اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

تحولات قدس موضوع تماس‌های اردوغان با پادشاه اردن، امیر قطر، هنیه و عباس

تحولات قدس موضوع تماس‌های اردوغان با پادشاه اردن، امیر قطر، هنیه و عباس

در پی تشدید اوضاع در قدس اشغالی و اراضی فلسطینی، رئیس جمهور ترکیه تماس‌های جداگانه‌ای را با پادشاه اردن، امیر قطر، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رئیس دفتر سیاسی حماس برقرار و بر لزوم بسیج موضع بین المللی علیه نقض های اخیر رژیم صهیونیستی در قدس تاکید کرد.

 به نقل از روسیا الیوم، دفترسلطنتی اردن پس از تماس تلفنی میان عبدالله دوم، پادشاه این کشور و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، عبدالله دوم گفت، نادیده گرفتن درخواست های بین المللی برای توقف نقض ها علیه مسجدالاقصی و اهالی قدس از سوی رژیم صهیونیستی نقض قوانین بین المللی انسانی محسوب می شود.

دو رهبر تاکید کردند که جامعه بین الملل باید به مسوولیت خود عمل کرده و در برابر اقدامات غیر قانونی و تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در قدس بایستد.

پادشاه اردن گفت، باید هماهنگی میان دو کشور برای پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی در قدس شرقی و مسجدالاقصی ادامه داشته باشد.

در این گفتگوی تلفنی اقدامات آتی اردن برای بسیج کردن موضع عربی، اسلامی و بین المللی سازنده برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس و نیز حمایت اردن جهت تثبیت مقاومت اهالی قدس در خانه و کاشانه خود و حفاظت از حقوق آنها بررسی شد.

وی گفت، کشورش با توجه به اینکه قیمومیت قدس را برعهده دارد، برای حفاظت از مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس همه تلاش خود را به کار می گیرد.

همچنین اردوغان در تماس تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و آخرین تحولات مسجدالاقصی را بررسی کرد.

وی بر لزوم توقف حملات رژیم صهیونیستی به شهروندان بی دفاع، عدم تشدید تنش، خویشتنداری و احترام به قانون بین المللی و انسانی تاکید کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تماس تلفنی برقرار کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در جریان این تماس‌ها، تجاوزات رژیم صهیونیستی در شهر قدس اشغالی را «تروریسم» توصیف و به شدت ظلم و ستم علیه فلسطینیان را محکوم کرد.

اردوغان متعهد شد که تلاش‌های خود را برای پیشبرد جهان اسلام و جامعه جهانی به سمت انجام تحرکاتی برای توقف اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر افزایش دهد.

وی تاکید کرد که کشورش بی‌وقفه از مسأله فلسطین و کرامت قدس اشغالی حمایت می‌کند و در کنار برادران فلسطینی می‌ایستد.

شهر قدس از ابتدای ماه مبارک رمضان صحنه درگیری های مداوم میان نیروهای اشغالگر و جوانان فلسطینی است./ ایسنا

کپی