مقابله با اظهارنظرها مخالفم. همه حتی ضدانقلاب و طرفداران رژیم گذشته و منافقین و خبرنگاران بی بی سی باید حرف خود را بزنند. خط قرمز ما ایجاد آشوب و بلوا است ولی اظهارنظر تا بی نهایت آزاد است.

علی مطهری وارد ستاد انتخابات شد
علی مطهری برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات شد.  علی مطهری نماینده ادوار مجلس برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 در ستاد انتخابات حضور یافت.

---

محمود صادقی وارد وزارت کشور شد
محمود صادقی
نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی به همراه فرزندانش برای نام نویسی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری وارد تالار وزارت کشور شد.

 محمود صادقی روز پنجشنبه در سومین روز از ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه فرزندانش وارد ستاد انتخابات کشور شد تا نام خود را به عنوان یکی از داوطلبان ثبت کند.

محمود صادقی: لاریجانی مورد احترام اصلاح طلبان است /ردصلاحیت شوم انتخابات را تحریم نمی کنم

 محمود صادقی چهره سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال خبرگزاری خبرآنلاین، که با توجه به کنار رفتن برخی از چهره های شاخص اصلاح طلب از صحنه انتخابات، آیا این امکان وجود دارد که اصلاح طلبان از علی لاریجانی حمایت کنند؟، گفت: آقای دکتر لاریجانی شخصیت باتجربه در رده‌های مختلف مدیریتی و قانون‌گذاری و مورد احترام شخص بنده و اصلاح طلبان هستند اما براساس مانیفست  اعلام شده و توافق جبهه اصلاحات، کاندیدای برگزیده جبهه اصلاحات منحصرا از بین نامزدهای اصلاح طلب است.

به گزارش خبرآنلاین، وی افزود: بنده به اتکای تجربه‌ای که از وکالت و نمایندگی مردم در مجلس به دست آوردن و همچنین به اتکا حرفه خودم که وکالت است، می‌خواهم صدای مردم باشم. صدای بی‌صداها، به حاشیه رانده شده ها، صدای همه اقشار مردم از هر مذهب و طیف و نژادی. صدای اقوام غیور اما محروم کشور، صدای قوم  شریف کرد، بلوچ، عرب و همه اقوام که حول هویت ایرانی گرد هم می آیند. می‌خواهم به آنان برای ساختن ایرانی آباد و تشکیل دولتی پاسخگو امید بدهم.

دبیرکل انجمن مدرسین دانشگاه‌ها گفت: امروزه رنج مردم بیش از همه رنج‌ها این است که بسیاری از مسئولان خود را در مقابل مردم پاسخگو نمی‌دانند و هر کس مسئولیت مشکلات را به عهده دیگری می‌گذارد. بنده با اصل شفاف سازی سیستماتیک، سامان یافته و مبتنی بر دولت الکترونیک، تشکیل در واقع سامانه ‌های هوشمند در همه بخش‌های اداری، اقتصادی، بانکی، گمرکی و همه در بخش‌های اداری و اقتصادی کشور نور شفافیت را به اجزای حاکمیت خواهم تاباند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: شفافیت را از خود و دولت شروع خواهم کرد و با پیشگام شدن در مسیر شفافیت و پاسخگویی سایر بخش‌های حاکمیت را به همراهی و پاسخگویی وادار خواهم کرد. اگر مردم بدانند که منابع سرشار کشور کجا هزینه می‌شود آن‌ها برای همکاری آماده می شوند و اعتماد مردم جلب می شود. 

صادقی با اشاره به اینکه با پاسخگویی اعتماد مردم را جلب می‌کنیم، تصریح کرد: بسیاری از مسائلی که در کشور ما اتفاق می‌افتد یک نیمه پنهان دارد که مردم از آنها اطلاع ندارند و به همین دلیل اعتماد خود را از دست داده اند. ما نور را به تاریکی‌ها خواهیم زد و نیمه های پنهان را آشکار خواهیم کرد، دولت را پاسخگو کرده و به مردم نشان خواهیم داد که آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی و اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی که در قانون اساسی ما به عنوان پیمان حاکمیت با مردم اعلام شده، قابل عمل هست به شرط آنکه مردم به یاری دولت بیایند.

محمود صادقی: لاریجانی مورد احترام اصلاح طلبان است /ردصلاحیت شوم انتخابات را تحریم نمی کنم /خبری از انصراف عارف ندارم

نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: پیش شرط یاری مردم اعتمادسازی آنان است. اقشار و اصناف مختلف را در مدیریت کشور دخالت خواهیم داد.کارگران، معلمان، دانشجویان، استادان دانشگاه، بازرگانان، صنعتگران، هنرمندان و همه اقشار به  فراخور ارتباط مسائل با آن ها در مدیریت سهیم خواهند شد.

وی ادامه داد: در مدیریت کارخانه‌ها به خصوص واحدهای واگذار شده، تعاونی کارگران را در مدیریت واحدهای واگذاری دخیل خواهیم کرد. در واحدهای که به جای خصوصی‌سازی «مال خود سازی» شده ابتدا شفاف سازی خواهیم کرد که چه درصدی از اموال عمومی به چه کسانی واگذار شده، به نام خصوصی سازی چه اتفاقاتی افتاده است و چه نهادهایی بر اموال عمومی حاکم شدند. تلاش خواهیم کرد که حقوق از دست رفته ملت ایران را بازستانیم، همانطور که همه امیر المومنین علی (ع) فرمودند که من حقوق مردم را بازخواهم ستاند اگرچه در مهریه زنان نهاده باشند.

صادقی در پاسخ به پرسشی درباره حضور مستقل یا در چارچوب نهاد اجماعی اصلاح طلبان، گفت: من به عنوان جزیی از جبهه اصلاحات و با آن سازوکار وارد انتخابات شده ام. با یک خرد جمعی و کار گروهی و البته به مدد بدنه مردمی جبهه اصلاحات و با رای سنجی در بدنه مردمی این جبهه در عرصه حضور پیدا کردم.

وی همچنین درباره خبر منتشر شده در سایت انجمن مدرسین دانشگاه ها مبتنی بر انصراف محمدرضا عارف از داوطلبی در انتخابات؛ گفت: خبر منتشر شده به نقل از پایگاه‌های دیگر خبری دیگر بوده و اطلاعی ویژه ای ندارم و ما تنها خبر را بازنشر کردیم.

نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این پرسش که اگر رد صلاحیت شود؛ انتخابات را تحریم می کند یا نه؟ گفت: امیدوارم که تایید صلاحیت شوم و اگر نشدم مراحل قانونی را برای اعتراض طی می‌کنم. انتخابات را تحریم نمی کنیم و تا زمانی که انتخابات وجود دارد و در صندوق‌های رای باز است، این فرصت را غنیمت می شماریم. البته اگر از بین مجموعه جبهه اصلاحات فرد شایسته دیگری بود از وی حمایت می کنیم و با خرد جمعی پیش می رویم.

وزیر کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد
 وزیر کشور با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در جریان روند نام نویسی داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت.

 عبدالرضا رحمانی فضلی در سومین روز از ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در تالار وزارت کشور حاضر شد.

ثبت نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت آغاز شده و به گفته سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات تا پایان دومین روز ثبت نام ۱۳۰ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

جمال عرف رییس ستاد انتخابات هم ساعتی قبل با حضور در وزارت کشور در جریان ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت.

دیروز هم حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور هم با حضور در ستاد انتخابات کشور از فرایند ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بازدید کرد.

محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریزدر مجلس یازدهم با حضور در وزارت کشور، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

رییس ستاد انتخابات: مدارک داوطلبان در پایان‌آخرین روز ثبت نام تحویل شورای نگهبان می‌شود

رییس ستاد انتخابات از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و گفت: مدارک داوطلبان در پایان آخرین روز ثبت نام تحویل شورای نگهبان می‌شود.

