اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

قدرت سرایت کرونا در موج چهارم غافلگیر کننده بود

قدرت سرایت کرونا در موج چهارم غافلگیر کننده بود

سخنگوی وزارت بهداشت به تشریح آخرین وضعیت کووید-۱۹ در کشور پرداخت.

دکتر سیما سادات لاری امروز در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران، خصوصیت ایسنا را جوان و پویا بودن عنوان کرد و گفت: هدف‌مان از حضور در خبرگزاری ایسنا آن بود که از اطلاع رسانی این خبرگزاری به ویژه در ۱۴ ماه اخیر که درگیر بیماری کووید-۱۹ بودیم، تشکر و قدردانی داشته باشیم.

وی افزود: فکر می‌کنم که پاندمی کووید-۱۹ نقش خبرنگاران و خبرگزاری‌ها را بیش از پیش به ما نشان داد. این بیماری بلایا و مشکلات زیادی داشت، اما واقعا در مصیبت و بلا است که قدر یکسری چیزها را می‌دانیم و بر این اساس نقش خبرگزاری‌ها و روابط عمومی‌ها در این بیماری مشخص شد که اگر رسانه‌ها کنار ما نبودند، ممکن بود وزارت بهداشت از بسیاری مسائل و دغدغه‌های مردم غافل می‌ماند و نمی‌توانستیم مباحث را به مردم آموزش دهیم. بنابراین یک پل ارتباطی دو طرفه و با در نظر گرفتن شرایط ایجاد شد.

لاری در ادامه صحبت‌هایش درباره آخرین وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور، گفت: ما موج چهارم را هنوز به صورت کامل پشت سر نگذاشتیم، اما خدا را شکر در بیشتر استان‌ها قله موج را رد کرده‌ایم.

وی افزود: به دلیل شیوع ویروس جهش‌یافته این‌بار خیلی سریع و در عرض سه هفته به پیک بیماری رسیدیم و آمار بستری‌ها به شدت بالا بود؛ به طوری که حدود ۸۰۰۰ بستری داشتیم که بسیار غافل‌گیرکننده بود.

لاری ادامه داد: گرچه ما از قبل برای ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پیش‌بینی کرده بودیم، اما این قدرت سرایتی که در موج چهارم بود، واقعا غافلگیر کننده بود و این باعث شد که تمهیدات جدیدی بیندیشیم؛ به طوری که بجای بستری بیماران در بیمارستان، بیمار با مراجعه به بیمارستان داروهایی مانند رمدسیویر را دریافت کنند و به منزل بازگردند و دوباره در روزهای بعد هم مراجعه کرده تا دوز کامل دارو را دریافت کنند. این روش مدیریت خیلی کمک کرد و وضعیت مدیریت شد.

/ایسنا

بیشتر بخوانید: درگذشت پرستار باردار بیمارستان لقمان بر اثر کرونا

جرئیات جدید تست رایگان کرونا در ایستگاه مترو

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی