اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

درخواست مجدد لیبی برای خروج نیروهای خارجی

درخواست مجدد لیبی برای خروج نیروهای خارجی

وزیر خارجه لیبی بار دیگر خواستار خروج نیروهای خارجی و مزدور از کشورش شد و اعلام کرد، طرابلس برای برگزاری انتخابات شفاف و آزادی به دور از فشار سلاح و زور آماده می شود.

 به نقل از روسیا الیوم، نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی در بازدیدش از گذرگاه مرزی با نیجر ضمن بیان اظهارات مذکور، خواستار همکاری با طرح زمانی شد که کمیته ۵+۵ با نظارت سازمان ملل و مطابق با قطعنامه های ذیربط شورای امنیت تعیین خواهد کرد.

وی افزود، لیبی دنبال آزادسازی تصمیمات حاکمیتی خود و آمادگی برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف به دور از فشار سلاح و زور است.

المنقوش با بیان اینکه وضعیت امروز لیبی مثل ۱۰ سال پیش نیست، از کشورهای همجوار خواست، فورا برای مبارزه با قاچاق، مهاجرت و تجارت انسان مکانیزم های منطقه ای تعیین کنند.

وی گفت، در آینده به کشورهایی که مردمش مهاجرت می کنند و در معرض تجارت انسان قرار دارند، سفر خواهد کرد تا از آنها بخواهد با هدف بازگرداندن مردم خود، تفاهمات دوجانبه ای با لیبی داشته باشند.

المنقوش گفت، لیبی هرگز مرزبان اروپا نخواهد بود و نمی تواند گذرگاه درد و رنج و ستم مردم آفریقا باشد.

وی از کشورهای اروپایی خواست به توافقنامه‌های امضا شده با لیبی متعهد باشند به ویژه که لیبی به موجب توافقنامه‌های امضا شده نزدیک به نیم میلیارد دلار برای حفاظت از مرزها، نزد این کشورهای اروپایی حساب دارد./ ایسنا

کپی