 جمال عرف پس از بازدید از مراحل مختلف ثبت نام داوطلبان، در جمع خبرنگاران با تبریک عید فطر گفت: روند ثبت نام به درستی انجام می شود و تا دیروز ۱۳۰ داوطلب اقدام به ثبت نام کردند. با استفاده از ظرفیت مواد قانونی مانند مواد ۵۵ و ۵۹، ثبت نام را انجام  می‌دهیم.

وی افزود: ماده ۳۵ قانون انتخابات تاکید دارد که ثبت نام کنندگان باید ویژگی‌هایی مانند رجل مذهبی سیاسی و مدیر و مدبر بودن را داشته باشند و اگر حائز این شرایط هستند ثبت نام کنند. داوطلبان همه مدارک را تحویل دهند تا ما در اختیار شورای نگهبان قرار دهیم.

رییس ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: روند ثبت نام روند مناسبی است این روند را ادامه می‌دهیم.

کنایه به احمدی نژاد

عرف با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: به داوطلبان می‌گویم ما در شرایط کرونایی هستیم، وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی است. توقع می‌رود در روزهای ثبت نام پروتکل‌ها را رعایت کنیم.  اما دیروز شاهد بودیم یکی از داوطلبان این پروتکل‌ها را رعایت نکرده است که می‌خواهم به همه داوطلبان گوشزد کنم همه ما مسئولیت اجتماعی داریم که ایجاد تزاحم و تراکم نکنیم.

وی ادامه داد: اگر اینجا اعلام می‌کنند یک فرد با یک همراه بیاید اما  اینکه داوطلبی در خیابان‌های اطراف تجمع کنند، همه ما مسولان ستاد و رسانه‌ها این مسولیت اجتماعی را باید گوشزد کنیم. داوطلبان پروتکل‌های اعلام شده را مراعات کنند در غیراینصورت چه توقع داریم افرادی که اینجا هستند و ۴۰ کاربر که ۵۰ ساعت باید کار کنند، برایشان مشکل ایجاد نشود.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره هماهنگی با شورای نگهبان و چگونگی تحویل مدارک داوطلبان گفت: براساس قانون و هماهنگی با شورای نگهبان همین بازه زمانی ۵ روزه و هر روز ۱۰ ساعت کافی است و ضرورتی برای افزایش زمان نداریم‌

عرف درباره تحویل مدارک ثبت نام کنندگان براساس ابلاغیه اخیر شورای نگهبان گفت: ذیل ماده ۵۹ که در اطلاعیه ۱۴ هم اعلام کردیم این ظرفیت وجود دارد که همه مدارک داوطلبین در اختیار قرار بگیرد و مدارک داوطلبان در پایان آخرین روز ثبت نام به شورای نگهبان تحویل داده می شود.

رییس ستاد انتخابات از محل نام‌نویسی داوطلبان ریاست جمهوری بازدید کرد

 رییس ستاد انتخابات کشور با حضور در تالار وزارت کشور از فرایند ثبت نام داوطلبان یزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بازدید کرد. جمال عرف پس از بازدید از مراحل مختلف ثبت نام داوطلبان، با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد.

سومین روز از ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 

سومین روز از ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ امروز آغاز شد و تا ساعت ۱۸ ادامه می یابد.

بهمن لامعی رامندی عضو سابق هیات مدیره و معاون پیشین اتکایی و بین الملل بیمه ایران، مشاور دبیر کل حزب همت (همدلی مردم تحول خواه)، مدیرکل در استان های سیستان و بلوچستان و قزوین جزو اولین نفراتی بود که در روز سوم ثبت نام،‌ وارد ستاد انتخابات شد.

در دو روز گذشته چهره هایی همچون محمدحسن نامی، سعید محمد، حسین دهقان، رستم قاسمی، صادق خلیلیان، محمود احمدی نژاد، محمد عباسی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمدحسن قدیری ابیانه، حسن سبحانی، زارع فومنی و  قدرتعلی حشمتیان در انتخابات ثبت نام کرده اند.

ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه با دستور وزیر کشور آغاز شد.

موضوع اختلاف شورای نگهبان و وزارت کشور از مسایل مهم روز اول ثبت نام ها بود که به شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات باز می گردد و از دوشنبه هفته جاری که رئیس جمهور، وزارت کشور را موظف کرد که مصوبه شورای نگهبان را اجرا نکند، شدت گرفت؛ چرا که ساعتی بعد هیات نظارت بر انتخابات اعلام کرد این مصوبه لازم الاجرا است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در اولین روز ثبت نام ها در گفت وگو با خبرنگاران مستقر در وزارت کشور اعلام کرد که «ثبت نام هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده مان در ستاد انتخابات کشور گفته ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد. ثبت نام کسانی نهایی می شود که مدارک شان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد و به تائید نماینده شورای نگهبان در ستاد انتخابات کشور برسد.»

ساعت ۱۸ پایان مهلت حضور برای ثبت نام اعلام شده، اما ثبت نام از افراد حاضر در ستاد انتخابات انجام خواهد شد.

سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان اولین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری، در گفت‌وگویی اعلام کرد که ۵۷ نفر از داوطلبان به ستاد ثبت‌نام مراجعه کردند.

موسوی همچنین در پایان دومین روز  ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری اظهار کرد: امروز فرایند ثبت‌نام از داوطلبان با حضور تعدادی از افراد انجام شد که مجموع روز اول و دوم ۱۳۰ نفر شدند.

سومین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری نیز از ساعت ۸ صبح ۲۳ اردیبهشت، آغاز شده است.

دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400

روز دوم ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از ساعت ۸ صبح امروز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت آغاز شد و داوطلبان از گروه‌های و جریان های سیاسی و نیز شهروندان عادی به منظور ثبت نام در این رقابت‌ها به تالار وزارت کشور مراجعه می‌کنند.

بر اساس اعلام «سید اسماعیل موسوی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور در نخستین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تعداد ۵۷ نفر از داوطلبان به وزارت کشور مراجعه کردند. به گفته موسوی تعدادی از پرونده‌ها نقص مدرک داشتند که فرصت مجددی به داوطلبان داده شد تا پایان دوره ثبت نام مراجعه و ثبت نام خود را تکمیل کنند. دبیر ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: عملیات ثبت نام به مدت چهار روز دیگر انجام خواهد شد و در نهایت در روز ۲۵ اردیبهشت ماه به پایان خواهد رسید.

محمد حسن نامی وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات، وهاب عزیزی دبیر کل جبهه جهادگران ایران اسلامی، سردار سعید محمد، حسین دهقان وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، محمد زارع فومنی دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات از چهره‌های سیاسی بودند که روز گذشته در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

احمدی نژاد رییس جمهوری پیشین داوطلب نامزدی در انتخابات شد

---

 

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق با هیات همراه در وزارت کشور حاضر شد و در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد. «علی اکبر جوانفکر» و «احمد علیرضا بیگی» وی را همراهی می کردند. رییس جمهوری پیشین پس از نام نویسی در انتخابات با اشاره به شناسنامه خودگفت: شناسنامه اصل اصل است و ملت ایران پیروز است. 

احمدی نژاد همچنین زمان ثبت نام درباره حضور در اتاق کنفرانس برای مصاحبه گفت: اجازه دهید ثبت نام کنم ببینیم اصلا مدارکم را به رسمیت می شناسند یا نه. رییس دولت دهم در پاسخ به اینکه کابینه شما همان کابینه دولت قبل است، گفت: من خودم جوانم.

مجتبی ثمره هاشمی، مرتضی تمدن و جلیل احمدی نژاد (برادر) از دیگر همراهان وی بودند.

