اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

حمایت نظامیان فرانسوی از هشدار جنگ داخلی ژنرال‌های بازنشسته

حمایت نظامیان فرانسوی از هشدار جنگ داخلی ژنرال‌های بازنشسته

شماری از نیروهای تمام وقت ارتش فرانسه در نامه‌ای سرگشاده از موضع نظامیان سابق که به تازگی درباره وقوع یک جنگ داخلی در فرانسه به علت سیاست‌های سست امنیتی و مبارزه با افراطگرایی هشدار داده بودند، حمایت کردند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماه گذشته مجله دست راستی "والور اکتوئل" نامه‌ای سرگشاده با امضای بیش از ۱۰۰۰ پرسنل نظامی و تایید حدود ۲۰ تن از ژنرال‌های بازنشسته سرشناس منتشر کرد و از امانوئل ماکرون و دولتش خواست تا اقدامی علیه خطرات افراطگرایی و تعصب مذهبی که به گفته آنها هدفشان ایجاد دودستگی در جوامع و به راه انداختن یک جنگ داخلی بود، انجام دهند.

این نظامیان هشدار دادند که چنانچه مقامات از متوقف کردن این سیاست‌های "سست" که می‌تواند به یک هرج و مرج سراسری ختم شود ناکام بمانند، مداخله خواهند کرد. سپس مارین لوپن، رهبر جناح راستگرای "اجتماع ملی" فرانسه از این ابتکارعمل نظامیان استقبال کرده و از امضاکنندگان خواست تا به حزب او محلق شوند. این در حالی بود که دولت و احزاب چپگرا ارتش را بابت این موضع‌گیری و مداخله در سیاست سرزنش کردند.

در نامه‌ای که شامگاه یکشنبه در مجله والور اکتوئل به چاپ رسید، آمده است: بزرگان ما مبارزانی شایسته احترام هستند. به عنوان نمونه، اینها افراد مسنی از اعضای ارتش هستند که شما در هفته‌های اخیر افتخار آنها را زیر پا گذاشته‌اید. اینها هزاران خدمتگزار فرانسوی هستند که با عقل سلیم نامه‌ای سرگشاده امضا کردند، سربازانی که بهترین سال‌های خود را برای دفاع از آزادی ما فدا کردند... شما همانند شورشی با آنها رفتار کردید، گرچه تنها تقصیر آنها این است که عاشق کشورشان هستند و به عزای سقوط احتمالی آن نشسته‌اند.

شماری از اعضای تمام وقت ارتش فرانسه هم نسبت به وقوع "جنگ داخلی" در کشورشان هشدار داده و از مردم خواستند تا برای نجات سرزمینشان کاری انجام دهند.

این نامه سرگشاده تا ساعت شش به وقت گرینویچ به امضای بیش از یک میلیون تن رسید.

رئیس ستاد دفاعی فرانسه در مصاحبه با روزنامه لوپاریزین گفت، ژنرال‌هایی که نامه سرگشاده اول را به امضا رساندند با اقدامات تنبیهی نظیر مجازات‌های انضباطی یا اخراج کامل مواجه خواهند شد./ ایسنا

کپی