اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پزشک ناوالنی پیدا شد
«الکساندر موراخوفسکی» رئیس سابق بیمارستان محل معالجه الکسی ناوالنی منتقد اصلی دولت روسیه که از سه روز پیش ناپدید شده بود، امروز پیدا شد. در گزارش دفتر مطبوعاتی؛ استانداری استان تومسک گفته شده که موراخوفسکی در نزدیکی روستای باسلی پیدا شد و حال او خوب است و در زمان حاضر در بیمارستان منطقه بولشوکوفسکی معاینه می‌شود.  براساس اطلاعات پلیس استان اومسک، موراخوفسکی روز هفتم ماه مه (جمعه هفته گذشته) با خودروی  شخصی در نزدیکی روستای پوسپلووا در ۲۷۰ کیلومتری شهر اومسک به منطقه‌ای جنگلی رفت و از آن زمان مفقود شده بود.
 
 
---
مجوز عربستان به حجاج خارجی
مقام های دولتی عربستان اعلام کردند، که اجازه خواهند داد تا حجاج خارجی در مراسم حج تمتع امسال تحت شرایط ویژه‌ای به عربستان سفر کنند. سال گذشته با شیوع ویروس کرونا، عربستان حضور حجاج خارجی را ممنوع کرد و تنها به تعداد محدودی در داخل عربستان اجازه داد تا مناسک حج سالیانه را به‌جا بیاورند. از جمله مقرراتی که سال گذشته عربستان برای برگزاری مراسم سالانه حج اعمال کرد، تست کرونا، اندازه‌گیری دمای بدن هنگام ورود زائران و قرنطینه قبل و بعد از زیارت بود.هنوز شرایط خاصی که عربستان برای حجاج خارجی در نظر گرفته، منتشر نشده است. بر اساس آمارها تاکنون در عربستان بیش از ۴۲۶ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۷ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
 
 
---
ممنوعیت جشن عروسی در دهلی
مقامات شهر دهلی، پایتخت هند از تمدید محدودیت‌ها در این شهر برای چهارمین هفته به‌منظور مقابله با همه‌گیری کرونا خبر داده‌اند. سروزیر دهلی گفته که محدودیت‌ها شدیدتر و برگزاری جشن‌های عروسی ممنوع می‌شود. او گفته در هفته‌های اخیر شمار تست‌های مثبت کرونا به نسبت کاهش داشته است. امروز بار دیگر شمارمبتلایان به کووید 19در شبانه روز گذشته از ۴۰۰ هزار نفر فراتر رفت و تعداد جانباختگان هم در همین زمان ۴۰۰۰ نفر اعلام شد.
 
 
---
 
آتش بس 3روزه طالبان
گروه طالبان اعلام کرده که بر اساس دستور رهبری این گروه در سه روز عید فطر آتش‌بس اعلام می‌کند. دولت گفته آتش‌بس اعلام‌ شده را رعایت می‌کند اما خواستار آتش‌بس دایمی است. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در بیانیه‌ای نوشته است: «به باور ما راه حل برون رفت از بحران کنونی کشور، تسریع مذاکرات، اعلان آتش‌بس دایمی و قطع همیشگی جنگ است.»
 
---
 
مهاجران خوش‌شانس
چهار قایق حامل بیش از ۵۰۰ مهاجر، پس از رهگیری توسط مأموران ایتالیایی، به سواحل جزیره لامپدوسا در دریای مدیترانه آورده شدند. یکی از این قایق‌ها که ۳۲۵ نفر سوار آن بودند، در هشت مایلی لامپدوسا شناسایی شده بود. یک قایق دیگر نیز که با حدود ۹۰ سرنشین عازم این جزیره بود با اسکورت یک کشتی گشتی پلیس ایتالیا به ساحل رسید. دو قایق دیگر شناسایی‌شده نیز حامل ۹۸ و ۱۶ مهاجر بود و همه مهاجران چهار قایق روز یکشنبه به اردوگاه پناهجویان لامپدوسا منتقل شدند. جزیره لامپدوسا یکی از اصلی‌ترین نقاط ورود مهاجرانی است که بیشتر از تونس و لیبی تلاش می‌کنند تا خود را به خاک اروپا برسانند. سازمان بین‌المللی مهاجرت روز سوم اردیبهشت از غرق شدن سه قایق حامل پناهجویان در آب‌های لیبی در دریای مدیترانه خبر داد و گفت احتمالاً همه ۱۷۲ سرنشین این قایق‌ها جان باخته‌اند.
 
کپی