رییس دولت دهم با حضور در محل نشست خبری، بدون پاسخ به پرسش های خبرنگاران؛ مدعی شد که عده ای به فکر مهندسی انتخابات هستند و برخی را  رد صلاحیت می کنند و می‌خواهند کسی که خود تایید کرده اند رای بیاورند که این خلاف مصالح مردم است.

رییس دولت های نهم و دهم گفت: باید اجازه دهند همه اشخاص مدنظر مردم در معرض رای مردم قرار بگیرند.

پیش از حضور رییس جمهوری سابق در تالار وزارت کشور شماری از طرفداران داوطلبی محمود احمدی نژاد مقابل تالار بزرگ وزارت کشور تجمع کرده بودند که از سوی نیروی انتظامی مستقر به آرامی متفرق شدند. میان این این افراد که تعداد آن ها بین ۱۰ تا ۱۵ نفر تخمین زده می شد خانم جوانی در حمایت از رییس جمهوری پیشین کفن پوشیده بود.

نیروی انتظامی مستقر در وزارت کشور با ادامه راهپیمایی و شعارهای طرفداران احمدی نژاد و برهم خوردن نظم نام نویسی مجبور به متفرق کردن آن‌ها شد. رییس جمهوری پیشین برخلاف اعلام وزارت کشور مبنی بر همراهی داوطلب از سوی یک نفر  به دلیل شرایط کرونایی با تعداد بالایی از همراهان وارد محل ثبت نام در وزارت کشور شد.

در واکنش به این اتفاقات روح‌الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور طی گفت وگو در اتاق سیاست ایران در کلاب هاوس، درباره عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی احمدی نژاد و طرفدارانش در هنگام ثبت‌نام، اظهار داشت: متاسفانه شاهد بودیم علی‌رغم تمام تلاش‌ها از سوی عوامل اجرایی برای رعایت پروتکل ها، این پروتکل‌ها از طرف احمدی نژاد نقض شد و فیلم های منتشره نشان می‌دهد درگیری ایجاد شد.

وی افزود: انتظار می‌رود از کسانی که داعیه‌دار تصدی مسئولیت خطری برای اجرای قانون هستند، حداقل ضوابط و مقررات در هنگام ثبت‌نام را رعایت کنند.

وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم داوطلب نامزدی انتخابات

---

صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حاضر شد.

نایب رییس مجلس در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

«سیّد امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نایب رییس مجلس با حضور در تالار وزارت کشور، به عنوان داوطلب نامزدی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. قاضی زاده هاشمی پیش از حضور در ساختمان وزارت کشور در مرقد امام خمینی (ره) و مزار علی اصغر زارعی نماینده فقید مجلس در بهشت زهرا (س) حضور یافته بود. نایب رییس مجلس با همراهی دخترش، اکبر رنجبرزاده نماینده دور دهم و ابوالفضل ابوترابی نماینده دور یازدهم در تالار وزارت کشور حضور یافت.

قاضی زاده هاشمی پس از رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی داوطلب انتخابات شد

محمد شریف ملک‌زاده مشاور محمود احمدی نژاد و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت دهم با حضور در تالار وزارت کشور به صورت رسمی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد.ثبت نام با اشاره به اینکه دولت  آینده وی هم نظریه و هم گفتمان و رفتار تحولی که دنبال می‌کند؛ گفت: برنامه اجرایی چه به لحاظ راهبردی و چه به لحاظ اجزای اجرایی کاملاً روشن است و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و امیدوارم در این دوره به جای شعارها برنامه ها و باورها مورد موضوع بررسی مردم قرار بگیرد تا اثبات کنند هم برای مردم برنامه‌های اجرایی دقیق داریم.

وزیر پیشین وزرش و جوانان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

«محمد عباسی» هم با حضور در وزارت کشور به عنوان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی پس از ثبت نام در سخنانی گفت: من نگران معیشت مردم و اشتغال جوانان هستم، نگران از هم پاشیدن خانواده به دلیل شرایط اقتصادی فعلی هستم و تمام تلاشم را برای بهبود این اوضاع انجام می‌دهم. نظام اجرایی جای تجربه و آزمون نیست و اینکه کسانی که تجربه‌ای نداشته‌اند وارد نشوند. هرچند مردم در این روند تصمیم‌گیری می‌کنند.

ثبت نام وزیر سابق نفت در انتخابات ریاست جمهوری

---

رستم قاسمی وزیر نفت دولت دهم با حضور در تالار وزارت کشور به صورت رسمی داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شد. 

وی پس از ثبت نام گفت: بیشتر توسعه در صنعت نفت کشور درست در زمانی اتفاق افتاد که تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه کشور ایران واقع شد. معتقدم به دولتی مقتدر انقلابی با ترکیبی از جوانان و بانوان با حضور افراد با صلاحیت با تجربه به دور از سیاست زدگی نیاز داریم.

حضور قاسمی با گلی در دست و شعارهای برخی هواداران وی پس از ثبت نام هم از نکات جالب توجه ثبت نام وزیر پیشین نفت بود.

رستم قاسمی وزیر پیشین نفت با حضور در وزارت کشور برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رستم قاسمی روز چهارشنبه در دومین روز از نام نویسی داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در محل وزارت کشور حضور یافت تا ثبت نام خود در این دوره از انتخابات قطعی کند.

رستم قاسمی وزیر پیشین نفت گفت: معتقدم به دولتی مقتدر و انقلابی، با ترکیبی از جوانان و بانوان باصلاحیت، باتجربه و به دور از سیاست زدگی نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا رستم قاسمی روز چهارشنبه در حاشیه دومین روز نام نویسی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تالار وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت: امروز حال اقتصاد خوب نیست بخش زیادی از مردم زیر خط فقر هستند و به نظرم وقت شعارهای "می‌شود، باید بشود" گذشته است.

وی ابراز امیدواری کرد که مردم در این دوره با تجربه ای که داشتند سکان کشتی اقتصاد کشور را به دست کسانی نسپرند که حتی یک قایق را هدایت نکردند.

قاسمی خود را سرباز کوچک وطن، نوکر مردم و با تجربه طولانی در حوزه آبادانی کشور و بخش های صنعت معدن مسکن انرژی کشاورزی معرفی کرد و گفت: اساس آبادانی می‌تواند اقتصاد کشور باشد و در شرایطی که تحریم‌کنندگان که تحریم‌های فلج کننده علیه ایران اعمال کرده‌اند با بی اثر کردن تحریم‌ها پس از صد سال از تولید نفت به عنوان وارد کننده فرآورده‌های نفتی بودیم به صادر کننده تبدیل شده‌ایم.

وی افزود: بیشتر توسعه در صنعت نفت کشور درست در زمانی اتفاق افتاد که تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه کشور ایران واقع شد. معتقدم به دولتی مقتدر انقلابی با ترکیبی از جوانان و بانوان با حضور افراد باصلاحیت، باتجربه به دور از سیاست زدگی نیاز داریم.

وزیر پیشین نفت اضافه کرد:  امروز متاسفانه غده سرطانی قوه مجریه کشور شده است که به دلیل سیاست زدگی در اقتصاد کشور متاسفانه آرایش اقتصادی و انتصابات سیاسی شرایطی برای کشور ایجاد کرد که در این روزها مردم نگران و سفره مردم کوچکتر شده است.

قاسمی با اشاره به حکمرانی در حوزه اقتصادی، نخستین گام را تلاش درباره حل مسائل و مشکلات معیشتی مردم و عدالت در هدفمندی یارانه‌ها عنوان و اظهار کرد: این اقدام را بعد از سال‌ها به طور ریل گذاری اقتصاد کشور انجام می‌دهیم.

این داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حل مشکلات ازدواج جوانان، مسکن و کار و تقویت شاخص های فرهنگی کشور به ویژه تقویت فرهنگ کار و تلاش را عمده مسائل اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: درباره  حکمرانی در حوزه سیاسی باید بگویم این جانب در زمان مسئولیت هم به کشورهای مختلف سفر کرده بودم و با مقامات آن کشور مذاکرات اقتصادی داشتم و  گام اول من تحکیم روابط به ویژه با کشورهای همسایه است.
وی افزود: در گام دوم روابط با همه کشورهای دنیا به ویژه کشورهای همسو جز رژیم صهیونیستی را مدنظر دارم.

قاسمی با اشاره به حروف کلمه "مردم" ، میم را مسکن برای همه است، "ر" را رفاه یعنی برای همه مردم ، "د" را دیپلماسی با کشورهای همسایه و کشورهای جهان امروز  و میم آخر را میدان کار و تلاش عنوان کرد و افزود: با نشستن مشکلات مردم رفع نخواهد شد و حضور در میدان‌های کار و تلاش می‌تواند کشور را حتماً تغییر دهد.

وی دولت خود را دولت "برنامه و کارنامه" با نگرش اقتدار به ساز و کار معرفی کرد و گفت: دولت امروز می‌تواند با اقتدار و ساز و کار عمل کند و اگر امروز در بسیاری از حوزه‌های کشور مشکلاتی وجود دارد به دلیل عدم به کارگیری ساز و کاری است که می‌توان در کشور بزرگ ایران با تکیه بر تجارب دنیا بر بسیاری از این مشکلات فائق آمد.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه آیا قرار نبود ائتلافی بین شما، محمد و رضایی برقرار شود،گفت: ائتلافی ایجاد نشده است. در نهایت مردم تشخیص می‌دهند به چه کسی رای دهند و باید آینده  و نظر شورای نگهبان را نگاه کنیم.

وی درباره اینکه در پرونده امیر خسرو آریا و بابک زنجانی نام شما در دادگاه قید شده است و با این وجود امیدوار به تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان هستید، گفت: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد که ۲۵ دادگاه علنی برگزار شد و اگر یک متهم از آن پرونده کارمند نفت باشد من پاسخ می‌دهم.

قاسمی درباره برنامه‌هایش برای فروش نفت در دوران ریاست جمهوری گفت: بیشترین میزان فروش نفت را در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به لحاظ رقم داشته‌ایم. دنیا فقط کشورهای خاص نیستند ما تجربه عبور از آینده با تحریم‌ها را داریم. ما وارد کننده فراورده‌های نفتی بودیم که در اوج تحریم ها صادرکننده این فرآورده‌ها شدیم بنابراین با راهکارها سازوکارهای پیش‌بینی شده از این مسیر عبور خواهیم کرد.

وی درباره علت حضور شخص احمدی‌نژاد و وزرای وی در این دوره از انتخابات و آیا قرار است ائتلافی ایجاد شود، گفت: حضور وزرای احمدی‌نژاد نشانگر توانمندی دولت احمدی‌نژاد بود و می‌خواهند توانمندی خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

قاسمی درباره حضور رییسی و کنار کشیدن به نفع وی، گفت: آقای رئیسی از بزرگان نظام هستند و هنوز اعلام کاندیداتوری نکردند.

وی در پاسخ به ایرنا راجع به وضعیت دیپلماسی و برجام در صورت پیروزی در انتخابات گفت: در کشورهای مختلف دنیا به ویژه در حوزه اقتصادی مذاکراتی داشتم که به سرعت این مذاکرات منتج به نتایج بسیار خوبی در دوره مسئولیتم در وزارت نفت شده است.

وزیر پیشین نفت خاطرنشان کرد:‌اعتقادمان این است که در گام نخست با روابط بسیار خوب با همسایگان و همه سران منطقه در ارتباط باشیم و در زمینه  دیپلماسی محور مقاومت هم با کشورهای همسایه در دوره مسئولیت به عنوان شاگرد شهید سلیمانی فعالیت داشتم و نگرش ما روابط با کشورها جز رژیم صهیونیستی خواهد بود چون امروز هر کشوری نیاز به رابطه با دنیا دارد..

نماینده اسبق مجلس در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

«حسن سبحانی» نماینده دوره‌های پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی در تالار وزارت کشور حاضر شد و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی شعار انتخاباتی خود را «اقتصاد بدون ربا» اعلام و تاکید کرد: برای بهبود تدریجی مناسبات توسعه اقتصادی ایران و کمک به تحقق استقلال اقتصادی در انتخابات حاضر می شوم.

رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی داوطلب انتخابات شد

محمد شریف ملک‌زاده مشاور محمود احمدی نژاد و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت دهم با حضور در تالار وزارت کشور به صورت رسمی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد.

برای ثبت‌نام هیچ هماهنگی با آقای احمدی‌نژاد نداشتم

محمدشریف ملک‌زاده روز چهارشنبه در حاشیه دومین روز نام نویسی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تالار وزارت کشور در جمع خبرنگاران درباره انگیزه خود برای حضور در عرصه انتخابات گفت: برنامه من پایان دادن به شعار است زیرا در طول این  ۴۲ سال ما فقط شعار دادیم و عملگرایی زیادی نداشتیم.

وی افزود: انشاءالله بتوانیم با حل مشکلات معیشتی و اقتصادی، مردم‌سالاری را جایگزین قبیله‌سالاری کنیم و نقطه امیدی را در دل مردم بیاوریم. امروز مشکلات معیشتی به خصوص اقشار کم درآمد جامعه را تهدید کرده و این یکی از مشکلات اساسی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

ملک‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا با نامزد خاصی ائتلاف می‌کنید یا خیر، گفت: به هیچ عنوان چنین کاری را انجام نمی‌دهم. من کار خودم را انجام می‌دهم و به صورت مستقل هم آمده‌ام.

وی درباره سابقه اجرایی خود عنوان کرد: من در گذشته به عنوان معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده‌ام.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به این سوال که آیا تایید صلاحیت می‌شود یا خیر تصریح کرد: همه شرایطی را که شورای نگهبان اعلام کرده است استعلام‌ها و تاییدیه‌های آن از مراجع ذیصلاح و ذیربط آمده و هیچ‌گونه مشکلی در این خصوص ندارم.

ملک‌زاده در پاسخ به این سوال که به نظر شما رقابت اصلی میان چه کسانی است، گفت: به اعتقاد من رقابت میان همه کسانی که به صحنه آمده‌اند، وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا امسال همه کابینه آقای احمدی نژاد برای ثبت نام مراجعه کرده‌اند؟ گفت: این را باید از خودشان سوال کنید و به عنوان شخصیت مستقل آمده‌ام و به همه احترام می‌گذارم.

ملک زاده درباره برنامه خود برای ایجاد نشاط اجتماعی گفت: تنها راه نشاط اجتماعی رسیدگی به معیشت مردم و حوزه اقتصادی است. ما در طول این سال‌ها می‌بینیم که وضعیت اقتصادی مردم نه تنها خوب نشده، بلکه بدتر هم شده است. کشوری می‌تواند از افسردگی خارج شود که وضعیت معیشتی مردم آن درست شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برنامه ایرانگردی و جذب گردشگر بر رونق اقتصادی کشور تاثیرگذار است؟ اظهار کرد: شغل اصلی من گردشگری بوده و در زمان آقای احمدی‌نژاد معاون رئیس جمهوری در سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری بودم. با توجه به اینکه ما در ۳۱ استان کشور جاذبه‌های منحصر به فردی در حوزه ابنیه‌های تاریخی، میراث طبیعی و دیگر حوزه‌ها داریم، کم و کسری در این حوزه نداریم.

وی بیان اینکه مشکل ما در گردشگری مدیریت دانش است، گفت: در  حوزه گردشگری از افرادی استفاده می‌شود که بخش خصوصی آنها را قبول ندارد در حالی که گردشگری می‌توانست با برنامه‌ریزی‌های صحیحی که انجام می‌گیرد فرصت طلایی برای معیشت و توسعه اقتصادی مردم باشد و مشکل اشتغال مردم را حل کند.

ملک‌زاده در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره نامزدی آقای احمدی‌نژاد چیست، گفت: این سوال را باید از خود ایشان بپرسید. من به صورت مستقل آمده‌ام. هر کسی که برای ثبت‌نام مراجعه می‌کند حتما صلاحیت‌هایی را در خود دیده است.

وی ادامه داد: انتخابات ۱۴۰۰ انتخابات عجیب و اساسی خواهد بود و منتظر یک اتفاق بزرگ در انتخابات باشید. من این را امروز عنوان کردم که شما بدانید یک موفقیت و یک چهره جدیدی در انتخابات ۱۴۰۰ خواهد آمد و این را مطمئن باشید.

ملک‌زاده در پاسخ به این سوال که امروز تعداد زیادی از اعضای دولت آقای احمدی نژاد برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند آیا هماهنگی خاصی در این خصوص صورت گرفته است، گفت: من به عنوان عضوی از کابینه رییس جمهور سابق امروز برای ثبت‌نام به اینجا آمده‌ام هیچ هماهنگی با ایشان و با هیچ‌ شخصی دیگری انجام نداده‌ام.

ملک‌زاده درباره برنامه خود درخصوص هنرمندان کشور تصریح کرد: هنر و جایگاه هنرمندان جایگاه بسیار مهمی است هنرمندان باید همواره در کنار مردم باشند. هنرمندان باید باعث آرامش روح و خاطر مردم باشند.

وی ادامه داد: ما هنرمندانی داریم که نه تنها در کنار مردم نیستند بلکه به مردم آرامش هم نمی‌دهند. برخی‌ها اسم هنرمند را روی خود گذاشتند اما نمی توانند به عنوان الگو و ویترین در جامعه الگوسازی کنند.البته ما هنرمندان بسیار خوبی هم در کشور داریم که اسمشان، نگاهشان و رفتارشان و شیوه برخوردشان الگو سازی فرهنگی در داخل کشور است.

دیپلمات پیشین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

«محمد حسن قدیری ابیانه» دیپلمات پیشین با حضور در ساختمان وزارت کشور دواطلبی خود را برای نامزدی در انتخابات ثبت کرد. وی پس از پایان ثبت نام تاکید کرد؛ در راستای اهداف و آرمان‌های نظام حرکت خواهیم کرد.

قدرتعلی حشمتیان داطلب نامزدی در انتخابات شد

قدرتعلی حشمتیان رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران هم امروز با حضور در وزارت کشور برای کاندیداتوری در انتخابات ثبت نام کرد.

حشمتیان شعار خود را «آسایش دو گیتی، نه افراط نه تفریط» اعلام و تاکید کرد: به عنوان سرباز وطن به انتخابات ورود کردم.

ثبت‌نام‌های متفاوت دومین روز

علی رنجبر فرزند شهید دفاع مقدس از نخستین شهروندان عادی و ثبت نامی‌های متفاوتی بود که در تالار وزارت کشور دلیل حضور خود در انتخابات را مبارزه با بی‌عدالتی و سوء استفاده در کشور اعلام کرد. شهروند دیگری اولویت دولت آینده خود را حمایت مردم، برای مردم در کنار مردم اعلام کرد و گفت رییس جمهور باید مسئولیت پذیر باشد.

شهروند دیگری با این خواسته عجیب که می‌خواهم ریاست جمهور برود طبیعت بیاید مدعی شد تا ٢٠ سال دیگر منابع و زمین و دریای خزر تمام می‌شود. 

خانم دیگری که خود را عضو هیات علمی وزارت بهداشت معرفی کرد، از اعلام سن خود امتناع و هدفش را احقاق حقوق زنان و رفع تبعیض زنان در ادارات دولتی اعلام کرد. 

لیدر سابق تیم ملی فوتبال ایران با شعار روزی ایران بهتر می شود؛ در ساختمان وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات حاضر شد. ناصر غضنفری،  خبرنگار هم میان ثبت نامی‌های امروز بود که شعار انتخاباتی خود را "مبارزه با فساد درگرو احیای جمهوریت" اعلام کرد.

نویسنده حوزه کودک و نوجوان با شعار ارز یک هزار تومانی و یارانه دلاری برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شد. دندانپزشکی با هدف خدمت به جمهوری اسلامی ایران و مردم شهیدپرور، حقوقدانی با شعار دولت حمایت از مردم هم در انتخابات ثبت نام کردند. همچنین «سیدحسین حسینی» کوه کمری مدیر مسوول موسسه پیام سبز کوثر هم به منظور ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در تالار وزارت کشور حضور یافت.

امروز خسرو نصیرزاده دبیرکل مجمع متخصصین ایران هم از دیگر ثبت نامی های بعدازظهر روز دوم ثبت نام بود.

داوطلبی هم با سربند سبز در تالار وزارت کشور حضور یافت و هدف خود را از این حضور مبارزه با ظلم و دزدی اعلام کرد.

سومین کاندیدای زن

---

ثریا ملک‌زاده، یک فعال حقوق زنان با حضور در وزارت کشور در انتخابات ثبت نام کرد.

بهروز وثوقی هم برای کاندیداتوری به وزارت کشور رفت

---

یکی از ثبت نام کنندگان جهت ریاست جمهوری با اسم بهروز وثوقی راد وارد ساختمان وزارت کشور شد. بهروز وثوقی راد، لیدر فوتبال و متخصص آرایشگری هم برای ثبت نام وارد وزارت کشور شد. بهروز وثوقی پای ثابت همه انتخابات های ریاست جمهوری در دوره های اخیر بوده است./باشگاه خبرنگاران


 

حاشیه‌های دومین روز ثبت‌نام

حضور و ثبت نام رییس جمهوری پیشین در وزارت کشور از حاشیه های ثبت‌نامی بود.

احمدی نژاد ساعات ابتدایی صبح امروز در محل زندگی خود میان تعدادی از همراهان حضور یافت و از مهم بودن روز ثبت نامش در انتخابات سخن گفت. پیش از حضور رییس جمهوری سابق در تالار وزارت کشور شماری از طرفداران داوطلبی محمود احمدی نژاد مقابل تالار بزرگ وزارت کشور تجمع کرده بودند که از سوی نیروی انتظامی مستقر به آرامی متفرق شدند. میان این این افراد که تعداد آن ها بین ۱۰ تا ۱۵ نفر تخمین زده می شد خانم جوانی در حمایت از رییس جمهوری پیشین کفن پوشیده بود.

نیروی انتظامی مستقر در وزارت کشور با ادامه راهپیمایی و شعارهای طرفداران احمدی نژاد و برهم خوردن نظم نام نویسی مجبور به متفرق کردن آن ها شد. رییس جمهوری پیشین برخلاف اعلام وزارت کشور مبنی بر همراهی داوطلب از سوی یک نفر  به دلیل شرایط کرونایی با تعداد بالایی از همراهان وارد محل ثبت نام در وزارت کشور شد.

ثبت نام یک عروس و داماد

در همان زمانی که احمدی نژاد و همراهانش در وزارت کشور غوغا به پا کرده بودند، یک عروس و داماد در گوشه ای از ستاد انتخابات مشغول ثبت نام بودند.

رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور: اوضاع کشور کاملا تحت رصد است

حسین ذوالفقاری رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور بعد از ظهر چهارشنبه در جریان بازدید از این ستاد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «در حوزه تامین امنیت برگزاری انتخابات برنامه هایی تنظیم شده که ان شاءالله فرآیند ثبت نام در آرامش کامل برگزار شود»، اظهار کرد: برای تمام مراحل برگزاری انتخابات پیش بینی تامین نظم و امنیت صورت گرفته تا با همکاری مردم و دستگاه های مسئول انجام خواهد شد.
وی گفت: با توجه به افزایش شعب اخذ رای در مرحله برگزاری انتخابات فقط ۲۵۰ هزار نفر مستقیماً برای حراست از شعب و صندوقهای اخذ رای نیرو حضور دارند. علاوه‌بر آن هم باید از مرزهای کشور تا نقاط مختلف شهرها تامین امنیت داشته باشیم که در این زمینه طرح های مان آماده شده و هماهنگی ها در سطوح ملی و استانی انجام شده تا ان‌شاءالله انتخابات در امنیت کامل برگزار شود.
رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور در ادامه با اشاره همزمانی برگزاری انتخابات با شیوع کرونا در کشور خاطر نشان کرد: دستورالعمل کاملی در این زمینه تنظیم و در حال ابلاغ است که بر اساس آن مجریان و مردم با رعایت پروتکل ها در انتخابات هیچ مشکل و نگرانی از نظر بیماری وجود نخواهد داشت.
ذوالفقاری با تاکید بر اینکه تا کنون در جریان ثبت نام از کاندیداهای انتخاباتهای شوراها و ریاست جمهوری مورد امنیتی مشاهده نشده است، اظهار کرد: اطلس امنیت کاملا آماده شده است؛ این اطلس با آنچه در گدشته وجود داشت خیلی متفاوت است و همه دستگاه‌های اطلاعاتی کشور اطلاعاتی که در حوزه‌های مختلف کشور داشتند را تجمیع کرده اند. با توجه به اینکه ممکن است در برخی مناطق تغییراتی وجود داشته باشد، این اطلس بصورت مستمر بروز رسانی و جلسات ستاد امنیت انتخابات و کمیته های زیر مجموعه نیز برگزار می شود و اوضاع کشور کاملا تحت رصد است.

تعداد داوطلبان در دومین روز ثبت نام به ۱۳۰ نفر رسید

 سید اسماعیل موسوی در پایان دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: در مجموع دو روز، ۱۳۰ نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند.

وی تصریح کرد: فردا از ۸ صبح کار ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آغاز می شود.

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور گفت: برخی از داوطلبان مدارکشان ناقص بود یا اطلاعات لازم را به همراه نداشتند که این افراد می‌توانند با مراجعه مجدد اطلاعات و اسنادشان را کامل کنند.

روز سه شنبه و در اولین روز ثبت نام، تعداد ۵۷ نفر از داوطلبان به وزارت کشور مراجعه و نام نویسی کرده بودند.

فرایند ثبت نام به مدت سه روز دیگر انجام خواهد شد و در نهایت در روز ۲۵ اردیبهشت ماه به پایان خواهد رسید.

 

اولین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات 

«محمدحسن نامی» وزیر ارتباطات دولت دهم هم دومین چهره شناخته شده ای بود که در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد. سرتیپ محمدحسن نامی ۶۸ ساله در حالی امروز برای انتخابات ۲۸ خرداد سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اعلام نامزدی کرد که به گفته خودش، دارای سه دکتری در رشته‌های جغرافیایی سیاسی، مدیریت استراتژیک و مدیریت کشورداری است. در کارنامه سرتیپ نامی، سمت‌هایی چون وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در کره شمالی، رییس اداره دوم و معاون ستاد مشترک ارتش، رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به چشم می‌خورد.

نامی : از جایگاه مردمی برخوردارم

نامی پس از ثبت نام در انتخابات با بیان اینکه ۶۴ برنامه آماده کردم، گفت: ۶ برنامه برای شش ماهه اول دولت است تا بتوانیم تعادلی بین وضعیت معیشتی مردم ایجاد کنیم.

محمدحسن نامی روز سه شنبه پس از نام نویسی برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در محل ستاد کشور در جمع خبرنگاران افزود: همانطور که می دانید بنده متعلق به جامعه ارتش جمهوری اسلامی ایران هستم و علاوه بر این مسئله احساس می کنم، از پایگاه مردمی زیادی برخوردار هستم.

وزیر اسبق ارتباطات با بیان اینکه در این سن زیاد خدمت مان که نزدیک به چهل سال می شود همیشه دوستدار مردم و خدمتگزار مردم بودیم، اظهار داشت: تلاشم بر این است از این برند استفاده کنیم و بتوانیم مشارکت مردمی را افزایش دهیم.

نامی با بیان اینکه ۶۴ برنامه آماده کردم، گفت: ۶ برنامه برای شش ماهه اول دولت است تا بتوانیم تعادلی بین وضعیت معیشتی مردم ایجاد کنیم.

وی افزود: برابر ماده ۵۷ قانون اساسی قوه مجریه، مقننه و قضاییه زیر امر ولایت مطلقه فقیه هستند و تاکید می کنم نامزد ریاست جمهوری باید این ماده و مردم را قبول داشته باشد و به رای احترام بگذارد و برای تامین معیشت مردم تلاش کند.

وزیر اسبق ارتباطات اظهار کرد: نیروهای مسلح را می شناسم و امروز جمهوری اسلامی در بعد نظامی و امنیتی در رده اول غرب آسیا است و این موضوع در رخدادهای چندسال اخیر کاملا مشخص است. مثلا وقتی دیدیم هواپیمای مدرن بدون سرنشین متجاوز به هوای سرزمین ما توسط سامانه سوم خرداد مورد هدف قرار گرفت، این نشان از قدرت بالای دفاعی ما دارد چون این هواپیما از فضای کشورهای قدرتمندی هم عبور کرده بود حالا این کشورها یا نتوانستند شناسایی کنند یا نخواستند اقدامی انجام دهند.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه دولتی تعیین کرده است یا نه، گفت: تا زمانی که نامزدها مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته اند نه باید ستادی بزنند و نه به نام افراد کابینه ای شکل بگیرد. باید با تایید شورای نگهبان همگام بود و قبل از آن هیچ کار تبلیغاتی انجام نخواهم داد.

سردار محمد ثبت نام کرد

---

«سعید محمد» فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) از چهره های انتخاباتی مهمی بود که در اولین روز ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد و نام نویسی کرد.
سعید محمد هنگام ثبت نام در وزارت کشور با اشاره به عزم جزم خود برای حضور در انتخابات تصریح کرد:   خداوند آنقدر منابع به کشور داده که بتوانیم مشکلات مردم را کاهش یا حل کنیم. جوانگرایی در سازوکارها و ساختارها باید انجام شود و رمز موفقیت ما تکیه بر مردم است.

مهمترین بخش اظهارات سعید محمد به شرح زیر است:

* جوان‌گرایی لازم است؛ امروز در همه عرصه نیاز به اصلاح اصول داریم.
* نیاز به مشارکت حداکثری مردم برای پشتوانه دولت سیزدهم داریم.

* تیم قوی و مجربی دارم و برخی را پیش از انتخابات معرفی می‌کنم.

* در بخش یارانه‌ها برنامه‌های عدالتی ایجاد می‌کنیم.
* خودرو از سوءمدیریت رنج می‌برد و ما آن را به یک خدمت ملی تبدیل می‌کنیم.

* با رویکرد تولید محور به اصلاح امور بانک‌ها می‌پردازیم.

* از ایرانی‌های خارج از کشور می‌خواهیم برای ارتقا کشور مشارکت کنند.

* اینکه نگاه‌ها به ۴+۱ باشد اشتباه استراتژیک است؛ باید به دیپلماسی عمومی توجه ‌کنیم.

* [درباره حضور رئیسی در انتخابات] با توجه به اینکه رئیسی تا به حال اعلام موضع نکرده است بعد از ثبت‌نام اعلام نظر می‌کنم.

* مستقل شرکت می‌کنم.

* تعهدی به کسی نداریم و تعهد ندادیم که دولت سهامی باشیم.

* نباید وارد عرصه‌ای شویم که سفره مردم به گروگان گرفته شود؛ راستی‌آزمایی می‌کنیم.

* من نسبت به دور زدن تحریم‌ها و لغو آنها تبحر دارم.

* شأن رهبری بالاتر از این است که از ایشان اذن دریافت شود.

* ممکن است برخی سوال بپرسند اما ایشان تمایلی ندارند.

مشروح اظهارات سعید محمد را در ادامه بخوانید:

سعید محمد داوطلب انتخابات ریاست جمهوری پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: ما دنبال یک تحول همه جانبه هستیم و سعی می‌کنیم با مشارکت جوانان این تحول بزرگ را رقم بزنیم.

محمد با بیان اینکه جوانگرایی نه تنها در افراد بلکه در سازوکارها و ساختارها باید انجام شود گفت: رمز موفقیت ما تکیه بر مردم است.

وی افزود: من با داشتن یک برنامه مشخص به عرصه انتخابات آمدم و با دارا بودن یک تیم قوی و مجرب که قبل از انتخابات اعلام خواهم کرد، پا به عرصه گذاشتم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور آیت الله رئیسی در رقابت های انتخاباتی گفت: آقای رئیسی نشانه مبارزه با فساد هستند و عملکرد ایشان زبانزد است ولی به دلیل اینکه تاکنون اعلام موضع در خصوص حضور در انتخابات نکردند. اجازه بدهید بعد از تائید صلاحیت ها در این رابطه اعلام نظر کنم

وی افزود: هدف ما این است که کشور با یک نگاه انقلابی اداره شود و در این راستا حرکت خواهیم کرد. من به صورت مستقل آمده ام و از سوی هیچ جریان سیاسی مورد حمایت قرار نگرفتم و نمی‌خواهم قرار بگیرم.

محمد گفت: بیشترین آسیب به فضای اجرایی کشور را دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا زده است.

برنامه سفیر سابق

---

سید وحید کریمی سفیر پیشین ایران در نامبیا و و دیپلمات پیشین در لندن و نیویورک هم از دیگر چهره‌های ثبت نامی امروز وزارت کشور بود که برنامه ریاست جمهوری خود را بر چهار اصل مسکن، بهداشت، آموزش و حمل نقل استوار دانست و تاکید کرد: مردم ما خسته هستند و باید دولت عملی و با خرد جمعی و نزدیک به اجماع داشته باشیم. هیچ کس نباید احساس کند که در دولت من مشارکت داده نشده است.

 

دهقان: برای حل مشکلات مردم برنامه دارم 

---

حسین دهقان داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از نام نویسی در این انتخابات در جمع خبرنگاران گفت: چیزی که در کشور ما معنی ندارد زمان است. زمان حلال مشکلات کشور ما است. من حسین دهقان همانطور که گفته بودم روز اول ثبت نام آمدم.

وی ادامه داد: عرصه انتخابات جای سلبریتی های سیاسی نیست. مردم ما شایسته زندگی بهتر از این هستند. باید با مردم رو راست بود. مشکلات کشور ناشی از عدم شفافیت است، آنهم شفافیت دایمی نه در انتخابات. با داشتن برنامه برای حل مشکلات جامعه پا به عرصه انتخابات گذاشته ام و در این مسیر بعد از عنایت خداوند به یاری مردم چشم دوخته ام.

دهقان افزود: دولت من دولت شهروندان قدرتمند ایرانی است. دولت من دولتی سازنده است که صرفاً بر اساس شایستگی افراد ساخته می شود.

دهقان تاکید کرد: دولت من، دولت شهروندان قدرتمند ایرانی است که همه با هم برابر هستند فارغ از هرگونه تبعیضی. دولت من دنبال ایجاد آرامش واقعی در زندگی مردم خواهد بود.

وی درباره برنامه‌های خود در حوزه سیاسیت خارجی گفت: سیاست خارجی دولت من، بر اساس تعامل با همه کشورها با اولویت همسایگان و کشورهای مسلمان و دوست خواهد بود. در این مسیر ارتباطات دوجانبه و چندجانبه را سامان خواهیم داد. در این باره برقراری هیچگونه ارتباطی با دولت اسرائیل متصور نیستیم اما با دیگر کشورها از موضع اقتدار، قدرت و اصول سه گانه عزت، حکمت و مصلحت، برای تامین امنیت و تعامل ملی تفاهم می‌کنیم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که نگرانی ندارید سرنوشت شما هم مانند دیگر کاندیداهای نظامی در انتخابات شود؟ گفت: حرف اول و آخر را مردم می‌زنند. هیچ حزب و جریانی در این رابطه قدرت ندارد و ما مقهور هیچ گروه و جریان و قدرتی نمی‌شویم.

وی درباره برجام نیز گفت: برجام  یک تصمیم ملی است و مسئولان در چارچوب سیاست‌ها مذاکره می‌کنند. براساس ملاحظات رهبری و شورای عالی امنیت ملی و مجلس برجام صادر شده است و این ملاحظات باید در اجرای آن مورد توجه قرار می گرفت. به نظر من برجام در  اجرا مشکلاتی دارد. اگر سکان ریاست جمهوری را به دست گرفتم بر مبنای قدرت ملی کار را ادامه می‌دهم.

دهقان درباره اینکه برخی روسای جمهور می‌گویند آزادی عمل نداریم، گفت: رئیس جمهور نیازی به دفاع از حیطه اختیارات خود ندارد و باید مسئولیت‌های خود را در چارچوب قانون انجام دهند و اگر کسی گفته قدرت ندارد، از خودش سوال کنید.

وی درباره برنامه خود بیان کرد: برای تنظیم برنامه‌ام طی 2 سال با همه اصناف و اساتید دانشگاه نشست های چهره به چهره داشتم و این برنامه، متکی بر واقعیت های جامعه و مشکلات ملموس کشور تهیه شده است. باید کشور را از چنگال کسانیکه در طول زمان در قالب گروه ها و باند ها و طایفه ها قدرت و منافع را بدست گرفتند، خارج کنیم. همکاران من در این راه، پاکدست، توانمند هستند.

دهقانی درباره اینکه اگر آقای رئیسی کاندید شود، کناره‌گیری می‌کنید؟ گفت: نه منتظر کسی هستم و نه در گرو آمدن کسی ماندم.

وی در پاسخ به اینکه آیا با نظامیان ائتلاف خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد: هرکسی تکلیف خود را می‌داند و من چنین تکلیفی برای خود قائل نیستم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره اسامی وزرای خود گفت: اسامی وزرا برای خودم روشن است ولی الان اعلام نمی‌کنم.

زارع فومنی : دولت من مردمی است/ رجل سیاسی هستم

---

 محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات روز سه شنبه با حضور در ستاد انتخابات کشور برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

او گفت به عنوان کاندیدای اصلاح طلب در این دوره از انتخابات شرکت کرده است.

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت من دولت مردمی است و اهل شعار نیستم اهل عملگرایی و تابع نظام و ولایت فقیه و مخلص مردم هستم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمد زارع فومنی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه پنجاه درصد کابینه من را زنان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: معاون اول من یک خانم خواهد بود و هر ایرانی در دولت من ماهانه ۳ میلیون تومان یارانه دریافت می‌کنند و دست آنانی که دزدی از جیب ملت می‌کردند را قطع می‌کنم و آن پول را به مردم می‌دهیم.

وی افزود: دولت من دولت مردمی است و اهل شعار نیستم اهل عملگرایی و تابع نظام و ولایت فقیه و مخلص مردم هستم. این آقایانی که ۴۲ سال است مدام می‌آیند و می‌خورند باید برگردند به خانه‌هایشان بروند.

فومنی با بیان اینکه میثاق همه ما قانون اساسی است، اظهار کرد: من برای مبارزه با فساد می‌آیم و یک مدیر سابق را نمی‌گذارم در کابینه و وزارتخانه‌ها بمانند. جای این افراد را باید جوانان بگیرند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من همه قیمت‌ها را در ایران پایین خواهم آورد. من دارایی خاصی ندارم و آنانی که باید از دارایی من خبر داشته باشند، خبر دارند.

وی اعلام کرد: من درآمد ماهانه‌ام حدود پنج میلیون تومان است و یک ماشین پرشیا دارم. آنانی که گفته‌اند من در کار ساخت‌وساز هستم یا اینکه خودرو وارد می‌کنم دروغ گفته‌اند. من همین الان هم مستأجر هستم.

فومنی در پایان تصریح کرد: من تایید صلاحیت خواهم شد. چرا تایید نشوم؟ من رجل سیاسی هستم و سالهاست فعالیت سیاسی و رسانه‌ای می‌کنم.

 

حاشیه‌های روز نخست ثبت نام/حضور اولین وزیر سابق در وزارت کشور

موضوع اختلاف شورای نگهبان و وزارت کشور امروز نیز ادامه یافت. شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات موضوع مورد اختلافی است که از دیروز شدت گرفت. دیروز رئیس جمهور، وزارت کشور را موظف کرد که مصوبه شورای نگهبان را اجرا نکند، اما ساعتی بعد هیات نظارت بر انتخابات اعلام کرد این مصوبه لازم الاجرا است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان حدود ساعت 10:30 در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد که «ثبت نام هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده مان در ستاد انتخابات کشور گفته ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد. ثبت نام کسانی نهایی می شود که مدارک شان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد و به تائید نماینده شورای نگهبان در ستاد انتخابات کشور برسد.»

ثبت نام‌های متفاوت

---

بر اساس اصول صریح قانون اساسی، تمام شهروندان جمهوری اسلامی فارغ از سن و جنس، می توانند در انتخابات ریاست جمهوری داوطلب شوند. موضوعی که مورد توجه و تاکید رییس جمهوری در مقام حافظ اصول قانون اساسی است. در همین راستا برخی از شهروندان عادی کشور بدون وابستگی های جناحی و سیاسی امروز در وزارت کشور حاضر شده و در انتخابات شرکت کردند.

بانوی موتور سوار از نخستین ثبت نامی‌های متفاوت امروز وزارت کشور بود که علت حضور خود در انتخابات را خدمت به مردم دانست و تاکید کرد که عاشق کشورم ایران هستم.

---

«امیررضا علیپور» شهروند ۲۷ ساله هم از شهروندان جوانی بود که امروز در تالار وزارت کشور حاضر برای ثبت نام حاضر شد.

---

داوطلب دیگر خود را اولین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری می داند دکتری علوم سیاسی دارد و حقوقدان و اقتصاددان است. وی با شعار انتخاباتی «ما می توانیم چون می خواهیم» در انتخابات ثبت نام کرد. حجت الاسلام «جواد رویین تن» از دیگر  افرادی بود که امروز در وزارت کشور به عنوان داوطلب ثبت نام کرد.

---

نامزد دیگری با دغدغه محیط زیستی و نگرانی از خشک شدن دریاچه‌ها و مناطق مختلف کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. ابوالقاسم عربیون رییس هیات مدیره شرکت توسعه سرمایه گذاری پیشگامان پویای بانک ملی، هم از دیگر ثبت نامی‌های روز نخست بود که از رسانه‌ها خواست صدای رسای ملت باشند و ایده‌های موجود در جامعه را به اطلاع مردم برساند. «حمید زاهد» دانش آموخته حقوق هم زمان ثبت نام اعلام کرد از هیچ جریان سیاسی خیری ندیده و مستقل در انتخابات حضور خواهد یافت.

 

---

کفن پوشی یکی دیگر از داوطلبان نامزدی در انتخابات هم از دید خبرنگاران حاضر در وزارت کشور دور نماند. وی که با قرآن و ماسک پرچم ایران وارد وزرات کشور شد خود را نوکر ملت ایران خواند و دلیل حضورش را نجات کشور از مشکلات اعلام و تاکید کرد: باید به هر ایرانی 240 هزار یورو به صورت نقد باید پرداخت شود.

 

---

 نام نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از امروز- ۲۱ اردیبهشت- آغاز و به مدت ۵ روز ادامه دارد. انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود. 

 

داوطلبان ریاست جمهوری لازم است مدارکی را هنگام ثبت‌نام در وزارت کشور ارائه نمایند که در اینجا میتوانید بخوانید.

شورای نگهبان ‌در فاصله روزهای ۲۶ تا۳۰ اردیبهشت صلاحیت داوطلبان را بر اساس معیارهایی که اخیرا اعلام کرده است، رسیدگی می کند. از روز ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد نیز شورای نگهبان فرصت دارد تا به شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده رسیدگی کند. روز پنجم خرداد لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده اعلام خواهد شد.

کاندیداهای تایید صلاحیت شده ۲۰ روز فرصت تبلیغات خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، با آغاز ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ امروز ، ده‌ها نفر برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شده اند.

--

در این میان حضور دختری که با موتورسیکلت به وزارت کشور آمد هم توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. وی گفت: عاشق کشورم هستم. آمده‌ام خدمت کنم.

کدخدایی: نماینده شورای نگهبان مدارک فاقد اعتبار را تحویل نمی گیرد

 عباسعلی کدخدایی درباره خودداری شورای نگهبان از دریافت مدارک نام نویسی داوطلبان ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور، در جمع خبرنگاران گفت: ثبت نام بدون مدارک، ثبت نام لحاظ نمی‌شود.

کدخدایی گفـت: مصوبه ما هم به وزیر کشور ابلاغ شده و هم در این زمینه مصاحبه کردیم. اعلام کردیم ثبت نام هایی که فاقد مدارک لازم باشد اعتبار ندارد و ما هم آن را بررسی نمی کنیم و به نماینده خود گفته ایم تحویل نگیرد.

این در حالی است که وزارت کشور طبق قوانین و مقررات انتخاباتی و نه ابلاغیه جدید شورای نگهبان، ثبت نام از نامزدها را به عمل می آورد.  کدخدایی در این باره گفت: انجام این کار را خود وزارت کشور می داند اما آنچه که ما تحویل خواهیم گرفت مدارکی است که طبق مصوبه شورای نگهبان کامل باشد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: داوطلبان و مسئولان ثبت نام در وزارت کشور باید مدارک را ضمیمه کنند. این مدارک باید آنجا ارائه شود تا نماینده ما تایید کند که این ثبت نام نهایی شده است.

وی افزود: ما موضوع را اعلام کرده ایم و وزارت کشور هم مسائل دیگری دنبال می کند اما راهکارمان همین است.

کدخدایی خاطرنشان کرد: وزارت کشور می خواهد کسانی بیایند حضور داشته باشند و ما نمی توانیم مانع شویم.

کدخدایی درباره اینکه آیا ناظر شورای نگهبان پرونده ها را تفکیک می کند یا نه گفت: نهایتا ناظر ما است که باید تایید کند ولی او هم تایید نخواهد کرد و اگر ناظر مدارک را تحویل نگیرد ثبت نام لحاظ نمی شود.

ثبت نام دختران جوانی که آرزوی ریاست جمهوری دارند

دو دختر ۲۱ و ۲۲ ساله برای ثبت نام ریاست‌جمهوری به وزارت‌ کشور رفتند. یکی از آنها که از عشایر بود می‌خواهد زبان گویای دامداران و عشایر باشد.

دقیقا روزی که کدخدایی اعلام کرد امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم دو دختر ۲۱ و ۲۲ ساله برای ثبت نام ریاست‌جمهوری به وزارت‌ کشور آمدند.

یکی از آنها که از عشایر بود می‌خواهد زبان گویای دامداران و عشایر باشد.

---
---

/ایسنا و ایرنا

کپی